Tanrı bizim yapacaklarımızı önceden biliyorsa neden yaşıyoruz ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Omersa90

Hectopat
Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar aklımda bazı soru var, bunları bilgi sahibi insanların cevaplamalarını istiyorum. Öncelikle hakaret edecekler lütfen yorum yapmasın. Müslümanım fakat inancım fazla kuvvetli değil. Dinimi sorgulamaya başladım sonuçta bu dini ben seçmedim. Aklıma takılan soru şu; her insanın bir kaderi var yani yaşadıklarımız ya da yaşayacaklarımız önceden belirlenmiş. Bunları Allah biliyor yani, peki o zaman neden yaşıyoruz? Allah bizim cennete ya da cehenneme gideceğimizi biliyor, peki o zaman bizi neden bizi dünyaya gönderdi? Direk cennete ya da cehenneme gitsek ya, çok saçma geliyor, tanrı kendini tatmin etmek için bizi yakacak mı yani? Kendi belirlediği kadere göre bizi cezalandıracak, ya müfakatlandıracak mı?

Senin soruların benzeri soru sormuş, sonuna kadar izle cevap bu galiba.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her insanın bunu sorgulama hakkı vardır. 1500 sene önce yaşanan olayları görmediğimizden tabii bu soruları sormamız çok mantıklı.

Sana doğru ve yanlış iki seçenek sunuyor. Bunlardan hangisini seçeceğini sana bırakır. Sen doğru yolu seçersen ne olacağını ve yanlış seçersen ne olacağını bilir. Ama senin seçimine göre cennet cehennemi bu seçimine göre göre verecek.

Bunların birer "test" olduğunu biliyorum ben. Tabii şimdi senin dediğin gibi biz Allah'ı gücü sonsuz ve her şeyi bilen bir varlık olarak kabul ettiğimize göre, Allah da her insanın gelecekte cennete mi cehenneme mi gideceğini de bildiğine göre, o zaman bir mantıksızlık var gibi.

Yeryüzünde on binlerce tanrı, peri, cin, hayalet türetmiştir insan. Sizler 2015 yılında orta doğuda doğup büyüdüğünüz için müslümansınız. Başka hiçbir nedeni yok. Din bölgesel bir kavramdır mantıklı sorular sormaya başladığınızda bırakırsınız zaten tarih araştırın, sorular sorun korkmayın "tanri bizim yapacaklarimizi önceden biliyorsa neden yasiyoruz" Sorusundan tutun size sayabileceğim bir ton ayet numarası ile dahi farkına varmak mümkün ;)
Sorunuz olursa mesaj atabilirsiniz çekinmem :)

Bir arkadaşım bunu din hocamıza sormuştu. Cevabı şu şekildeydi;

"Allah bizi bu dünyaya, cehennemlik mi yoksa cennetlik mi olduğumuzu kendimiz görelim diye göndermiştir. Yoksa mahşer meydanında herkes Allah'ın kararına itiraz edebilirdi. Cehenneme gidenler "Biz niye cehenneme gidiyoruzda, onlar cennete gidiyor?" diye soru sorabilir. Allah bunun yaşanmaması için, Dünya'yı yarattı ve bizi sınamak için bu dünyaya koydu."

Şeklinde yanıtlamıştı.

Özet geçmemi istersen, herkesin hak ettiği yere gittiğini kendi gözlerimizle görüp, kendi aklımızla hissedip, düşünelim diye Allah'ın bizi bu dünyada sınadığını söylüyor.

"Allah bizi bu dünyaya, cehennemlik mi yoksa cennetlik mi olduğumuzu kendimiz görelim diye göndermiştir. Yoksa mahşer meydanında herkes Allah'ın kararına itiraz edebilirdi. Cehenneme gidenler "Biz niye cehenneme gidiyoruzda, onlar cennete gidiyor?" diye soru sorabilir. Allah bunun yaşanmaması için, Dünya'yı yarattı ve bizi sınamak için bu dünyaya koydu."

Şeklinde yanıtlamıştı.

Özet geçmemi istersen, herkesin hak ettiği yere gittiğini kendi gözlerimizle görüp, kendi aklımızla hissedip, düşünelim diye Allah'ın bizi bu dünyada sınadığını söylüyor.
Ama işte bunu biz seçmiyoruz problem orda. İyi ya kötüyü seçme imkanımız var yani iyiyi seçersek ne olacağını kötüyü seçersek ne olacağını biliyoruz fakat herşey daha önceden belirlenmiş şekilde. Bize kötüyü seçtiren de tanrı ve bunu önceden biliyor.

Sana doğru ve yanlış iki seçenek sunuyor. Bunlardan hangisini seçeceğini sana bırakır. Sen doğru yolu seçersen ne olacağını ve yanlış seçersen ne olacağını bilir. Ama senin seçimine göre cennet cehennemi bu seçimine göre göre verecek.
Ama tanrı bu seçimimi önceden biliyor ? Bu seçim hakkını bana veren tanrı benim hangi seçimi yapacağımı da biliyor.

Şeklinde yanıtlamıştı.

Bunu hissetsek ne olur hissetmesek ne olur ki ? Öğretmenin, hangi öğrencinin hangi notu alacağını bildiği halde öğrencilere yazılı sınav yapması gibi birşey.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı