Supra MK4 neden 330HP?

VarexCivic

Hectopat
Yer
TÜRKİYE TRTRTRTR
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD A9
Radeon r5 m420
8 GB RAM
Asus x555b :(((
Arkadaşlar herkese iyi akşamlar öncelikle. Proje ödevimde Supra'yı anlatıyorum. Önceden Supra'nın o zamanlardaki Japon arabaları anlaşması gibi bir şeyden ötürü 330HP olduğunu duymuştum. Motorunun sadece yazılımla 1000 HP olabildiğini duymuştum. Bunun hakkında bilgi veren makale ya da sizin bu konu hakkında bilginiz varsa paylaşabilir misiniz?

O yıllarda araba kazalarında çok insan hayatını kaybedince Japon otomobil üreticileri centilmenlik anlaşması imzalayıp araçları en fazla 280 beygir olarak çıkardılar. Ancak Supra'nın sadece yazılımla 1000 HP olduğu gerçeği yansıtmıyor. Sadece yazılımla 500 bile olmaz. Sadece motoru ve şanzımanı 280 beygirden çok daha fazlasına dayanıklı.

Arkadaşlar herkese iyi akşamlar öncelikle. Proje ödevimde Supra'yı anlatıyorum. Önceden Supra'nın o zamanlardaki Japon arabaları anlaşması gibi bir şeyden ötürü 330HP olduğunu duymuştum. Motorunun sadece yazılımla 1000 HP olabildiğini duymuştum. Bunun hakkında bilgi veren makale ya da sizin bu konu hakkında bilginiz varsa paylaşabilir misiniz?

10 yaşındaki çocukların Supra Supraaaa diye abarttığı sıradan bir JDM arabası bence. Bircok Japon arabası 1000HP'ye çıkabiliyor zaten.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazılım ile 1000hp gibi ifadeler fanboyların gereksiz abartıları. 2JZ çok güçlü bir motor ama yüksek beygirler için de yüksek seviyede modifiye gerekiyor. Ama centilmenlik anlaşması olmasa da yüksek bir beygire sahip olurdu orası kesin.

Yazılımla hiçbir araç motorunu 280 beygirden 1000 beygire çıkaramazsın. Çıkarsan bile stok haliyle o güce dayanması pek mümkün değil. Adamlar 1000 beygir için değiştirmedik parça bırakmıyor motorda resmen.

O zamanlarda Toyota adını duyurmak istiyor iyi bir iş güçlü bir motor yapalım diye çalışmaya başlıyorlar (ki süper bir motor çıkarıyorlar mübarek cıvata sıksan güç alıyor resmen) sonradan bu centilmenlik antlaşması gereği ellerindeki bu güçlü motorları 280 beygirde sabitleyip piyasaya sürdü.

Adamların 280 beygir için üzerinde çalışıp üretmediği bir motor.

Hocam araç JDM(Japon iç pazarına) göre üretildiği için maksimum belli beygirlere çıkmalarına izin verilmiştir. Ama araçtaki motor efsane 6 silindir, üsten eksantrik ve enjeksiyonlu olduğu için daha seri çalışıyor yani her pistona (2 benzin, 2 egzoz subabı) olmak üzeri 4 subap düşüyor daha fazla hava ve yakıt karışımı alıyor. Bu motora yazılım atmadan Turbo taksan bile hayvani güçlere ulaşma olanağı sağlar Turbo ile turbocharger'i karıştırmayın.

Hepinize teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz hoca inşallah 100 verirde taktire 1 adım daha yaklaşırım.

Hepinize teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz hoca inşallah 100 verirde taktire 1 adım daha yaklaşırım.

Hocam ayrıca yanma odasındaki basınca stok pistonları dayanmayabilir bu yüzden araca sertleştirilmiş demir veya sertleştirilmiş çelik kısacası forged piston takarlar. Yüksek devirlere çıktığı zamanda piston kolları dayanmaz onu da aynı şekilde forged kollar takarak hallederler.
Üst kapağı unutmamak lazım, üst kapağada çeşitli işlemler uygulanır mesela subaplar yüksek ısıya maruz bırakılıp bir anda soğutulması gibi veya sıfırdan çelik subap yaparlar. Yanma odasındaki basıncı artırmak için bazı ustalar üst kapağı rektifiye yapar gibi belli bir milim tornaya verir bu 0.01 veya 0.02 olabilir. Ama conta, üst kapak patlarma veya yatak sarma oranlar yükselir. :D

Geri
Yukarı