Mexy1864

Hectopat
Makaleler
3
Merhaba Technopat Sosyal Sakinleri,
Ben Google Chrome için güvenlik eklentileri olarak Adblock Plus, Microsoft Defender Browser Protection, Malwarebytes Browser Guard kullanıyorum. Sizce belirttiğim herhangi bir eklenti yerine AdGuard veya uBlock Origin gibi bazı güvenlik ve reklam engelleyici eklentileri kullanmalı mıyım? Yorumlarınızı bekliyorum.

Hepsini kaldırıp, uBlock Origin'i güvenlik filtreleri ile kullanın. O eklentilerin tamamı kapalı kaynak kodlu ve sicilleri var. Tüm tarayıcı gezintinizi topluyorlar çok yüksek ihtimalle çünkü ulaşmaya çalışacağınız her web sitesi için, onların sunucularına sorgu gönderiyorsunuz.

Belirttiğiniz uzantıları kaldırın ve bağlantıdaki iki uzantıyı kurun ve önerdiğim ayarları yapın.

Ublock Origin, AdGuard filtreleri ve güvenlik filtreleri sunuyor. Ayrıca kozmetik süzgeç olayında dolayı, görsel olarak da daha çok alan engelliyor ve yüklerken reklamlar garip bir şekilde ortadan kaybolmuyor. Yani reklam olduğunu bile fark etmiyorsunuz. Bu yüzden AdGuard kullanmıyorum. AdGuard kaynak tüketimini çözdü ama kozmetik filtre olayında uBlock Origin'e göre vasat durumda.

Çoğu Antivirüs uzantıdan bağımsız korur. Defender'da uygulamaları enjekte bir şekilde korur.

Belirttiğiniz uzantıları kaldırın ve bağlantıdaki iki uzantıyı kurun ve önerdiğim ayarları yapın.

Ublock Origin, AdGuard filtreleri ve güvenlik filtreleri sunuyor. Ayrıca kozmetik süzgeç olayında dolayı, görsel olarak da daha çok alan engelliyor ve yüklerken reklamlar garip bir şekilde ortadan kaybolmuyor. Yani reklam olduğunu bile fark etmiyorsunuz. Bu yüzden AdGuard kullanmıyorum. AdGuard kaynak tüketimini çözdü ama kozmetik filtre olayında uBlock Origin'e göre vasat durumda.

Çoğu Antivirüs uzantıdan bağımsız korur. Defender'da uygulamaları enjekte bir şekilde korur.
Hepsini kaldırıp, uBlock Origin'i güvenlik filtreleri ile kullanın. O eklentilerin tamamı kapalı kaynak kodlu ve sicilleri var. Tüm tarayıcı gezintinizi topluyorlar çok yüksek ihtimalle çünkü ulaşmaya çalışacağınız her web sitesi için, onların sunucularına sorgu gönderiyorsunuz.
Peki sizce neden uBlock Origin kullanmalıyım? Daha da açar mısınız?

Açık kaynak kodlu, içerisinde gizlilik, reklam ve güvenlik odaklı kaliteli filtreler var. Kozmetik filtre olayı, engellenen reklamların kapladığı alan gibi göze hoş gelmeyen şeyleri hızlıca engelliyor. AdGuard'da mesela iyi ama kozmetik filtre konusunda vasat. Bu gözle fark edilecek kadar önemli bir detay. Alışınca AdGuard'ı kullanamıyorsunuz mesela.

Düzenli olarak destek alıyor. Geri bildirim sistemi sayesinde, bir sorun olduğunda bildirip hızlıca düzeltilmesini sağlayabiliyorsunuz.

Adblock, Adblock Plus gibi uzantılar ise daha basit filtreleri, reklamların hepsini engellemesin diye Google gibi devlerden aldıkları paralar ile özelleştirip sunuyorlar. Ayrıca yüksek kaynak tüketiyorlar. Bu kaynak tüketiminden veri çektiklerini de söyleyebilirim. Göz ardı ettikleri reklamlar dışında, sizden aldıkları verileri de işleyerek para kazanıyorlardır.

Ublock Origin kozmetik filtre olayından dolayı hep önde. Bir de filtrelerin içeriğini kontrol edebiliyorsunuz. Mesela AdGuard'dan filtre alıyor ama bunu gizlemiyor ve içerisinde oynamalar da yapıyor. AdGuard her ne kadar Adblock ve Adblock Plus kadar olmasa da o da seçenek sunup reklamları atlama yapıyor. Rus menşeili olduğundan, Ruslara ait izleyicileri görmezden gelme ihtimali var. Bunu sadece Ruslara ait içerik olarak da düşünmeyin. Mümkün mertebe açık kaynak, şeffaf uygulama ve uzantılar kullanın.

Eklenti olmadan direkt Brave kullansanız nasıl olur? Bir de önermekte emin değilim fakat ben "I don't care about cookies" ve "Bypass Adblock" (galiba böyleydi) kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı