Suudi Arabistan'dan iPhone 7 Plus Almak

Yakın zamanda Arabistandan alınmış bir telefon hakkında bilgi sahibi olduğumdan ufak bir bilgiye sahibim. Arabistan teknoloji mağazalarında satılan (buradaki vatan teknosa gibi) yerlerde bahsedilen gibi facetime vs uygulamalar yok ve garanti kapsamında Türkiye de garantileri bulunmuyor. Fakat Arabistandaki SonyWorld bayisinden alınmış bir cihaz var bir yakınımda. Kendisi oradaki satıcıyla özellikle konuşmuş ve kesin bilgi alarak cihazı almış. Ürün avrupa üretimi ürün. Yani Sony World den alınan Apple avrupa ürünü olduğunda facetime vs hiçbir engeli bulunmadığı gibi Türkiye'de de 1 yıl Apple garantisine sahip. Yani mevzu aldığın yere göre değişiyor.
Bir öneri olarak kurumsal firma dışında satın almamanız gerektiğini söylemem gerekir. Çünkü fazlasıyla çakma satan ve sizinde dediğiniz gibi 'vardır habibi' deyip geçiştiriyorlar. Sony World bayisini bulup ordan almanız en iyisi olacaktır (y)

Ek olarak Extra Store mağazındaki ürünlerde Türkiye garantisi dahilindeymiş. En yaygın olan teknoloji marketiymiş. Yani buranın Teknosa gibi. Fakat orada satılan ürünlerde facetime engeli bulunmaktaymış Bu bilgileri yakın zamanda Arabistana gidip oradan araştırarak telefon almış birinden alarak yazıyorum. İçiniz rahat olsun :)
Bilgilendirme için teşekkürler.

Ben kendim Arabistandan İphone 6s aldım. Arkasında model numarası global kodlu olanlar Türkiye de 1 yıl garantili oluyorlar. Ayrica Facetime gerçekten yok (dini nedenlerden dolayı) bende Mersinde apple yetkili servisine gitim facetime yükleyebilirmiyiz dedim, yükleyemeyiz dediler (yapabiliriz ama Arabistanda aldıgıniz için yapmıyoruz der gibi). Buda böyle bir anımdır.

Kusura bakmayın buraya ilerlemeyi yazmayı unuttum. 26.12.2016 tarihinde telefonu peder Jarir adlı bir mağazadan almış. O gün ki kurla hesapladığımda toplam masraf (Telefon+Telefon Kayıt Ücreti,Adaptör dahil değil) yaklaşık 3050TL ve Türkiye'de 1 yıl garantisi var (Facetime yok). iPhone 7 Plus 32GB Rose Gold'un Türkiye fiyatı 3800 TL. (Apple'a havale ile 3674TL). Sonuç olarak Facetime ve 1 yıl garanti dışında minimum 600TL kazanç ile telefonu aldım. Yardım etmeye çalışan herkese teşekkürler. Konu kapanabilir.

Jarir Suudi Arabistan'ın Teknosa'sıdır. Bu yüzden fiyat olarak biraz daha pahalıdır. FaceTime konusu için tamamen şansınıza kalmış bir şey. Cihazlar turistlere satılması ve vatandaşa satılması için 2 ayrı türde oluyor orda. Onlarda görüntülü konuşma yasak olduğu için FaceTime olan modeli alamıyorlar. Siz de o ürünlerden birine denk gelmiş olabilirsiniz. Ben iphone 5 kullanıyorum ve yaklaşık 4 sene önce Suudi Arabistan'dan aldım ve içinde FaceTime var.

Bir de Suudi Arabistan parası dolara karşı sabit kura sahip ve dolar kurunun ülkemizdeki artışı ile artık Suudi Arabistan ucuz bir yer olmaktan çıktı. Bundan sonra almaya niyetlenenler için burda bu not dursun. Güncel kur ile Jarir'in internet sitesinden hesapladığınızda iPhone 7plus 32 GB 3250 TL gibi bir fiyata geliyor. Üstüne kayıt için 200TL'ye yakın bir miktar daha ödeneceği de unutulmaması lazım. Şu an Turkcell aynı cihazı 3610 TL fiyata satıyor. 150 TL için değmez.

28 Ağustos 2017 tarihinde iPhone 7yi 2100 tl (2399 sar) aldım. Henüz elime gelmedi ama annemden fotoğrafları aldım iPhone 7 A1778 MODELİ Türkiye'de 1 yıl garantisi mevcut (Apple ile konuştum) kesinlikle alınabilir ancak Türkiye'ye geldiğinde imei kayıt ettirmek için 150 tl vermeniz gerekiyor. Telefonun Türkiye fiyatı ile arasında 1100 tl farkı var kesinlikle alınabilir.
Telefon fiyatlarını öğrenmek için birkaç siteler var : Jarir Bookstore, eXtra bunlar Suudi Arabistanın büyük mağazaları Mekke ve Medine'de mağazaları var.
iPhone telefon orjinal mi değil mi diye bakmak isterseniz: Servis ve Destek Kapsamınızı Kontrol Edin - Apple Destek buraya telefonu almadan önce kutunun arkasındaki imei numarasını yazmanız lazım orjinal ise zaten telefon modeli çıkıcaktır

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı