Taliban, Kabil'e dört koldan girdi, hükümet istifa edecek!

1629022621980.png

*Kabul bugün yapılacak görüşmeler ile barışçıl bir şekilde Taliban'ın eline bırakılacak.

*Ayrıca Türkiye'nin de tahliye ile geri çekileceği yönünde haberler var.

*Rusya ise ABD gibi yetkililerini tahliye etmek yerine Taliban ile sorunları diplomatik yolla çözecekler.

*Afgan Hükümet Başkanı birkaç saat içerisinde istifasını verecek.

*Afgan Hükümeti bütün güçlerini ve kuvvetlerini Taliban'a transfer edecek gibi görünüyor.

*ABD Kabul Büyükelçiliğinin üzerinden dumanlar yükselmeye başlamış. Tanıklara göre ABD, bina içerisindeki önemli dokümanları yakıyor ve bütün görevlileri Kabul
Havaalanına tahliye ediyor.

*Halihazırda Sivil yetkilerin tek tahliye hattı olan hava yolu için havaalanı koruması görevi Türkiye'de.

*Taliban, Bagram Hava Üssündeki bütün mahkumları serbest bıraktı. Mahkumların ciddi bir kısmının El-Kaide mensupları oldukları biliniyor.

*Taliban Lideri Mullah Abdullah Gani, helikopter ile başkent Kabul'e geldi.

*Taliban, Afgan Kumandanı Qaisari'yi canlı olarak ele geçirdi.

*Bagram hiçbir direniş olmadan Taliban'ın eline geçti.

*Afgan Hükümetinden geriye kalan 1 Komando Birliği ve 1 Askeri Tümen kalmış. Geriye kalan 1 Askeri Tümen'in komutanı teslim olacağını açıklayan bir yazı yazdırıyor.

*Afgan Ordusunun mensuplarının İran'a kaçtığı söyleniyor. Tahminlerime göre İran'dan da Türkiye'ye gelecekler.

*Kabul sakinleri araçlarını yollarda bırakıp yürüyerek Havaalanına gidiyorlar. Asıl mülteci dalgası birkaç hafta içinde yaşanacak diye tahmin ediyorum.

1629022668889.png

Dün geceden bu saate yaşanan gelişmelere buradan ulaşabilirsiniz:
https://twitter.com/theragex/status/1426639176687136770

Bu insanlara üzülürüm işte, bunlar savaştan kaçıp gelenler. Bunların arasında kadın, çocuk, yaşlı olanlarda olabilir diye düşünüyorum, eğer öyleyse üzülürüm gerçekten çünkü asıl ezilenler onlar. Bunlardan öncekilere ise (yani sadece genç erkeklere) bir şey demiyorum.

''Not all Kabulis decided to stay under the Taliban. Although it is not clear where to run from the capital?''

''Bazı Kabul sakinleri Taliban'ın hükmü altında yaşamamaya karar verdi.. Buna rağmen başkentten nereye kaçacakları da meçhul.''

Geri
Yukarı