Tanrı'nın yokluğuna dair kesin kanıt yokken Ateistler nasıl bu kadar emin olabiliyor?

• Konuyu başlatan mad1
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 116
  • Görüntüleme 7B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tanrı'nın yokluğuna dair kesin bir şey yokken Ateistler bu konuda nasıl bu kadar emin olabiliyorlar?
Çünkü ateistler için iki seçenek vardır; Tanrı var veya Tanrı yok.

Tanrı'nın varlığına inananlar için yaklaşık 5000 seçenek vardır. Ayrıca bu 5000 dinin hepsinin ortak yönü sadece kendilerinin doğru olduğunu iddia etmeleridir.

Yani ateistlerin kendilerinden emin olması gayet doğal, beni şaşırtan dindarların kendi dinlerinin gerçekliğinden bu kadar emin olmaları.

Bir tek ben olay çıkartmadım.

Dostum bak hala aynı şey. Adam diyor ki sana baskasının yanlış yapması senin yanlışının doğru olduğu anlamına gelmez diyor. Sense bir tek ben olay çıkartmadım diyorsun. Adamın eline koz veriyorsun resmen. Bırak uzamasın işte tartışma.
"Big bang ve tanrı" kitabını okumanızı öneririm.

Öneriniz için teşekkürler.

Metafiziksel bir kavramı kimse kesin olarak kanıtlayamaz zaten ama inanabilir. Bir şeylere inanması için de belli bir argümanlara ihtiyaç duyması lazım ben bunları öğrenmek istiyorum.
Hiçbir zaman insanlar aynı fikirde olmadı olmayacakta o yüzden kendinizi bu kadar yıpratmayın. Ben teistim şu yüzden, ben ateistim şu yüzden, ben deistim şu yüzden gibi cevaplar verirseniz bana daha çok yardımcı olursunuz, teşekkürler.

"Tanrının varlığına dair kesin bir kanıt yokken müslümanlar neden inanıyor?" gibi bir soru oldu bu. 😂

Benim içinse kavramların pek önemi yok; Dini inanç gösteren birisi için yaratıcı vardır, yaratıcı kavramını mantığı ile kabullenmeyen birisi için yoktur diye söylemlerde bulunulabiliriz, normal karşılarım.

Şahsen herhangi bir dini inancım yok ve inancım olmadığı için mantıksız geliyor.

Ölüpte dirilen varsa soralım ona; "Öbür dünya var
mı?" diye, %50 olan öbür dünya ihtimalini garantilemiş oluruz. 😂

Metafiziksel bir kavramı kimse kesin olarak kanıtlayamaz zaten ama inanabilir. Bir şeylere inanması için de belli bir argümanlara ihtiyaç duyması lazım ben bunları öğrenmek istiyorum.
Hiçbir zaman insanlar aynı fikirde olmadı olmayacakta o yüzden kendinizi bu kadar yıpratmayın. Ben teistim şu yüzden, ben ateistim şu yüzden, ben deistim şu yüzden gibi cevaplar verirseniz bana daha çok yardımcı olursunuz, teşekkürler.

Ben teistim çünkü bir şeyin tesadüfen oluşabileceği bana çok saçma geliyor. Ha ihtimali var mıdır vardır ama böyle güzel bir evrenin tesadüfler sayesinde bu aşamaya geldiğini sanmıyorum. Belki linç yerim ama herkesten saygılı davranmasını istiyorum. Bu benim düşüncem.

Ben Monoteist'im çünkü;
Fizik yasasına göre bir hareketin olması için kuvvete ihityaç vardır. Big Bang'i hareket olarak kabul edersek Tanrı ise kuvvet olur. Big Bang'in oluşması için kuvvete yani bir güce ihtiyacı vardır.

Evrim canlıların tesadüfen oluştuğunu söylemez. Evrim'e göre ilk canlı bir şekilde yaratıldı ancak nasıl olduğunu bbilim kanıtlayamaz çünkü bilimin gidebildiği en eski yer orası.
hatta charles Darwin'in bi' sözüde şöyle;
Darwin, genel olarak din ile bilim arasında bir uyuşmazlık olmadığını, ikisinin ayrı alanlar olduğunu düşünmektedir. Bunu, şu sözlerle ifade etmiştir:

"Bir insanın hem evrimi savunup, hem teist(Allah'a inanan) olabileceğini kabul etmemek, ciddi derecede absürttür."

Kaynakça: Charles Darwin'in Dini İnancı Neydi? Din ve Tanrı ile İlgili Görüşleri Nelerdi? - Evrim Ağacı

Charles Darwin'de eskidi be. Artık çoğu evrimci Darwin'i baz almıyor. Evrimi kabul eden birisi olarak ben de almıyorum.

Darwin evrimi teorisini ortaya attığında evet elinde gerçekten güvenilir bulgular vardı ama hala açıklayamadığı birçok şey vardı. Örneğin dünyanın yaşının 100 milyon olduğunu düşünüyordu. Fakat şu anki hesaplamalarımızla 4.5 milyar yaşında. Veya Darwin teistler tarafından "Darwin yanlış bildi evrim yalan hehehe" diye bayağı çarpıtılsa da Darwin balinaların ayılardan evrimleştiğini düşünüyordu. Fakat aslında günümüzde ikisi de çok ayrı bir sınıflarda sınıflandırılıyorlar.

Darwin'in en iyi açıklayabildiği şey adaptasyon ve doğal seçilim'di ki kendisi de bir biyolog. Fakat gel görelim ki kalıtımdan pek anlamazdı. Bu yüzden daha güncel kaynaklara bakınız. He tabii evrim yüzeysel olarak anlanılmak isteniyorsa türlerin kökeni vb. okunabilir.

Sadece İslam üzerinden gitmek dar bakışlılık olur tek din İslam değil.

Ateistler saygı duyuyorum ama mantıksal olarak biraz saçma o zaman tanrı yoksa neden evren genişliyor demektir ki mantıksal olarak insanlar yeni canlılar keşfetçektir bunu bilim söylüyor eğer bilim gerçek değilse neden yer çekimi var yani bilim yarısı doğru yarışı yanlış bilgi içeriyor felsefe insanın IQ aşan konulardır ve bunu hiçbir canlı IQ su yetmez.
Ateistler o zaman gördüklerine inanan bir topluluk

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı