Rehber Tarih kanalı önerisi

ahmylz4565

Centipat
Genel olarak baktığımda, forumda epeyce bir tarih kanalı önerisi isteniyor bende bu konu hakkında bir rehber oluşturmaya karar verdim.
Bu metinde yeni başlayan, yeninin bir tık üstü ve temel seviye kanallar olacak. Şimdi neden bu kadar az seviyeler var diyeceksiniz ama şunu unutmayın: Tarih videoları size sadece temel bilgiler kazandırır. Bu yüzden tarihi çok çok daha iyi bir şekilde öğrenmek istiyorsanız makalelere, kitaplara ve en önemlisi 1. elden kaynaklarla geçmenizi öneririm, tabii ilk başta temeliniz de olmalı bu yüzden bu rehberi yazıyorum. Neyse geçelim;

Yeni başlayanlar için:

1) Yusuf Kayaalp: https://www.youtube.com/@YusufKayaalp

YT Türkiye'de tarih denilince akla gelen ilk kanal. Oversimplified'ın Türkiye versiyonu diyebiliriz. Videolarda cidden çok basit ve mizahi bir şekilde anlatıyor. Ortaokul veya lisede yazılıya çalışanlara tavsiye ederim.

2) Cavit Pancar:

Cavit Pancar ilginç ve pek bilinmeyen tarihi olayları anlatıyor. Videoları Yusuf kayaalp videoları gibi basit ve 10-15 dakika civarında.

Yeninin bir tık üstü:

1) Anime Tarih: https://www.youtube.com/@AnimeTarih/featured

Anime tarih bu kategoride izlenmesi gereken ilk kanal. Baktığımda o da son videolarda, video süresini düşürmüş ancak yine de bu kategoriyi hak ediyor diye düşünüyorum. Daha detaylı bir anlatım var.

2) DFT Tarih:

Harita üzerinden tarih anlatan kanallar arasından (global dahil) en iyi kanaldır şahsi fikrimce. Anlatımı, üslûbu, haritaları ve zaman zaman yaptığı ince göndermeler yani her yönüyle muhteşem bir kanal.

TEMEL SEVİYE

Bu seviye tarihçilerin, oynatma listelerinden oluşacak.

Emrah Safa Gürkan'dan.

Historik: https://youtube.com/playlist?list=PL3MElxXutU66YOZG8EzzLryYg7HYNhGrw&si=e1Hg5ZpVI_msGfTp

İlber Ortaylı'dan.

Teke tek (Celal Şengör ve İlber Ortaylı): https://youtube.com/playlist?list=PLaWHnQthBHHY69VdMRBMI-D-kwP8wxGyg&si=8WIo7_SMKG2TWnG2

Halil inalcık'tan.

(Not: Tarihçi olmamasına rağmen Celal Şengör'den Atatürk'ü dinlemenizi tavsiye ederim.
Kendi oluşturduğum liste:
https://youtube.com/playlist?list=PLJxj50hGOYHk7SASQDnP2FdDDAx723hBK&si=W4AnM_JYnakvCidi )

(NOT2: ben şahsen kendimi bir tarihçi sanmıyorum, ki değilim. Burada amacım tarihle yeni yeni ilgilenen arkadaşlara zamanında izlediğim kanallarla yardımcı olmak.)

Buraya kadar okudunuz için teşekürler.

İngilizce olarak Extra History kanalını da tavsiye ederim ek olarak.

Kronik Tarih de listede olmalı kesinlikle. Anlatımı çok akışkan ve kendisini izlettiriyor.

Celal Şengör ve Ilber Ortaylı tarihçi başlığı altında etrafa dışkı satmaktan başka bir şey yapmıyor. Bunlardan tarih dinlenilmez.

Yusuf Kayaalp tarih bile anlatmıyor. Ondan dinleyeceğiniz tarih ile hiçbir çıkarım yapamazsınız. Çok fazla çizgi-filmleştirip elindeki metni 3-6 yaş için uygun hale getiriyor.

Celal Şengör ve Ilber Ortaylı tarihçi başlığı altında etrafa dışkı satmaktan başka bir şey yapmıyor. Bunlardan tarih dinlenilmez.

Yusuf Kayaalp tarih bile anlatmıyor. Ondan dinleyeceğiniz tarih ile hiçbir çıkarım yapamazsınız. Çok fazla çizgi-filmleştirip elindeki metni 3-6 yaş için uygun hale getiriyor.
Celal Şengör inkılap tarihi haricinde bir tarihçi kadar hakim değildir. Ama İlber Ortaylı'ya söylediğinizi yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu bilim dalında ülkemizi temsil eden yaşayan 1 numaralı insan. Yusuf Kayaalp ise evet, daha çok eğlence için açıp izlenebilir yahut ortaokul yaş kitlesine uygun olduğu için o yaşlarda insanlar izleyebilir.

Bu kanallar iyiler, hoşlar ancak bu yazıyı okuyup da tarihçi olmak isteyen ya da tarih hakkında derin bilgiler elde etmek isteyenler için bunlar yetersizler. Bu kanallar yalnızca sizi tarihi merak etmeniz ve okumanız için teşvik eder ve yüzeysel bilgiler verir. Bu işin asıl mücehveri kitap ve makalelerdedir.

Celal Şengör inkılap tarihi haricinde bir tarihçi kadar hakim değildir. Ama İlber Ortaylı'ya söylediğinizi yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu bilim dalında ülkemizi temsil eden yaşayan 1 numaralı insan. Yusuf Kayaalp ise evet, daha çok eğlence için açıp izlenebilir yahut ortaokul yaş kitlesine uygun olduğu için o yaşlarda insanlar izleyebilir.
Bilgisi hakkında yorum yapamam ama önüme sundukları üzerinden yapabilirim. Dediğim gibi, önüme resmen dışkı sunmaktan başka bir şey yapmıyor. Tarihi çarpıtıyor, seslendiği kitle ne almak istiyorsa onu sunuyor, e zaten daha geçen Osmanoğulları'nın nikahına falan katıldı, zamanında birden fazla olacak şekilde Fetullah Gülen'i ziyaret etmisligi var vs. uzar gider.

Bunlar aydın sosu altında foseptik çukurları. İçine düştükten sonra beyninize bulanan dışkı sizi kör ediyor, bu aydın bozmalarına resmen tapınmaya başlıyorsunuz. Söyledikleri gözünüzde hakikat oluyor.

Ha sözüm meclisten dışarı, "siz" olarak hitap ettiğim siz değilsiniz.
Bu işin asıl mücehveri kitap ve makalelerdedir.
Katılıyorum ama bu tip kanallar kitlesini kitap ve makalelerden uzaklaştıracaktır. Zaten her yerde 15-18 yaş arası tarihçiler dolu, herkes bir şey bildiğini zannedip sadece bu içerik üreticilerini, yukarıdaki aydın bozmalarını takip ederek "tarih sevdalısı" oluyor. İşin kötü yanı -yukarıda dediğim gibi- bunları düştükleri çukurdan çıkarmak da çok zor. Canımı sıkan nokta burası.

Dolayısıyla kimseye kitaplar dışında kaynak önermem, zira kitap dışı kaynaklara bulaşanların sonucu hep aynı. Her seferinde birinin müridi olup çıkıyorlar.

@Finisterre Dünya üzerindeki hiçbir insan, kusursuz yahut müridi olunacak bir tip değildir, olmamıştır. Kişiler eleştiriye açıktır. İlber Ortaylı babam değil, savunmam. Ha babam olsa da savunmam banane. Ama kitaplarını okduğum ve pek çok bilgi edindiğim bir kişi olduğu için saygı duyuyorum. Ama kitabında yanlış bilgi bulundurursa tabii ki de orada kullandığına itibar etmem. Ve doğrusunu öğrenirim. Ancak gene de ülkemizde İlber Ortaylı gibi bir tane, bakın bir tane yok. "Şu İlber Ortaylı'dan iyi" denebilecek yaşayan bir adam yok bu ülkede tarih bilgisi konusunda. Varsa da herhalde kabuğuna o kadar çekilmiş ki kimse bilmiyor. Özel hayatı ise beni, onu, sizi ilgilendirmiyor. Çünkü ben İlber Ortaylı'yı sevelim demiyorum. Adam tarih konusunda iyi diyorum ki harbiden de iyi yani. Saygılar.

Celal Şengör ve İlber Ortaylı tarihçi başlığı altında etrafa dışkı satmaktan başka bir şey yapmıyor. Bunlardan tarih dinlenilmez.

İlber Ortaylı kısmına katılmıyorum bazı noktaları çarpıtıyor olsa da (nadiren yaşlılığına ve o anki duruma vermiyorum) tarih üzerindeki sundukları son yıllardan ibret değil.
Celal Şengör kısmına tamamiyle katılıyorum ama, bir insan bu kadar taraflı ve yanlış olabilir herhangi bir dediğinin yaklaşık yarısının yanlış olduğunu anlamak için temel birkaç makale veya ufak bir Google araştırması yeterli ayrıca kendi gelişimi adına da son zamanlara yaptığı bir şeyi göremiyorum kitlesi de pohpohlamaktan başka bir işe yaramıyor ilginç.

@Durmazzali47 Türkiye de tarihçi eksikliği konusunda haklısınız. Ilber Ortaylı da bu eksikliği kullanıyor, dediğiniz gibi bu kadar medya önünde olan başka tarihçi yok.

İlber Ortaylı kısmına katılmıyorum bazı noktaları çarpıtıyor olsa da (nadiren yaşlılığına ve o anki duruma vermiyorum) tarih üzerindeki sundukları son yıllardan ibret değil.
Artık yaşlılığına verebileceğimiz kadar "nadiren yapıyor"luk bir mevzu yok önümüzde. Bilinçli bir propaganda var. İyi niyetli düşünemiyorum yani.

@Finisterre İlber Ortaylı'yı canlı da dinlemiş birisi olarak şöyle söyleyeyim. Adam çarptırmıyor, sorudan kaçıyor. Ve bunun kendi de farkında. Bunu bilmediğinden yapmıyor, tartışma yaratmak istemiyor. Adama Atatürk'ün inancı hakkında bir soru soruyluyor. Konu Çin kültür devrimine geliyor. Ulan noldu demeye kalmadan, Kraliçe Victoria falan filan ohooo Atatürk nerde? İşte yok çünkü adam böyle bir soruya cevap vermekten kaçınıyor. Ama bakım yanlış bilgi vermiyor. Yani yalan söylemiyor. Sorudan kaçmak hakkıdır. İstediğine cevap verir, istemediğine vermez. Şimdi adam Atatürk müslumandı dese idi bir tartışma konusu, değildi dese ayrı bir tartışma konusu. Adam me derse desin linçlenmeyecek mi? E yaşadığımız ülkenin de bazı gerçekleri var değil mi? Bu yükün altına girmek istemeyen konuyu başka yerlere çeker, cevap da vermez. Buna da kimsenin bir şey deme hakkı yok. İstek meselesi çünkü.
Ben adamın tarihi bir konuda yalan söylediğini me gördüm ne okudum. Tarihte yalansız ve kaynaklı yazan ve konuşan adama da bir şey diyemiyorum yani. Adamın anlatış tarzını beğenmiyor olabiliriz, adamı anlamıyor da olabiliriz. Ama bu adamın değerini düşürmüyor bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı