Tanrı'nın Müziği Sevmesi

Gerçekten konu neden buraya kadar geldi? @AktifCan
O arkadaşın tek yapabildiği şey o. Ayetleri kopyalayıp yapıştırmak. Konuyla alakası olup olmaması fark etmiyor.

Konuya dönersek. Bence böyle bir şeyin Tanrı'nın müziği sevmesiyle alakası yok. Ne yani geç ölünce sevmiyor mu? 😀

Tanrı'nın müziği sevmesi için birilerinin ölmesi gerekmiyor. Ne garip bir konu bu yahu?

O arkadaşın tek yapabildiği şey o. Ayetleri kopyalayıp yapıştırmak. Konuyla alakası olup olmaması fark etmiyor.

Konuya dönersek. Bence böyle bir şeyin Tanrı'nın müziği sevmesiyle alakası yok. Ne yani geç ölünce sevmiyor mu? 😀

Tanrı'nın müziği sevmesi için birilerinin ölmesi gerekmiyor. Ne garip bir konu bu yahu?
Ama çoğu iyi sanatçının erken ölmesi çok garip değil mi sence de?

Çoğu din müzik kendi için kullanılmadığı vakit müziği düşman sayar. Nedeni basittir müzik dinin yerini rahatça alabilecek bir araçtır. Sadece müzik din için tehdit oluşturmaz, içkide dine karşı bir tehdittir. Dionysosca olan her şey diğer tanrılara hakarettir. Onun için tanrılar veya dinler insanı bu dünyadan koparan ve götüren şeylere ilk karşı çıkan birimlerdir. Tabi sadece bu dünyaya ait olandan alınan fazla imgesel zevkte ikinci bir dünya veya sadece tanrının verebileceği zevklere karşı çıkar, onun için sadece ikinci dünya değil her konuda tanrı imgesinin verebileceği her türlü zevke karşı çıkan veya dinin her türlü verebileceği zevke karşı çıkan (Karşı çıkmaktan kastım, o zevkleri başka şekilde karşılanabileceği veya daha fazlasının başka şeylerden alınabileceğini ima eden.) kişi kafir gibi adlarla adlandırılır. Yani evet tanrılar çoğunlukla iyi müzik yapan adamlara karşıdır.

Evet şimdi anladım bazı insanlar kötü müzik yapsa bile yapmaya devam etmelerini.İyi müzik yapan erken yaşta ölüyorsa kötü müzik yapanlarda geç ölür değil mi? Vallahi ölümsüzlüğü buldum. 😄

Müzik her dinde veya öğretide, yaratıcıya veya tanrıya ulaşmadaki ortak noktadır. İster ilahi diyin, ister gospel diyin, isterseniz davul müziği diyin. Hepsi birer müziktir ve tanrıya ulaşmak, ona seslenmek hatta onu çağırmak için kullanılır. Çan sesi, ezan sesi, davul sesi, zil sesi hepsi bir melodi içindedir dikkat ederseniz. Hatta bazı müzisyenler enstrumanların ruhu olduğuna bile inanır. Şamanlık'ta da vardı bu, İslamiyet'te de var. En ilkel dinden, en güncel dine kadar hepsinde müzik vardır.

Geri
Yukarı