Tarayıcı Önerisi

Hocam cidden merak ediyorum gizlilik konusuna neden bu kadar önem veriyorsunuz ki zaten telefonlarınızda vs Google ile irtibatınız olan her yerden bilgileriniz alınıyor satılıyor hatta buna sosyal medya uygulamaları falanda dahil, bu kadar gizliliğe karşı verilen önem neden? Bu tarayıcı aldığı bilgileri daha iyi hizmet sunabilmek kişiselleştirilmiş reklamlar için falan kullanıyor. Bilen birisi açıklayabilir mi gizlilik mevzusunun bize karşı yaratacağı sorunları veya zararlarını?
Gezinirken kendini güvende hissetmek, icine rahatlatmak istiyor olabilir hocam. Yani bilemeyiz

Hocam cidden merak ediyorum gizlilik konusuna neden bu kadar önem veriyorsunuz ki zaten telefonlarınızda vs Google ile irtibatınız olan her yerden bilgileriniz alınıyor satılıyor hatta buna sosyal medya uygulamaları falanda dahil, bu kadar gizliliğe karşı verilen önem neden? Bu tarayıcı aldığı bilgileri daha iyi hizmet sunabilmek kişiselleştirilmiş reklamlar için falan kullanıyor. Bilen birisi açıklayabilir mi gizlilik mevzusunun bize karşı yaratacağı sorunları veya zararlarını?

Ungoogled ROM'lar da var. Başka sebepleri de vardır elbet fakat benim için genel profil oluşturulması rahatsız ediyor. Trump seçimi ve brexit olaylarını incelerseniz fake haberler hedef kitlenin kırmızı çizgileri üzerinden yapılarak toplum yönetildiğini görürsünüz. Brexit günü Google'da en çok aranan şey EU nedir olmuş diye haber vardı. Millet nereden çıktığını bilmediği şeye oy vermeye gitmiş. Fakat sözde milletin iradesi ile çıkış yaptılar. Yersen. Facebook'da takılan İngiltere halkı için atıyorum para en önemli şeydir gibi bir genel profil çıktığında yönlendirmeleri/konuşmaları/fake haberleri bunlar üzerinden oluyor. Evet kişiselleştirilmiş reklam olayı vs güzel işler fakat sadece onun için kullanılmıyor. Bunları geçtim kullandığımız donanımlarda bile tonlarca arka kapı bırakıyorlar. Her şeyi bırakıp dağa çıkmak en iyisi de işte olduğu kadar. Ensende sürekli birisinin olduğunu bilmek rahatsız edebiliyor. Elinden geldiğince de uzaklaşmaya çalışıyorsun işte.

Edge çok sade ve performanslı.

Opera GX kullanıyorum. Şu an 3 sekme açık şekilde 950mb ram harcıyor. Öneriniz var mıdır? Gizlilik konusunda çok bi çekincem yok hepsi birbirinin laciverti sonuçta.

Eğet bir kişi yaptığı her hareketin arkasında biri gözetliyormuş bilinciyle rahat hareket edebiliyorsa bunda sorun yok. Telefon tamam android ama onu bile debloat ettim, google hesabı girili değil, play store bile kullanmıyorum. İnternet çağında yaşıyoruz kabul ama elimizden gelen basit önlemleri almak istemek üzerine bile neden bu kadar soru soruyorsunuz ben de onu anlamıyorum. Bunu bir maç gibi düşünün biz 10-0 geriden geliyoruz diyelim elimizde de en azından farkı kapatacak 7-8 gol atabilecek önlem var ama siz çoktan pes etmişsiniz bence bu doğru bir yaklaşım değil. Ayrıca açıklama istiyorsanız üstte verdiğim linki yineliyorum.

Librewolf gizlilik anlamında en saygılı tarayıcı diyebiliriz.
Hafiflik olarak Falkon öneririm.
Brave de gizlilik dünyasıyla yeni tanışmış kişiler için uygundur.
Ungoogled chromium da hafiftir.
Bunlat dışında klavye tabanlı tarayıcılar da var fişek gibi ama kullanması zor mesela lynx.

Kısa bilgilendirme olarak da şunu sunayım. Biraz sonra okuyacağınız tarayıcılar yüksek spyware oranına sahiptir ve gizlilik sözleşmeleri yüzünden soru işareti doludurlar. Ayrıca kapalı kaynak kodlulardır ve sık sık isimleri geçer:
Google Chrome, Opera, Microsoft Edge, Yandex Browser vb.

Mozilla'nın da arka kapılarda google ile ilişkisinin olduğu konuşulduğu için (söylenti değil kanıtlar da mevcut, aratıp bulabilirsiniz) düz halini önermiyorum. Arkenfox ön ayarı mesela bunlardan arındırır ya da buna yakın ayarlar. Ya da direkt düz Librewolf kullanılabilir arkenfox ayarlarını kullanır çoğunlukla.
Kullandığınız spyware ifadesi çok yanlış, bu tarayıcıları doğrudan zararlı olarak tanımlamış oluyorsunuz. Kapalı kaynak demek bu demek değil, veri toplamak bu demek değildir. Anonim veri toplamak ile kullanıcı verilerini çalmak arasındaki farkı dikkatlice gözden geçirin.

Geri
Yukarı