Taciz suçunda istemeden görgü tanığı durumuna düşmek

BLoodAnqeL

Centipat
Daha fazla  
Merhaba 30.07.2023 tarihinde bir otelde işe girdim. Girdiğim süre boyunca Mobbing'e maruz kalmış olup Mobbing'e maruz kaldığım kişiyle şöyle bir olay yaşadım;

Katlardaki tepsi, ve çerezleri almak üzere b bloğuna asansörle gittik. En üst kattan inerken benim elimde tepsi karşımdaki şahsın elinde ise çerez tepsisi bulunuyordu.
Aşağıya doğru inerken asansöre bir yabancı uyruklu asyalı bir kadın bindi asansör küçük ve dardı o yüzden sıkışa sıkışa gidiyorduk her neyse kadını 2 katta bıraktıktan sonra hatırlamadığım bir katta indik ve karşımdaki bana mobbing uygulayan şahıs şunları söyledi "off ne güzelde (el işaretiyle "böyle böyle") **** ve **** vardı keşke inmeseydi ne güzel taciz ediyordum" dedi bende bunun üzerine yaşadığım şokla gülmeye başladım. Tek tanık olduğum için ve kişi bu suçu işlediğini kendi ağzıyla belirttiği için görgü tanığı durumuna düştüm. Bugün ise müdür hanıma ve şefime durumu ibraz edip işten ayrıldım şimdi ise o şahsın bana gelip zarar vermesinden korkuyorum daha 17 yaşındayım. Elimden ne gelir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba 30.07.2023 tarihinde bir otelde işe girdim. Girdiğim süre boyunca Mobbing'e maruz kalmış olup Mobbing'e maruz kaldığım kişiyle şöyle bir olay yaşadım;

Katlardaki tepsi, ve çerezleri almak üzere b bloğuna asansörle gittik. En üst kattan inerken benim elimde tepsi karşımdaki şahsın elinde ise çerez tepsisi bulunuyordu.
Aşağıya doğru inerken asansöre bir yabancı uyruklu asyalı bir kadın bindi asansör küçük ve dardı o yüzden sıkışa sıkışa gidiyorduk her neyse kadını 2 katta bıraktıktan sonra hatırlamadığım bir katta indik ve karşımdaki bana mobbing uygulayan şahıs şunları söyledi "off ne güzelde (el işaretiyle "böyle böyle") **** ve **** vardı keşke inmeseydi ne güzel taciz ediyordum" dedi bende bunun üzerine yaşadığım şokla gülmeye başladım. Tek tanık olduğum için ve kişi bu suçu işlediğini kendi ağzıyla belirttiği için görgü tanığı durumuna düştüm. Bugün ise müdür hanıma ve şefime durumu ibraz edip işten ayrıldım şimdi ise o şahsın bana gelip zarar vermesinden korkuyorum daha 17 yaşındayım. Elimden ne gelir?

Görgü tanığı olmak istemezsen zorlama gibi bir hakları yok diye biliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu tarz konularda insanlar söylediklerimi yanlış bulabilir ama;

Ben dahil olunmaması gerektiğini düşünüyorum. Eğer kamera yoksa ve tek tanık senses umursama. Çünkü tek tanıklı olaylarda genelde ekstra bir kanıt veya görüntü yoksa çok ciddiye alınmaz mevzu. O kişi de ceza almaz. Ek olarak sen tam olarak olaya tanık olmamışsın ki. Adam yaptım demiş. Belki yapmamıştır seni oltalıyordur. Son olarak elinden bir şey gelmez. Sana zarar vermek için gelirse polise gidebilirsin.

Aslında ortada tanıklık bir durum yok, yaşadığınız şeyi anlatıp işten ayrılmışsınız gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca size zarar falan verebileceğini düşünmüyorum.

@idireus konuyu okumadan yorum yapmayın.

Bu tarz konularda insanlar söylediklerimi yanlış bulabilir ama;

Ben dahil olunmaması gerektiğini düşünüyorum. Eğer kamera yoksa ve tek tanık senses umursama. Çünkü tek tanıklı olaylarda genelde ekstra bir kanıt veya görüntü yoksa çok ciddiye alınmaz mevzu. O kişi de ceza almaz. Ek olarak sen tam olarak olaya tanık olmamışsın ki. Adam yaptım demiş. Belki yapmamıştır seni oltalıyordur. Son olarak elinden bir şey gelmez. Sana zarar vermek için gelirse polise gidebilirsin.

Cinsel taciz gibi ağır bir suçun oltalaması bile olsa yapan şahıs potansiyel bir suçlu değil midir?
Böyle bir suçun şaka sımı olur? Ve bu olaydan sıyrılmak istiyorum zaten o şahsı bir daha hayatım boyunca görmek istemiyorum.

Cinsel taciz gibi ağır bir suçun oltalaması bile olsa yapan şahıs potansiyel bir suçlu değil midir?
Böyle bir suçun şaka sımı olur?
Değildir. Şakası da olur. Her şeyin şakası olur. Sana doğru gelmeyebilir ama insanların ahlaki çizgileri farklıdır.

Eyleme dökülmemiş hiç bir şey de suç değildir. Planlamasını yaptığın bir banka soygunu varsa ama hiç eyleme dökmediysen seni banka soygunu suçundan alamazlar. Taciz planladın ama hiç yapmadın, alamazlar. Ha şu olur, teşebbüste bulunursun ama başaramazsın, bak o zaman suçu işleme teşebbüsünde bulunduğun için suçun kendisin işlemiş olduğun zaman göre daha az ceza alırsın ama yine suçlu olursun. Sonuçta suçu işlemeye çalıştın.

Potansiyel suçlu olmak, suçlu olmak olmadığı için, müdahale edilemez.

Değildir. Şakası da olur. Her şeyin şakası olur. Sana doğru gelmeyebilir ama insanların ahlaki çizgileri farklıdır.

Eyleme dökülmemiş hiçbir şey de suç değildir. Planlamasını yaptığın bir banka soygunu varsa ama hiç eyleme dökmediysen seni banka soygunu suçundan alamazlar. Taciz planladın ama hiç yapmadın, alamazlar. Ha şu olur, teşebbüste bulunursun ama başaramazsın, bak o zaman suçu işleme teşebbüsünde bulunduğun için suçun kendisin işlemiş olduğun zaman göre daha az ceza alırsın ama yine suçlu olursun. Sonuçta suçu işlemeye çalıştın.

Potansiyel suçlu olmak, suçlu olmak olmadığı için, müdahale edilemez.

Bu kişinin belirttiği bir durum daha var. Kendisinin banka hesabına bilinmeyen bir yerden 2500TL geldiğini kendisine bu paranın yanlışlıkla atıldığını düşündüğünü söyleyip para geri alınmasın diye başka bir hesaba geçirdiğini söylemişti.

Bu kişinin belirttiği bir durum daha var. Kendisinin banka hesabına bilinmeyen bir yerden 2500TL geldiğini kendisine bu paranın yanlışlıkla atıldığını düşündüğünü söyleyip para geri alınmasın diye başka bir hesaba geçirdiğini söylemişti.
Eğer elinde bunu söylediğine dair delil varsa ihbarda bulunabilirsin. Ama yoksa bir şey yapamazsın. Hatta bir de kanıtlayamazsan iftira suçu işlemiş olursun karşı dava açma şansı sunarsın adama. Suçu ispat etmen lazım kısaca.

Eğer elinde bunu söylediğine dair delil varsa ihbarda bulunabilirsin. Ama yoksa bir şey yapamazsın. Hatta bir de kanıtlayamazsan iftira suçu işlemiş olursun karşı dava açma şansı sunarsın adama.

Bunu yaptığını söylediğini duyan bir kişi daha var benimle beraber o da şefimiz.
Fakat şef bu şahsın arkadaşı ilk o taciz olayını söylediğimde o öyle bir şey söylemez demişti bana.

Yeni konular

Geri
Yukarı