Tanrının varlığını veya yokluğunu bir cümlede ispatlayabilir misin?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hayır. Allah kullarının O'na ibadet etmesini sever. Birisi gitar çalmayı bilse ama çalmasa bu onun gitar çalamadığını, veya yokluğunu kanıtlamaz, gitar çaldığında da ihtiyacından çalmış olduğu anlamına gelmez.
Adam diyor ki, neden yaratıldık, neden sorusuna böyle bir cevap veremezsin. Şimdi tanrının kullarının ona ibadet etmesini sevdiğini söyledin. E Ortada kul yok ki daha. Ayrıca neden tapınılmasını sevsin? Eğer yaratmasında bir amaç varsa bile kesinlikle bu değil. Bence cevap yazmış olmak için yazmışsınız bunu.

Bunları biliyoruz. Neden yarattı? Kullarını kendisine ibadet edilmesi için yarattı ancak neden yani? Her şeyi yapabilen sonsuz 13 milyar yaşında evreni yaratabilen bir tanrı neden insan yaratıp onun ona tapmasını sever? Neden kendini göstermiyor?
Mesajımda zaten söyledim.
Allah kullarını kendisine ibadet edilmesi için yarattı.
Allah'ın sonsuz güçlü olması, kendisine ibadet edilmesini sevmesini çürütmez.
Kendini gösterseydi imtihan sırrına ters düşerdi, çünkü irademiz olup olmaması bir şey değiştirmezdi ve herkes ister istemez inanırdı ve sonuna kadar ibadetini yapardı, bu da iyi kulla kötü kulun sonraki hayattaki halini eşit seviyede tutardı.

Mesajımda zaten söyledim.
Allah kullarını kendisine ibadet edilmesi için yarattı.
Allah'ın sonsuz güçlü olması, kendisine ibadet edilmesini sevmesini çürütmez.
Kendini gösterseydi imtihan sırrına ters düşerdi, çünkü irademiz olup olmaması bir şey değiştirmezdi ve herkes ister istemez inanırdı ve sonuna kadar ibadetini yapardı, bu da iyi kulla kötü kulun sonraki hayattaki halini eşit seviyede tutardı.
Kötü kulların olması için bir sebep yok. Herkesi iyi yaratıp barış içinde bir evren/dünya olması varken kaos çıkartan bir tanrımız var o zaman yanlış mıyım?

Kötü kulların olması için bir sebep yok. Herkesi iyi yaratıp barış içinde bir evren/dünya olması varken kaos çıkartan bir tanrımız var o zaman yanlış mıyım?
İmtihan olmaz o zaman (!) İnsanlar neden imtihan edilmek zorundayız diye soracaklarına başka şeyler düşünüyor.

"Tanrının yardım borcu yok"
"Afrika'da çocukları akbabalar yiyorsa bu tanrının değil insanoğlunun suçu"
"İmtihan"

O zaman bir tür PUBG turnuvasının içindeyiz. İlahi patlamış mısır ve ilahi kola eşliğinde bizi mi izliyor? Latin Amerika bokunda boğulurken, Afrikalılar sineğin pisliğin bataklığın içinde ölürken, Filistinli Müslümanların kafalarına basarak tecavüz ederlerken 'bunların sorumlusu insanoğlu' deyip kenara çekilen bir tanrı var ortada o zaman.
Hayır. Ahirette boynuzsuz koyun boynuzlu koyundan hakkını alacaktır. Allah da bu dünyada zorluk çekenlerin, acı çekenlerin karşılığını hesap gününde verecektir.

İmtihan olmaz o zaman (!) İnsanlar neden imtihan edilmek zorundayız diye soracaklarına başka şeyler düşünüyor.
+ Kötü kullar neden var?
- Çünkü imtihan.
+ İmtihan neden var?
- Diğer dünyada görüşürüz kardeşim. Ben inanıyorum ölürsem ve Allah yoksa bir şey kaybetmem ama sen cehennemde yanıcaksın.
(Tanrı anlık; D-dostum bu çok zekice.)

Afrika yer altı kaynakları bakımından çok zengin bir ülke. Bu yüzden sömürge altında. İnsanoğlunun kendi suçudur Afrika'daki insanların aç ve susuz olması. Bunu Tanrı'ya yükleyemezsiniz.
Peki tanrının her şeyi yapmaya gücü yeterken bu kadar insanın sefalet içinde yaşaması tanrının şefkatini baltalamak mı

Bir cümlede anlatamam.

Bizzat yaşadığım bir sürü paranormal olay var hatta yakın bir arkadaşım geceleyin kabuslar görüyor hatta bir keresinde başka birinin bedeninden kendi bedenini görmüş. 🤐 yani ben inandığım dini bunun gibi kanıtlarla inanıyorum bir de bunun gibi bir ton yaşadığım olayı anlatabilirim.

Son düzenleme:
Kanıtlamaya ihtiyacım yok. Tanrının olduğunu düşünmüyorum. Senin dininde tanrı kuranı indirdiyse ve ben inanmıyorsam senin tanrına Kuran benim için normal kitaptan başka bir şey değil.
"Kur'an'ın değiştirildiğine inanıyorum bu yüzden gereksizdir ve Kur'an'daki mucizeler de geçersizdir." dediğin için kanıtlamak zorundasın. Ben sana Kur'an'ın değiştirilmediğini kanıtladım.
Madem kanıtlasam bile senin için Kuran normal kitaptan başka bir şey değilse ve gözünde bir değeri olmayacaksa neden tartışıyorsun?
Adam diyor ki, neden yaratıldık, neden sorusuna böyle bir cevap veremezsin. Şimdi tanrının kullarının ona ibadet etmesini sevdiğini söyledin. E Ortada kul yok ki daha. Ayrıca neden tapınılmasını sevsin? Eğer yaratmasında bir amaç varsa bile kesinlikle bu değil. Bence cevap yazmış olmak için yazmışsınız bunu.
Ne demek böyle cevap veremem? Allah kullarını O'na ibadet edilmesi için yarattı.
"Ey Muhammed! De ki: "Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir." En'am suresi 162. ayet.
Neden sevmesin? Allah'ın sonsuz güçlü olmasıyla kendisine ibadet edilmesini sevmesinin arasında bir çelişki mi var?
Nasıl kesinlikle bu değil? Cevap yazmış olmak için yazmış olan birisi varsa bu da sensin.
“Ben gizli bir hazine idim. Bilinmek istedim, mahlukatı yarattım.” -Hadisi şerif.
Kötü kul olmayı seçen kulun kendisidir. Allah irade vermiştir ve kul seçim yapabilir. Kötü kulların olması için bir sebep yok kadar saçma bir şey duymadım.
Eğer Allah herkesi iyi yaratıp barış içinde bir dünya yaratsaydı da imtihana aykırı olurdu, çünkü kulun iradesine karışılmış olurdu, bu da normalde kötüyü seçecek kulun iyiyi seçmesine götürür ve adaletsizliğe sebep olmuş olurdu. Sorduğun soruları sormadan önce kendi aklında 1 dakika boyunca bile düşünsen neden böyle olduğunu kendin zaten cevabını bulacaksın.
"Neden imtihan edilmek zorundayız?" sorusunun senin alıntıladığın soruyla ilişkisi yok.
Allah kimseye hesap sormak zorunda değil, Allah sonsuz güç sahibidir ve tektir. Allah ne dilerse o olur. Allah imtihan edecek kul yaratmak isterse de kulundan izin almak zorunda değildir.
Allah dünyayı ve içindeki insanları yaratmadan önce, bütün insanların ruhunu yaratıp bir araya getirmiştir. Daha sonra hepsine:
- Ben sizin Rabbiniz değil miyim? diye sormuştur. Ruhlar da: Evet, sen bizim Rabbimizsin, diye cevab vermişlerdir. "Ancak sana ibâdet eder, senden yardım dileriz" demişlerdir. Araf Suresi 172. Ayet.
İşte bu konuşmanın vuku` bulduğu zamana, Kâlû Belâ denir.
Allah daha sonra insan ruhunun bu sözünde ne derece samimî ve doğru olduğunu ortaya çıkarmak için, şu dünyayı bir imtihan yeri olarak yaratmıştır. Ve her bir ruhu ayrı bir bedene yerleştirerek, onları belli zaman aralıklarıyla şu imtihan meydanına göndermiştir.
Böylece insanın önüne iki yol açılmıştır: Ya akıl ve iradesini iyiye kullanarak Kâlû Belâ`daki gibi Allah`ı Rab tanımakta devam edecektir. Yahut da iradesini ve aklını kötüye kullanarak Rabbini ve Allah`ını inkâr edecek, O`na kulluktan kaçacak, şeytan`ın yoluna sapacaktır.
+ Kötü kullar neden var?
- Çünkü imtihan.
+ İmtihan neden var?
- Diğer dünyada görüşürüz kardeşim. Ben inanıyorum ölürsem ve Allah yoksa bir şey kaybetmem ama sen cehennemde yanıcaksın.
(Tanrı anlık; D-dostum bu çok zekice.)
İmtihan neden var sorusunu şu anda ilk kez soruyorsun, ve bu mesajda yazdığın cevap gibi kimse bir şey söylemedi. Dalga geçerek kendinizi batırıyorsunuz, ve İslam'a nasıl bir nefret içinde olduğunuzu görebiliyorum. Azıcık zamanınızı ayırıp araştırma yapsanız, veya şu dinin kitabını okusanız kendinizi bu kadar rezil etmezsiniz.
“Hanginizin davranışça daha iyi olduğunu deneyerek göstermek için ölümü ve hayati yaratan O'dur. O, güçlüdür, çok bağışlayandır.” (Mülk, 67/3)
Peki tanrının her şeyi yapmaya gücü yeterken bu kadar insanın sefalet içinde yaşaması tanrının şefkatini baltalamak mı
Allah dünyada acı çeken kullarının da farkındadır, ve indirdiği kitabında da söylediğine göre, hesap gününde her şeyin hakkı verilecektir. "Ahirette boynuzlu koyun boynuzsuz koyundan hakkını alacaktır" -Hz. Peygamber (sav.)

Einstein bile bu durumu onayladı. Üzerine konuşmak gerekiyor mu bilmiyorum. :D
Bir cümlede anlatamam.

Bizzat yaşadığım bir sürü paranormal olay var hatta yakın bir arkadaşım geceleyin kabuslar görüyor hatta bir keresinde başka birinin bedeninden kendi bedenini görmüş. 🤐 yani ben inandığım dini bunun gibi kanıtlarla inanıyorum bir de bunun gibi bir ton yaşadığım olayı anlatabilirim.

Hocam biraz anlatır mısınız merak ettim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı