Tanklar önemini yitirdi mi?

Tanklar onemini yitirmesi pek olanaklı değil hala toplar kullanılıyorken tankların yerine alabilecek bir araç tasarlıcaklarınıda sanmıyorum tanklar kara savasında ordunun bel kemiklerinden birisi.

Aklıma şu marş geldi :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

World of Tanks'deki gibi "benim tankım senin tankını döver" usulü savaş yapılacaksa işe yarayabilir.

Onun dışında daha çok hayinlerin darbe teşebbüsünde bulunmasında işe yaramaktalar.

UCAV çağındayız. Artık savaşlarda tanklar değil, UCAV´lar belirleyici rol oynuyor. Örneğin silahlı dronelar gücünü Karabağ Savaşı´nda kendini gösterdi ve Ermenistan güçlerine büyük bir hezimet yaşattı. Bence bu savaş en çok Batı Avrupa ülkelerini korkuttu. Rusya da çok gelişmiş UCAV´lara sahip. Şu an Ukrayna-Rusya arasında büyük gerilim var. Ben her ne kadar sıcak çatışma olasılığını düşük görsem de Rusya, Azerbaycan´ın Karabağ´da yaptığını çok kolay bir şekilde Ukrayna´nın doğu bölgelerinde de yapabilir.

Günümüzdeki jetlerin karşısında tankların şansı kaldı mı artık? NATO'da tankı en fazla olan ülke şu anda 3.200 adet ile Türkiye. Dünya sıralamasında ise 22.000 adet ile Rusya başı çekiyor. (Kaynak) NATO ülkelerinin toplam tankının tam iki katı kadar tank üretmişler. Ruslar ABD'nin savunma sanayiye yaptıkları yatırımları boşa harcadığını savunuyorlar. Nükleer silahları göz ardı edersek bu tankların jetler karşısında bir işlevi kaldı mı artık? Hava savunma sanayiye yatırım yapmak varken Türkiye neden tank alıyor/üretiyor? Jet yerine SİHA'lara mı güveniyoruz veya coğrafi bir gereklilik mi bu?
Yitirmedi tabi ki Kara savaşında çok önemli

Tanklar tek başına önemini yitirdi, hava kuvvetlerinin desteğiyle ve hava savunma sistemleriyle hala savaş meydanının demir canavarı.

Kısmen yitirdi aslında. Kara da iş görür görmesine de, bir uçak karşısında hiçbir şey yapamaz. Uçaksavarları saymazsak.

Geri
Yukarı