Tanrı neden kendini göstermiyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben de aynen böyle düşünüyorum. Konu sahibinin de art niyetli olduğunu düşünüyorum. Bu tip konular sıktı. İsteyen kendi ayağına tapsın, kime ne?
Bence bu tarz konularda sıkıntı konuyu açanda değil çünkü arkadaş güzel bir şekilde sorgulamaya girişmiş. Saptıranlar ise konuya dahil olanlar. İsteyen istediğine inanabilir ve bilmiyorum arkadaşlar biliyor mu ama bilimin de doğruluğu kesin değildir. Baştan aşağı yanlış olarak demiyorum ve bana kalırsa bilim de bir inançtır ama bugün doğru olan bir bilimsel bilginin yıllar sonra yanlış olduğu ortaya çıkabilir. Kökten değişebilir.
Görüyoruz ki inanılan şeyler bile zamanla şekil değiştiriyor, asıl hastalıklı olan inançlı olanların çivi çaktıkları fikirlerine kendilerini tasmalamış olması.
İnanmayanlar kulubüne hoş geldiniz.
Artık burası artık Technopat sosyal değil, gayri müslim forumu olmuş.
Sürekli inanca karşı açılan konular beni buradan soğuttu.
Hocam bence inanmamak da bir seçenek ve sağlam bir inancın temeli sorgulamaktan geçer. Eğer doğru şekilde, doğru sorularla sorgulanırsa inanç güçlendirilebilir. Doğru cevaba daha çok yaklaşırız. Ben suçun açılan konularda değil konuyu istismar eden çok bilmişlerde olduğunu düşünüyorum.

Dini tartışmalar çok derin oluyor ve ofansif olarak söylemiyorum ama dinine bağlı olanlara "yobaz" diyenler de maalesef kendi fikirlerinin yobazı ve kölesi. İnandığımız değerlere "Dayanağı olmayan kitaptan alıntı yapıyorsunuz." diyorlar ama kendi doğrularının da kanıtı, kesinliği yok. Zaten kanıtı olsaydı adı "inanmak" olmazdı. Arkadaşlar isterseniz muza inanın, bize ne.
Sana katılıyorum. Sizin inancı banane napalım kutlayalım mı? Herkes inanca göre yaşar. Herkes inancına saygı duyar.

‘Benim inancım’ diye bir argümanın olduğunu yeni duyuyorum. Evreni üçgen peynirin yarattığını idda eden bir kutsal kitap çıkarsam bunu da argüman olarak kabul edip bana evreni üçgen peynirin yarattığını idda edebilir misin?
Seviyeyi düşürmeyelim bence. Bahsettiğiniz olay gibi milyonlarca doğa olayı vardır ve bunların herbiri için ayrı ayrı argüman veya ispata gerek yoktur. Çünkü meselenin özüne inildiğinde yani doğanın, evrenin ve diğer herşeyin tek yaratıcısı olduğuna inanan biri bunların içerisinde gerçekleşen milyarlarca yıllık tüm serüvenin de O yaratıcı tarafından organize edildiğine inanıyordur aynı zamanda. Bu yüzden her biri için ayrı argüman istemeye gerek yoktur. Siz tüm bu milyarlarca yıllık serüvende gerçekleşen milyonlarca şeyin sebebi olarak üçgen peyniri kabul ediyorsanız ve bunu içselleştirip gerçekten inanıyorsanız inanın size de saygı duyarım.

Gayrimüslimler bilimsel açıdan bakarken diğerleri dinsel açıdan bakıyor. Bunların birbiriyle uyuşmaması normal. Bu tartışmalar ilah kendini gösterene kadar veya kendini kanıtlayana kadar sürecek ( müslümanlar için bu kanıtlanmıştır bilimsel açıdan bakanlar için kanıt gerekmektedir yani onlar öyle düşünmekte ) böyle konular gördükçe midem bulanmaya başladı. Kimse bunun sonunu getiremeyecek, kimse birşeyler kanıtlamaya çalışarak zamanını harcamasın bence :)

Seviyeyi düşürmeyelim bence. Bahsettiğiniz olay gibi milyonlarca doğa olayı vardır ve bunların herbiri için ayrı ayrı argüman veya ispata gerek yoktur. Çünkü meselenin özüne inildiğinde yani doğanın, evrenin ve diğer herşeyin tek yaratıcısı olduğuna inanan biri bunların içerisinde gerçekleşen milyarlarca yıllık tüm serüvenin de O yaratıcı tarafından organize edildiğine inanıyordur aynı zamanda. Bu yüzden her biri için ayrı argüman istemeye gerek yoktur. Siz tüm bu milyarlarca yıllık serüvende gerçekleşen milyonlarca şeyin sebebi olarak üçgen peyniri kabul ediyorsanız ve bunu içselleştirip gerçekten inanıyorsanız inanın size de saygı duyarım.
Evrenin yaratıcısının evrenin kendisi olduğunu düşünen ve bunu gayet mantıklı bulanlar da mevcut. Söyleminizden bir yaratanın olduğuna inanan her insan deist/teisttir anlamı çıkıyor. Evrenin nasıl yaratıldığı bir belirsizlik, ve siz o belirsizlik içinde, evreni bilince sahip bir tanrı yaratmıştır diyorsunuz. Üçgen peynir örneğini vermemin sebebi ise bu düşüncenizi bir kutsal kitaba dayandırmanız.

Şimdi cennet ve cehennem var değil mi sen cenneti veya cehennemi görsen dinin olduğuna inanıp durmadan dine bağlı kalırsın değil mi veya tanrıyı görsen var deyip.
E o zaman herkes inanır herkes cennete girer tanrı sınav var diyor eğer sınavın sonucunu gösterirse herkes 100 alır.

Son düzenleme:
İnanmayanlar kulubüne hoş geldiniz.
Artık burası artık Technopat sosyal değil, gayri müslim forumu olmuş.
Sürekli inanca karşı açılan konular beni buradan soğuttu.
Aynen öyle. Belli başlı kişiler her fırsatta birilerinin dinine laf atma derdinde. Artık bu durumdan çok sıkıldım. Kendi fikrini belirten insanların olduğu gayet güzel bir din konusuna, "yazılanları görünce hevesim kaçtı." diyen ateistler de var, yine aynı konuda kimse bir şey kanıtlamaya çalışmıyorken konuyu dine getirip kendi boynuzu yüzünden ölen keçi fotoğrafı atan ve "hani düzen? Evrende düzen falan yok" diyen insanlar da var. Bu durumdan çok sıkıldım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı