SystemD neden kötüleniyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben kendi deneyimimden söyleyeyim, SystemD gibi berbat init sistemini bir daha Windows'ta olan svchost.exe'de görmüştüm. Çok fazla kaynak tüketiyor ve aynı sistemde OpenRC ile olan GhostBSD'den yavaş açılıyor. Hatta açılışta akıyorum gereksiz şeyleri de kendinden aktif ediyor.

OpenRC kullanan Artix Linux kullanmıştım. Bana kaynak kullanımı çok daha iyi ve stabil gelmişti, SystemD'ye göre.

Bu Linus abimiz bu SystemD'e karşı değil mi? Veya diğer temel dağıtımları geliştirenler? Özgürlük özgürlük diyorlar.

Ne Linus'un ne de Stallmann'ın Systemd ile ilgili bir söylevi yok. Çünkü bu yazılım tamamen özgür bir yazılım. Ne Unix ne de suckless bir felsefedir. Systemd'ye karşı olanları GNU yani özgür yazılım açısından bir tez üretmiş değiller.

Benim bu konuda net bir görüşüm yok. Ben karşı değilim zira çoğu popüler dağıtım kullandığı için. Fazla popüler olmayan dağıtımları devamsızlık riski görmezsem kullanabilirim. Systemd ile bir husumetim yok.

Önceden derlenmiş binary programlarla işini yapar. Bizim mücadelemize pek müsaade etmez. Bir takım ayarları kontrol etmenize izin verse bile bazı ayarlarıları değiştiremeyiz.

Önceden derlenerek sisteminde bulunan bir sürü binary vardır. Systemd olmayan bir sistemde müdahale edipte, Systemd olan bir sistemde müdahale edemediğin ne mesela? Hangi ayarları değiştiremiyorsun?

Mesela Unix mantığına aykırı diye Gimp mi kullanmayacaksınız, VLC ile video mu seyretmeyeceksiniz? Buna uymayan ve depolarda olan bir dolu uygulama vardır eminim. Her şeyin dosya olduğu bir sistemi bulup ondan sonra konuşmak lazım.

Redhat'in yaklaşımı yani Systemd'yi standardize etme çabaları bazı şüpheci düşünürleri rahatsız ediyor. Buna bende pozitif bakıyorum çünkü özgürlük kısıtlanmış oluyor. Haliyle özgür yazılım felsefesiyle biraz çelişiyor Systemd dayatması. Biliyorsunuz GNOME masaüstü Systemd'ye hard dependent durumda. Bazılarında Systemd'nin gelişmiş yönetim yetilerinin Linux'un profesyonelliğini arttırdığını düşünüyor. Buna da bir parca katilsam da Redhat'in yaptığının özgür yazılımı baltalamak olduğunu düşünüyorum. Bu arada systemd ile diğer init sistemleri arasında kaynak kullanımı açısından bir farka rastlamadım. Performans olarak Openrc'den hızlıdır.

Biliyorsunuz GNOME masaüstü Systemd'ye hard dependent durumda.

İyi de bunun Systemd ile ilgisi yok, "Gnome'un ayıbıdır" denir ancak.

Buna bende pozitif bakıyorum çünkü özgürlük kısıtlanmış oluyor.

Özgür yazılım felsefesi açısından bir sorun olmaz, netice de 4 maddeye uyuyor.

Benim şaşırdığım insanların tutarsızlıkları. Mesela adamın birisi Libre Linux çekirdeğini kullandığından bahsedip, ardından buna Nvidia sürücü ekliyor. Intel wifi için firmware kullanmakta bir beyis görmüyor.

Systemd'siz Arch tabanlı dağıtım kullanan değerli Archer'lar, Arch'ın paket yöneticisinin de Unix vari olmadığının farkında mı değil? Bu durumda Arch'ı da terketmeleri gerekmiyor mu? Peki Arch tabanlı Systemd'siz dağıtım yapanların durumu komik olmuyor mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı