SystemD neden kötüleniyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Nasıl ölçtünüz çok fazla kaynak tükettiğini. Mesela Linux Mint Xfce, Systemd'siz MX'den hem daha hızlı açılıyor hem de sistem daha az kaynak kullanıyor.

Aynı sistem üzerinde SystemD kullanmayan işletim sistemi kullandım. Şu an ise Debian kullanıyorum. Tabii masaüstü ortamı da farklı olabilir. Bu arada kullandığım işletim sistemi Void'di.
Bu arada bu kendi kullanıcı deneyimime göre olmuş bir şey.

İyi de bunun Systemd ile ilgisi yok, "Gnome'un ayıbıdır" denir ancak.

Özgür yazılım felsefesi açısından bir sorun olmaz, netice de 4 maddeye uyuyor.

Benim şaşırdığım insanların tutarsızlıkları. Mesela adamın birisi Libre Linux çekirdeğini kullandığından bahsedip, ardından buna NVIDIA sürücü ekliyor. Intel Wi-Fi için Firmware kullanmakta bir beyis görmüyor.

Systemd'siz Arch tabanlı dağıtım kullanan değerli Archer'lar, Arch'ın paket yöneticisinin de Unix vari olmadığının farkında mı değil? Bu durumda Arch'ı da terketmeleri gerekmiyor mu? Peki Arch tabanlı Systemd'siz dağıtım yapanların durumu komik olmuyor mu?

İkisini de Redhat'in geliştiricileri geliştiriyor. Özgür yazılım felsefesine uyuyor zaten ancak Redhat'in tekelleşme çabası ozgurluk kavramıyla pek uyuşmuyor.

Aynı sistem üzerinde SystemD kullanmayan işletim sistemi kullandım. Şu an ise Debian kullanıyorum. Tabii masaüstü ortamı da farklı olabilir. Bu arada kullandığım işletim sistemi Void'di.

Şöyle örnek vereyim, Systemd ile gelen LMDE (Cinnamon masaüstü varsayılan), Systemd'siz gelen MX (Xfce masaüstü varsayılan) ile neredeyse aynı sistem kaynağını kullanıyor. Oysa ki Cinnamon Xfce'den daha fazla kaynak kullanan bir masaüstü ortamı. İkisinin de tabanı (Debian Buster) aynı olduğu için örnek verdim.

Şöyle örnek vereyim, Systemd ile gelen LMDE (Cinnamon masaüstü varsayılan), Systemd'siz gelen MX ile neredeyse aynı sistem kaynağını kullanıyor. Oysa ki Cinnamon Xfce'den daha fazla kaynak kullanan bir masaüstü ortamı.

Yani, olabilir. Ama mesela hem BSD, hem de Linux'ta nosystemD işletim sistemi kullandım ve kullanıyorum da. Fakat stabilite ile nam salmış Debian kadar tepkisel değiller. Debian systemD kullanıyor bu arada.

LXDE dışında iyi. Keşke başka ortamlar da gelse. Benim baktığım zamanlarda pek kaynak da yoktu DE değiştirmekle alakalı. Aslında repoda var mı onu da bilmiyorum. Bir tek Xfce vardı, ama eski sürümdü yanlış hatırlamıyorsam.

İkisini de Redhat'in geliştiricileri geliştiriyor. Özgür yazılım felsefesine uyuyor zaten ancak Redhat'in tekelleşme çabası ozgurluk kavramıyla pek uyuşmuyor.

Buna yanlış demek de mümkün, değil demek de. Yani biraz ortada bir husus. Her ikisi için de bolca argüman üretilip, geyik yapılabilir.

Bununla birlikte, işi gücü bilimsel hesaplama yapmak olan adamların ürettikleri yaklaşımları, felsefe diye dayatmanın da bir anlamı yok. PC'mi kullanıyoruz, hesap makinesi mi?

Neticede isteyen Gnome'u da systemd'siz hale getirebilir. Sanki böyle bir çalışma vardı. Özgür yazılımın güzelliği bu, kaynağı istediğin gibi değiştirebilmen yani. Gerçi mevzu durumda biraz zahmet gerektirir, orası ayrı bir tartışma konusu.

Buna yanlış demek de mümkün, değil demek de. Yani biraz ortada bir husus. Her ikisi için de bolca argüman üretilip, geyik yapılabilir.

Bununla birlikte, işi gücü bilimsel hesaplama yapmak olan adamların ürettikleri yaklaşımları, felsefe diye dayatmanın da bir anlamı yok. PC'mi kullanıyoruz, hesap makinesi mi?

Neticede isteyen Gnome'u da systemd'siz hale getirebilir. Sanki böyle bir çalışma vardı. Özgür yazılımın güzelliği bu, kaynağı istediğin gibi değiştirebilmen yani. Gerçi mevzu durumda biraz zahmet gerektirir, orası ayrı bir tartışma konusu.

Evet, systemd-logind'nin systemd paketinden izole edildiği elogind projesi var. Maalesef o da systemd projesinin bir urunu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı