Tanrı bizim yapacaklarımızı önceden biliyorsa neden yaşıyoruz ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ama işte bunu biz seçmiyoruz problem orda. İyi ya kötüyü seçme imkanımız var yani iyiyi seçersek ne olacağını kötüyü seçersek ne olacağını biliyoruz fakat herşey daha önceden belirlenmiş şekilde. Bize kötüyü seçtiren de tanrı ve bunu önceden biliyor.

Ama tanrı bu seçimimi önceden biliyor ? Bu seçim hakkını bana veren tanrı benim hangi seçimi yapacağımı da biliyor.

Bu işleri bence geçmelisin. Bizi yaratan Allahtır. Bu yüzden Kuran-ı Kerimde yazılan şeyleri yapmalıyız. İbadet etmek gibi şeyleri yapmalıyız.

Tamam işte sen hangi seçimi yaparsan cehenneme gideceğini biliyor musun peki?

Direk cennet veya cehenneme koysa da "Belki ben cennete gitcektim, neden buraya koydun?" diyecektik. Kaderi o belirlemiyor, senin seçme şansın var, bunları değerlendirme ve faydalanıp iyi bir şey yapma ihtimali sunuyor, sen yaşasan ona ne faydan ne de zararın var.

Bence aklında soru kalmaması için bir camii imamına git. O sana sorularının cevabını verebilir diye düşünüyorum.

Kuran' dan örnek vereyim.

A'raf suresi 179. Ayet: Yemin olsun ki, cinlerden ve insanlardan birçoğunu cehennem için yarattık. Onların kalpleri vardır, onlarla duyup anlamazlar, onların gözleri vardır, görmezler, onların kulakları vardır, onlarla işitmezler. Onlar hayvanlar gibi hatta daha şaşkındırlar. İşte bunlar gafillerdir.

Ayette yazdığı gibi bir çok varlığın cehenneme gitmesi için yaratıldığı söyleniyor. Şimdi bir kaç şey daha yazarım ama din konusunu tartışmak yasak diye biliyorum forumda. Eğer kafasında soru işareti olan arkadaşlar var ise bir adet Kuran meali alıp okusunlar öğrensinler bunca yıldır nasıl bir dine inandıklarını.

Senin soruların benzeri soru sormuş, sonuna kadar izle cevap bu galiba.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hoca efendi hazretleri o ateiste cevap verebilmiş mi?:rolleyes: Bence hayır, adama tam olarak cevap vermedi, veremdi, tıpkı bu konuda verilen cevaplar gibi.
Allah'a inancı tam olan bir insanım, ancak hacı-hocalara pek inanmayan bi kimseyim.:)

Senin soruların benzeri soru sormuş, sonuna kadar izle cevap bu galiba.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Aklımdaki soru işaretleri hala geçmedi hocanın iyi bir cevap verdiğini düşünmüyorum.

Bana bir dine inanmamak çok saçma geliyor açıkçası. Madem Ateistlere göre öldükten sonra hayat yok o zaman bari bir dine inan en azından öyle öl git gideceksen. Yok yani eğer diğer taraf yoksa zaten sıkıntıda yok karbonlara karışıp fosilleşip gideriz ama ya varsa? :D Bari inanarak ölün saygı değer arkadaşlar kaybedecek bir şeyiniz yok ki.

Direk cennet veya cehenneme koysa da "Belki ben cennete gitcektim, neden buraya koydun?" diyecektik. Kaderi o belirlemiyor, senin seçme şansın var, bunları değerlendirme ve faydalanıp iyi bir şey yapma ihtimali sunuyor, sen yaşasan ona ne faydan ne de zararın var.
Nasıl o belirlemiyor ? Tamam, bizim seçim yapma imkanımız var ama bizim hangi seçimi yapacağımızı da biliyor.

Nasıl o belirlemiyor ? Tamam, bizim seçim yapma imkanımız var ama bizim hangi seçimi yapacağımızı da biliyor.
Belirlemek ile bilmek ayrı şeyler. Ne olacağını biliyor. Senin nasıl biri olacağını biliyor. Kararları sen kendin veriyorsun. Allah, senin kararlarının ne olacağını biliyor. Ayrıca lütfen sadece soruyu cevaplayın. Din vs. ateistlik konusuna girmeyin. (Yorum yapanlar için söylüyorum.)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı