Tam olarak nereden geliyoruz?

Kendinle çelişiyorsun, hiçlik bizim algılayamadığımız bir gerçeklik deyip ki buna ben de katılıyorum ama sonrasında ora mantıklı şura mantıksız demen mantıksız. Ayrıca yaratıcı varsa, yarattığının mantığına göre yaratmaz bence.
Mantığa göre yaratmaz diye yorumluyorsun ama neden fizik gibi konular gerçekliğin bir parçası ? Kendi kurallarına göre yarattığı bir evreni kendi kurallarına göre yönetecek nasıl olsa değil mi? Bir mucizenin olması yeniden aynı kurallar içerisinde olmalı, kendi ile çelişen bir tanrının yaptıklarını algılanması ne kadar zor olabilir?

Okudum, yazdım, çizdim ve tatmin etmedi. Her konuyu, felsefeyi ele aldım ve son olarak dinlerden koptum. Sonra her şeyden kopup olayları en baştan kendimce ele aldım. Devamında bu görüşleri oluşturuyorum.

Sana da tavsiye ederim, gerekli bakış açısına sahipsen kitaplardan bağımsız her şeyin üstesinden gelebilirsin..
Bu dediklerinizi öğrenebilmemiz için uzaya açılmamız gerek. Dünyadaki insanlar yeni doğmuş bir bebek gibi. Hala beşiğinden çıkamadılar. Geçmiş tarih eğlenceli olabilir fakat asıl macera şimdi başlıyor. Tabi 3. Dünya savaşı gibi bir olay Uzay Çağını yerle bir edebilir.

Sadece kendini kandırıyorsun bunu sende biliyorsun. Dünyada yüzbinlerce görüş ve inanış var. Ama sadece bunlardan bir tanesi gerçek olabilir. Kendisini zeki zanneden insanlar kendince teoriler üretiyor ve dünyanın anlamını kendisinin bulduğunu zannediyor. Kendisini diğer insanlardan farklı kılmak için böyle yapıyor. İster inanın ister inanmayın, arkanızda milyonlarca sizin gibi düşünen insan olsa bile gerçek birdir. O gerçek de Allah'ın var olduğudur. Allah size kendisini göstermiyor çünkü böyle bir şeyin sözünü vermiyor, başka bir boyutta bizim göremeyeceğimiz ama onun bizi görebileceği bir şekilde gece gündüz, 365 gün 6 saat uyku halinden uzak bir şekilde orada. İman gayba(görünmeyene) imandır, Allah kendini gösterseydi zaten inanmama gibi bir şansınız yoktu.

Siteye bak sorularlaislamiyet sitesine dönmüş. Adam felsefi bakış açısı yapmış sen gelmişsin kendini kandırma falan demişsin. Felsefe forumu burası.

Maymundan gelmediniz ama orası sizin eviniz olabilir, oraya uğruyabilirsiniz. Tersine evrim, mutasyon gerçektir..

Ama unutma ki gerçek olan bütün ihtimalleri tatman gerektiğini söyler..
Yoksa niye ihtimalleri dayatmıştır..
Asıl olan burası ise, orası asıl olanı nasıl kavrıyabiliyor? Buga mı girelim?
Seni doğuran, seni sadece maymundan geldin diye mi övsün? Maymundan geldiğini överek anlatmak, hmm, pek açıcı değil.

Maymundan geliyorsan, maymuna da gidersin. Çünkü adaptasyon süreci bunu diller, belirtir. Evren kendine göre ilim, felsefe, bilgi dayatır. O bilgiyi anlıyamanlar, anlıyabilmeleri için geri teper.. Maymuna gitmek gibi..
Evrenin ilmini maymun bile anlar ama insanın kendisi anlamak için maymunu incelemeye başlar.. Çünkü o kadar düştük işte..

1,5 KG beynimiz var, 10 gr beyni olan kuş bizimle dalga geçiyor..
Belki de yeterli tetikleyiciyi sahip değilizdir, belki de yeterli ilimle bağdaşamadığımız için bizden gizlemişlerdir. Güç zehirlenmesi olmasın diye.

Bu sorunun tam bir net cevabı yok. Bilim insanları buna boşluk, yani hiçlik diyor. Geldiğimiz, var olmamıza sebep olan yer hiçlik.

İçinden bir sürü olasılığı dışarı salan bir şeyin hiçlik olması sizce ne kadar mantıklı? Bana göre mantıksızlığın daniskası. Hiçlik diye anlamlandırdığımız şey bana göre bizim algılayamadığımız bir gerçeklik. Buna ben gerçeklik demek zorundayım.

Bana kalırsa geldiğimiz yer tamamen insan bedeninin, zihninin algılayamıyacağı bir yer... Orası öyle bir yer ki onun ne olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok. Bana kalırsa orası dünyadan bağımsız olarak zaman ve yaratıcılık kavramın olmadığı bir yer. Yani asıl olanın yeri... Orası birleştiğimiz, burası da parçalandığımız yer. Bir illüzyonun içindeyiz. Her şey canlı bir mekanizma ve bu mekanizmalar aslında birin parçası.

Mesela bir yaratıcı var diyelim... O yaratıcı kendi etinin bir parçasını koparıp kendi oluşturduğu aksiyonun içine bırakıyor. Sonra o aksiyonun içindeki kendi parçasına ben sizin yaratıcınızım diyor. Bu ne kadar mantıklı? Asıl olanın parçası, yani kendine nasıl ben sizin yaratıcınızım diyebilir? Mantıksız.
Kendi bedeninden, kendi algısından çıkan enerjiye ben sizin yaratıcınızım demek mantıksızlıktır. Yani anlayacağınız sizler birin parçalarısınız, bir olanın parçasısınız. Yani aslında her şeyin asıl başladığı yer dünyamız veya evrenimiz değil. Buraya asıl gebe olan başka bir algı, gerçeklik...

Hiçbir şeyin kendi kendine var olamayacağını, bir enerjinin buna sebebiyet vereceğini biliyoruz. Öyleyse boşluk, yani hiçlik diye adlandırdığımız yer bir illüzyon. Bir tek olanın parçasıyız, hepimiz biriz. Sadece farklı bir senaryoda tiyatro oynuyoruz... Benim felsefem bu kadar...

Sadece bir bakış açısı...

Varoluş felsefesi üzerine düşünmenin oldukça zor olduğu bir felsefe. Yokluktan varlık doğmaz ancak varlıktan varlık doğar. Peki ya öyleyse biz nasıl var olduk? Dinler, felsefe ya da bilimin cevaplayamadığı bu soruyu "Bir doğaüstü güç yarattı" şeklinde cevaplıyorlar. Peki ya o doğaüstü gücü kim yarattı ya da o güç nasıl oluştu? Bu soruya ise ne dinler ne de felsefe net bir cevap veremiyor ancak bu veremeyeceği anlamına da gelmez. Ancak dinler hiçbir zaman bu soruya cevap veremez çünkü doğaüstü varlığın nasıl oluştuğu ile ilgilenmemeleri gerektiğini düşünürler. Dogmatik düşüncelerin, düşünceleri kısıtlaması da tam da burada çıkıyor zaten. Çok fazla uzatmadan "varolmamıza sebep olan yer hiçlik" kısmının yanlış olduğunu da vurgulamak gerekir. Çünkü hiçbir zaman yokluktan varlık olmaz. Ancak varlıktan varlık olur.

Tartışma gayet güzel. İlgiyle takip ediyorum. Ama bazı arkadaşların din perspektifinden bakmasını anlayamadım. Elbette inançlı olabilirsiniz/olabiliriz. Ama din felsefesi yapılırken herhangi bir dinin penceresinden tartışmaya katılınmamalı. Çünkü felsefe tamamiyle özgün şekilde ve hiçbir kalıbın içinde olmadan yapılır. Felsefi tartışmada üçüncü kişiler de refere edilmemeli herhangi bir inanç da. Tartışmayı tamamen özgün devam ettirmeyi daha faydalı buluyorum

Çünkü hiçbir zaman yokluktan varlık olmaz. Ancak varlıktan varlık olur.
İllüzyonu çözümledim. Florur epifiz bezini, ilahı gücü kısıtladığı için az da olanı görmemizi engelliyorlar. Orayı anlamak için, illüzyonu yani epifiz bezinin kirecini kırmak gerekir..
x33.PNG

Yeni konular

Geri
Yukarı