Tanrı neden meleklere ihtiyaç duyar?

Tanrının özelliği neden yaratmasıdır? Bir şeyi yaratmaya ihtiyacı, ya da özelliği, olmasına gerek yok.
Eğer tanrı kimseyi yaratmasaydı kimin ne yapıp ne yapmayacağını bildiği için cennet veya cehenneme yollasaydı kimse karşı çıkmayacak mıydı?

Böyle bir mantık mı olur?

Tanrının tanrı olma özelliği yaratmasıdır değil mi? İllaki yaratıcak. Eğer senin mantığın ile ilerleseydik tanrı neden insanlara, dünyaya, evrene ihtiyaç duyar gibi konular da açılmalıydı. Açılmamasının bir sebebi var. Mantıksızlığı.

Katılmıyorum, aksine çok mantıklı konular. "tanrı neden insanlara, dünyaya, evrene ihtiyaç duyar" mesela bu sorunuz çok güzel bir soru. Hiçbir tanrı, evren yaratayim, gezegenler yaratayim sonra gezegenlerin birisine benden çok aptal bir varlık yaratıp onu testedeyim, sonucunda da onu cezalandırayım veya ödüllendireyim diyeceğini sanmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kutsal kitaplarda tanrının kudretli, her şeye gücü yeten bir ilah olarak tanımlanmasına rağmen melek yaratıp işlerini ona yaptırması bana garip geldi, okuldaki din kültürü hocamdan da tatmin edici cevap alamadım ben de sizin düşüncelerinizi merak ettim.

İnsanlar örnek verelim mesela padişah ülkenin hükümdarıdır, gidip kendisi su alabilir değil mi? Ama onun da bir mertebesi vardır o yüzden kendisine yardımcı belirler ondan ister yardımcılarından istemesi onun ihtiyacı olduğu anlamına gelmez.

Cumhurbaşkanı nın Bakanlara ihtiyaç duyması gibi her meleğe başka sorumluluk yüklenmiştir.

Her ne kadar tek yöneten de olsanız birilerine detay işleri yaptırmanız gerek.
@cxnnorx Bunu insanlarla kıyaslamanız saçma geliyor bana , sonuç olarak evreni yaratabilecek bir güç , insanların yaptığı iyiliği kötülüğü mü tutamayacak veya eceli gelen kişilerin canını mı alamayacak ?

Kutsal kitaplarda tanrının kudretli, her şeye gücü yeten bir ilah olarak tanımlanmasına rağmen melek yaratıp işlerini ona yaptırması bana garip geldi, okuldaki din kültürü hocamdan da tatmin edici cevap alamadım ben de sizin düşüncelerinizi merak ettim.

Cevap aslında soruda, her şeye gücü yettiği için kendisine tapılması için birçok canlı ve daha nicesini yarattı. Belli bir düzen olması içinde güç sınıfı oluşturdu. Nasıl biz insanlık(genel olarak) artık hayvanlardan üstünüz(güçten kastım fiziksel değil) meleklerde bizden üstün. Yani aslında tanrı kendi ekosistemine sahip ve en üstte melekler var.

Geri
Yukarı