Support ile maç nasıl taşınır?

İlk olarak Nautilus erken oyunda önceliği ele almadıktan sonra çöp olan bir destek ama bunun karşılığında çok kuvvetli bir savaş başlatma mekaniği var bunu ise koridor aşamasında kullanabileceğin belli adc'ler var örneğin Samira, Tristana, kısmen oyun tarzına bağlı Lucian ve Varus ile gayet iyi oyunlar yapabilirsin bunun dışındaki şampiyonlar ile pek uyumu olduğu söylenemez bunun dışında rakip şampiyonlara bağlı seni tamamen işe yaramaz hale getiren şampiyonlarda var örneğin iyi bir Janna sana oyun oynatmaz aynı şekilde Leona sen rakibe atlarken o da senin adc'ne atlar ve senden yüksek hasar ve cc'ye sahip olduğu için savaşı kazandırır. Dolayısıyla destek oynayacaksanız kesinlikle duruma bağlı oynayabileceğin 2-3 destek şampiyonu olması gerek, tank olarak Nautilus oynarken duruma bağlı lulu ve karma gibi şampiyonlar öğrenmeni öneririm.

Onun dışında "ben roam atacağım sen defansif kal" diye bir mantık çok yanlış. Yapman gereken şey boş kalacağın zamanları önden görüp roam atmak olur. Bunu nasıl yapabilirsin ? Örneğin ADC'n base atıyorken sen atmayıp mide yürüyebilirsin ya da jungle'n ile dolanabilirsin. Sen destek olarak tek başına laylay lom mide gank atmamalısın %90 durumda ya ormancın ile ya da adc'n ile dolanmalısın.

En önemlisi ise şu sırf yapmak istediğin doğru diye takım arkadaşlarını tilt edecek hareketler yapma. Tamam middeki rakibiniz %20 hp ile duruyor olabilir ama senin ADC'n bırakıp gitmeni sevmiyorsa gitmeyeceksin. Lol'de iyi oynayan değil takımını daha az tilt eden kazanır bunu asla unutma.

Ayrıca item buildin ve rün tercihin çok bencil. 1 destek itemi alıp sonra tank kasmak diye bir şey yok zaten nautilus dediğin itemlerden hiç iyi faydalanan bir destek değil. Glacial kesinlikle alman gereken bir rün çünkü hem alan etkili slow atıyor hem de 2 vs 2 savaşlarda ADC'nin alacağı hasarı azaltıyor. Savaşlarda senin ölmen mi daha önemli adc'nin mi ? Aynı şekilde Evenshroud güzel bir item ama sonrasında en azından Knigh's wow alıp bunu adc'ne ya da takımındaki en kasmış adama bağlamanı öneririm. 3. item ise duruma bağlı yönelme yapabilirsin.
Genelde evenshroud yanına zeke + knights wow çekiyorum ancak son zamanlarda gargoyl almaya başladım. Özellikle oto atakları ile hasar çıkartan ADC'lere zeke + knight wow alacağım.

Leona gibi bir karakterin karşısında oynamak çok zor çünkü dediğin gibi ben adamı tuttuğum zaman Leona benim ADC'me atlayıp ADC'min ölmesine sebep olabiliyor. Janna'ya karşı hiç oynamadım çünkü gold eloda pek fazla Janna oyuncusu yok. (En azından ben görmedim.)

Lulu, Karma gibi enchanter supportları oynamak aşırı zor geliyor bana. Braum öğreneceğim onun dışında Nautilus banlanır ise Thresh alıyorum ancak hookları tutturması zor geliyor.

Roam atarken genelde dediğiniz gibi laneyi pushlayıp karşı botlane laneye gelirken benim ADC base atmadan önce bi mide gidip roam atıyorum. Ancak Nautilus erken oyunda hareket hızı aşırı düşük olduğu için (325) gidip roamı atıp baseyi atıp gelene kadar benim ADC ya laneye gelmiş ya da laneye gelmesine çeyrek mesafe kalmış oluyor. O sırada da ya karşı botlane dive giriyor ya da 2v1 girip ölüyor.

Arada sırada ADC'mi tilt ettiğim doğrudur. Bundan sonra tilt edecek hareketler yapmamaya çalışacağım.

Eskiden sadece glacial giriyordum ancak Nautilus erken oyunda biraz falza hasar yiyor. Ha bu hasar için komple rün setini değiştirmeye değer mi orası değişir. Glacial girmeyi severim ancak aftershock daha güvenli geliyor. "Safest bet" tarzı bir şey yani.

Genelde evenshroud yanına zeke + knights wow çekiyorum ancak son zamanlarda gargoyl almaya başladım. Özellikle oto atakları ile hasar çıkartan ADC'lere zeke + knight wow alacağım.

Leona gibi bir karakterin karşısında oynamak çok zor çünkü dediğin gibi ben adamı tuttuğum zaman Leona benim ADC'me atlayıp ADC'min ölmesine sebep olabiliyor. Janna'ya karşı hiç oynamadım çünkü gold eloda pek fazla Janna oyuncusu yok. (En azından ben görmedim.)

Lulu, Karma gibi enchanter supportları oynamak aşırı zor geliyor bana. Braum öğreneceğim onun dışında Nautilus banlanır ise Thresh alıyorum ancak hookları tutturması zor geliyor.

Roam atarken genelde dediğiniz gibi laneyi pushlayıp karşı botlane laneye gelirken benim ADC base atmadan önce bi mide gidip roam atıyorum. Ancak Nautilus erken oyunda hareket hızı aşırı düşük olduğu için (325) gidip roamı atıp gelene kadar benim ADC ya laneye gelmiş ya da laneye gelmesine çeyrek mesafe kalmış oluyor. O sırada da ya karşı botlane dive giriyor ya da 2v1 girip ölüyor.

Arada sırada ADC'mi tilt ettiğim doğrudur. Bundan sonra tilt edecek hareketler yapmamaya çalışacağım.

Eskiden sadece glacial giriyordum ancak Nautilus erken oyunda biraz falza hasar yiyor. Ha bu hasar için komple rün setini değiştirmeye değer mi orası değişir. Glacial girmeyi severim ancak aftershock daha güvenli geliyor. "Safest bet" tarzı bir şey yani.
Braum şuan çok zayıf bir şampiyon tek olayı rakip engage atan destek aldıysa(Örneğin nautilus) braum alırsan size karşı hiçbir şey yapamaz. Braum ile engage atamazsın, ofansif oynayamazsın. Dolayısıyla oyunu taşınabileceğin bir şampiyon değil.

Nautilus ile ayakkabısız roam atılmaz hatta ben genelde ilk item direkt ninja tabi ya da merkür tamamlıyorum o yüzden çünkü şampiyonun en büyük zayıflığı hareket kabiliyetinin azlığı.

Glacial kesinlikle Aftershock'a kıyasla daha iyi bir rün. Alan etkili %30 slow atmanı ve %15 hasar azaltması sağlayan bir rün kesinlikle alınması gerekli. Belki yanında Ezreal gibi düz vuruş menziline girmeden oynayan bir adc varsa Aftershock alabilirsin ama onun dışında kesinlikle Glacial.

Zaten Nasus OTP'dim toplamda 450K Nasusum var. Fakat split push atarken takıma baron almaları için yalvarıyorum adamlar baronun etrafında dolaşıyorlar ama almıyorlar. 4v1 atıyorum hepsini pingliyorum baron alsınlar diye ben bottan 2. kuleyi yarıyorum 600goldluk yine de almıyorlar.

Nasus oynarken takıma bağlı kalmayacaksın. Hele seni dinlemiyorlarsa. Bırak önden girsinler, ölen ölsün, skiller harcansın, sonra gir topla hepsini. Önden girme mesela. Anladığım kadarıyla çok düşük elodasın. Kendine 2-3 kişi bulsan rahat edersin.

Braum şuan çok zayıf bir şampiyon tek olayı rakip engage atan destek aldıysa(Örneğin nautilus) braum alırsan size karşı hiçbir şey yapamaz. Braum ile engage atamazsın, ofansif oynayamazsın. Dolayısıyla oyunu taşınabileceğin bir şampiyon değil.

Nautilus ile ayakkabısız roam atılmaz hatta ben genelde ilk item direkt ninja tabi ya da merkür tamamlıyorum o yüzden çünkü şampiyonun en büyük zayıflığı hareket kabiliyetinin azlığı.

Glacial kesinlikle Aftershock'a kıyasla daha iyi bir rün. Alan etkili %30 slow atmanı ve %15 hasar azaltması sağlayan bir rün kesinlikle alınması gerekli. Belki yanında Ezreal gibi düz vuruş menziline girmeden oynayan bir adc varsa Aftershock alabilirsin ama onun dışında kesinlikle Glacial.
Eskiden şu sihirli bot rününü giriyordum ancak sum spellerinin daha hızlı gelmesi lanede daha fazla ofansif olabileceğim anlamına geldiğinden cdr rününü alıyorum.

Braum şu anda çok zayıf bir çar ise ne alacağımı bilmiyorum ki. Thresh hook'u küçük ve cast time'ı aşırı uzun, Blitz q'su aşırı uzun sürüyor. Rell öğreneceğim ancak nasıl gider bilmiyorum.

Glacial gireceğim muhtemelen. Alan etkili %30 slowu güzel ancak hasar azaltmasını ben %10 diye biliyordum. %15 ise Glacial her türlü aftershocktan daha iyi. Hele Samira gibi bir çar var ise Glacial çok güzel gider slow attığından dolayı.

Nasus oynarken takıma bağlı kalmayacaksın. Hele seni dinlemiyorlarsa. Bırak önden girsinler, ölen ölsün, skiller harcansın, sonra gir topla hepsini. Önden girme mesela. Anladığım kadarıyla çok düşük elodasın. Kendine 2-3 kişi bulsan rahat edersin.
Solo duo maçında sadece iki kişi ile girebiliyorum.

Nasus son ilahsindiren nerflerinden sonra sıkıntılı bir hale gelmeye başlamış. Üçlü + omurgakıran alıyorum kuleleri yarmak için. AD odaklı build çıkacağım zaman genelde Üçlü + Omurgakıran + Muramana + Gargoyl + Ölümün dansı alıyorum. Botlarım merc/ninja/cdr oluyor. Bu buildi sadece ama sadece kule yaracağım oyunlarda çıkıyorum.

Eski e-sporcu Tyresse'in YouTube'da 8-9 yıllık Support mainler için videoları var. Eminim ki oyun stiline katkı sağlayacaktır. Adeta özel ders niteliğinde, kesinlikle izlemeni öneririm. Yıllar geçmesine rağmen içinde kendine çekip çıkarabileceğin bir sürü şey var. LoL akademi yazarsan çıkar. Hatta bir özel ders videosu var, Support main olsun olmasın herkesin izlemesi gereken bir video.

Eski e-sporcu Tyresse'in YouTube'da 8-9 yıllık Support mainler için videoları var. Eminim ki oyun stiline katkı sağlayacaktır. Adeta özel ders niteliğinde, kesinlikle izlemeni öneririm. Yıllar geçmesine rağmen içinde kendine çekip çıkarabileceğin bir sürü şey var. LoL akademi yazarsan çıkar. Hatta bir özel ders videosu var, Support main olsun olmasın herkesin izlemesi gereken bir video.
Hocam ranked solo duo g3 çıkma maçındayım maçım bitsin izlerim hemen.

Gold eloda ortalama bir support için 11 maçtan %91 winrate kabul edilir mi? Senpai gg gibi uygulamalar bana possible smurf diyor şu an.

Ben tek çift girmeyi sevmiyorum daha çok esnek girip 4 kişlik prenin 5.si olmayı seviyorum çünkü anlaşmazlık çıkmıyor takımda çok.
Esnek maçlarında bizim takıma bronz karşıya plat geldiği için dengesizlik oluyor diye girmiyorum. Solo duo'da öyle bir şey görmedim. Ben şu anda gold 4 27LP'yim ortalama gelen düşmanlar da gold 4.

Ancak esnek girdiğimde özellikle ben gold 3 iken esnekte karşıya plat bizim takıma bronz silver 4 oyuncusu falan geliyordu.

Merak etmeyin bir Plat sizin maçınıza denk geliyorsa sizin gibi oynuyordur zaten yoksa oyun sizinle aynı oyuna atmaz.
Oynamıyor işte. Adamın karşısında o kadar zorlanıyorum ki en istemediğim şeyleri sürekli olarak yapıyor. Bizim bronz adam da karşısında plat varsa genelde 0 5 falan gidiyor. Aşırı saçma bir eşleştirme sistemi var.

Az önce bir Yasuo geldi takıma soloda Teemoya karşı Yasuo çekip 2 8 gitti ve o adam yüzünden maçı verdik. Elim ayağım titriyor. Support rolünde Yasuo falan banlayacağım artık.

Geri
Yukarı