Saçma bulduğunuz görgü kuralları

Bazen merak ediyorum, bir şeye cevap verirken acaba yazılan şeyin evveliyatını da okuyorlar mı diye. Cevabı belli, hayır.

İlk sayfalardan beri yaşlılarla ilgili karşı savlar mevcut, benim yazdığım genele hitap eden bir şey mi? Sırf yaştan dolayı saygı gösterilmeli diyenlere, bunlara da mı saygı gösterilecek diye verilen bir örnek o sadece. Konudan çıkmayı, konuyu değiştirmeyi amma çok seviyor burada işine gelmeyen bir mesajı görenler.

Tekrar ediyorum: Saygı, yaşa gösterilmez!
Haklısınız.

Bu sanırım kesin bir görüşe sahip olduğum nadir konulardan.

Görgü kurallarının temeli, "kendine yapılmasını istediğini başkalarına yapıp, istemediğini de yapmamak"tır. Bunu ihlal eden ya da içermeyen tüm görgü kuralları saçmalıktır.
Ellerini yıkarken milyonlarca bakteri öldürüyorsun. O zaman sen öldürülmeyi istemiyorsun diye el yıkamak görgü kurallarına aykırı mıdır?
Mazoşist insanlar acı çekmeyi istese bu yüzden de diğer insanlara acı çektirse bu görgü kurallarına uyar mı?

Ellerini yıkarken milyonlarca bakteri öldürüyorsun. O zaman sen öldürülmeyi istemiyorsun diye el yıkamak görgü kurallarına aykırı mıdır?
Mazoşist insanlar acı çekmeyi istese bu yüzden de diğer insanlara acı çektirse bu görgü kurallarına uyar mı?
İstisnalar
Kaideyi
Bozmaz.
:)

İstisnalar
Kaideyi
Bozmaz.
:)
İstisna ile ne alakası var? Ben sana bu dünyada yapılan basit eylemler ve durumlardan örnek verdim. Eğer istisna ise senin kuralına uymasını istediklerinin istisna olmadığı ne malum?
Et yerken de canlıları yok ediyorsun ama kendinin yok edilmesini istemezsin, o zaman herkes vegan olsun çünkü görgüsüzlük değil mi?
"Kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma" demek intihar etmeye karar vermiş bir kişi intihar etmeden önce istediği kişiyi öldürebilir çünkü kendisinin ölmesinde sakınca görmez, doğal olarak da suç olmaktan çıkar.
Kabileler var insan yiyor/kesiyor ve bir sakınca görmüyorlar, bunun istisna olduğunu ve senin düşündüğünün istisna olmadığına kim karar verdi?

İstisna ile ne alakası var? Ben sana bu dünyada yapılan basit eylemler ve durumlardan örnek verdim. Eğer istisna ise senin kuralına uymasını istediklerinin istisna olmadığı ne malum?
Et yerken de canlıları yok ediyorsun ama kendinin yok edilmesini istemezsin, o zaman herkes vegan olsun çünkü görgüsüzlük değil mi?
"Kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma" demek intihar etmeye karar vermiş bir kişi intihar etmeden önce istediği kişiyi öldürebilir çünkü kendisinin ölmesinde sakınca görmez, doğal olarak da suç olmaktan çıkar.
Kabileler var insan yiyor/kesiyor ve bir sakınca görmüyorlar, bunun istisna olduğunu ve senin düşündüğünün istisna olmadığına kim karar verdi?
Tamam.

Hani şu yemek yerken masaya hani bileğimizi koyup yeme zorunluluğu ben dirsek koyar da yerim istediğim gibi yerim yani sana ne.

Geri
Yukarı