T7 25.1 prize takılı değilse direkt kapanıyor

person1140

Decapat
Daha fazla  
Monster T7 25.1 laptopum var yaklaşık 5-6 aylık

Bilgisayar başlarken prize takılı değilse, pilim bitmiş gibi tık diye kapanıyor. Ancak bilgisayarı prize takıp açarsam açılıyor sonra fişten çekersem kullanmaya devam ediyorum. Tek sorun laptop başlatılırken prizde olması gerekiyor.

Bu arada dediğim gibi prize takılı değilken başlatılınca hiç başlamıyor değil, başlıyor şifre ekranı geliyor şifreyi yazana kadar ya da yazdıktan sonra kapanıyor yani 20-30 saniye sürmüyor dayanması. Kapandıktan sonra prize takıp çalıştırdığımda pil yüzdesi %95 üstü oluyor sonra çıkardığımda kullanmaya devam edebiliyorum.

Pilin öldüğünü düşünmüyorum bu kadar kısa sürede, bilgisayarı da normal kullandım. Şuanda bir kaç kere yaptı aç kapa falan yaptım şuan çalışıyor. Direk açınca normalde olması gereken gibi. Ama benim anlamadığım Buna ne sebep oldu yardımcı olursanız sevinirim ?

Sorunu çözerseniz nasıl çözdüğünüzü buraya yazabilir misiniz? Bende de benzeri olaylar olduğu için merakta kalmayayım: )

Hocam şu anda çözemedim sorunumu pil %99 da kalıyor yüzde 100 olmuyor. Bunu çözmeye çalışıyorum. Pil kendini korumaya alıyormuş herhâlde ama nasıl yüz olacak onu yapmam gerek kalibre için bakalım çözünce yazarım.
Arkadaki uygulamaları kapat, pc yı şarja tak sakın çıkarma ve kalibrasyonu başlat. Biraz uzun sürer komple boşaltıp dolduruyor çünkü. Başka bir şey yapmana gerek yok her şeyi kendisi halleder ama bu işlemi başlattıktan sonra pc ye dokunma ve elektrik gitmesin diye dua et :D Umarım düzelir.

Monsterin uygulamasında pil kalibrasyonu yok muydu ? Bende msi laptop var dediğine benzer durumla karşılaşınca kalibre ediyorum dragon centerden düzeliyor. Bir de pil sağlığı modunda(şarjı %60ta kesme) çok uzun süre kullanınca bu durum gelişiyor bende ama seninki biraz sert olmuş 95 gösterip 30 sn de kapanması absürt.
Öncelikle sorunum birkaç kez aç kapa yaparak çözülmüştü. Herhâlde bataryayı 3 ayda bir kalibre etmem gerekiyor(kalibre uygulamasında yazıyor).ben 6 aydır yapmadığım için bu sıkıntı olmuş olabilir. Batarya tasarım kapasitesi(design capacity) 63232 mWh. Full charge capacıty(tam dolum kapasitesi) ise kalibre işleminden önce 25000 mWh değerlerini verirken şuanda 55252 mWh çıkmış durumda yani kalibre işlemi, pilimin ömrüne bayağı olumlu yönde etki yaptığını düşünüyorum.

Ayrıca şuanda kapanma sorunum da gözükmüyor her şey stabil bir şekilde devam ediyor. Monster Feature Menager ve MSI Dragon Center kullanan arkadaşlar yapabilir.
Pilide %89 altına indirdim sonra kapatıp 45 dakika şarj ettim. Sonra laptopu açıp 10 dakika bekledim %100 oldu. Sanırım biraz beklemek gerekiyor 100 olması için tam anlayamadım.

Son düzenleme:
Hocam şu anda çözemedim sorunumu pil %99 da kalıyor yüzde 100 olmuyor. Bunu çözmeye çalışıyorum. Pil kendini korumaya alıyormuş herhâlde ama nasıl yüz olacak onu yapmam gerek kalibre için bakalım çözünce yazarım.

Öncelikle sorunum birkaç kez aç kapa yaparak çözülmüştü. Herhâlde bataryayı 3 ayda bir kalibre etmem gerekiyor(kalibre uygulamasında yazıyor).ben 6 aydır yapmadığım için bu sıkıntı olmuş olabilir. Batarya tasarım kapasitesi(design capacity) 63232 mWh. Full charge capacıty(tam dolum kapasitesi) ise kalibre işleminden önce 25000 mWh değerlerini verirken şuanda 55252 mWh çıkmış durumda yani kalibre işlemi, pilimin ömrüne bayağı olumlu yönde etki yaptığını düşünüyorum.

Ayrıca şuanda kapanma sorunum da gözükmüyor her şey stabil bir şekilde devam ediyor. Monster Feature Menager ve MSI Dragon Center kullanan arkadaşlar yapabilir.
Pilide %89 altına indirdim sonra kapatıp 45 dakika şarj ettim. Sonra laptopu açıp 10 dakika bekledim %100 oldu. Sanırım biraz beklemek gerekiyor 100 olması için tam anlayamadım.
Sorunu çözdüğüne sevindim, heralde bu gaming laptoplarda bataryaların kafası kırık biraz birkaç yerde daha gördüm bu sorunu :) Hep şarjda kullandığımız için sanırsam firmalar pilleri çok önemsemiyor da olabilir sen yine kalibre etmeyi unutma düzenli olarak..

Geri
Yukarı