Tarihi en temiz ülkeler hangileridir?

Yok tam tersine ben 2 tarafı da gömüyorum. Birileri sana satmak için kendinden olanları köle yapıyorken ne kadar suçluysa, sen de o köleleri alıp insani olmayan koşullarda çalıştırırsan o kadar suçlusun.
Koloni kurup, asimile edip, kaynaklari da somuruyor muydu Afrika kabileleri?

Koloni kurup, asimile edip, kaynaklari da somuruyor muydu Afrika kabileleri?
Sömürgecilik başka bir insani suç, köle pazarlama başka bir insani suç, soykırım farklı bir insani suç.

Sizler tek bir tarafa karşı o kadar çok öfke duyuyorsunuz ki diğer şeyleri tamamen görmüyorsunuz. Ortada genellikle tek suçlu olmaz, çoğu zaman 2 taraf da suçludur. Tarihe romantik değil, o dönemin şartlarına göre gerçekçi bakılır.

Son düzenleme:

Türkiye'de Dünya standartlarında bir üniversite yok. Sözde en iyi okullarımız bile gelişmiş ülkelerdeki üniversiteler arasında vasat denilecek düzeyde, birkaç okulun gerisindekilerin seviyesini de sen düşün. Buradakiler ancak kampüs girişine Mısır firavun anıtları gibi kapı yapmaya harcıyorlar parayı. :D
Hocam Türkiye ne alaka? Eğitim sisteminden bahsetmedim. Markacı bakış açısı var ya.
Mesela İTÜ'den mi tamam kafası var ya. Ondan bahsettim.
Bir yer ele geçirildikten sonra askerlere yağma hakkı verilirdi belli bir süre. Bu süreçte askerlerin neler yaptığını söylemeye gerek yok, direnenleri öpücükle ikna etmiyorlardı. Yağma, tecavüz, cinayet ne varsa oluyordu.

Bunun suçlanacak tarafı da yok, inkar edilecek tarafı da yok. Herkesin askerleri savaşmak için motive etmekte kullandığı yöntem buydu o dönemlerde. Şimdi bile bu durum değişmiş değil, sadece resmi şekilde bu izin verilmiyor ama istilacı olan taraf hiçbir zaman orada gözüne kestirdiği şeylere insani yönden yaklaşmaz.

Hep diyorum medeni olma taklidi yapan bir türüz, gerçekten empatiye sahip olan azınlığı istisna olarak kenara ayırırsak geri kalanlar sadece yasalar gereği suçlu durumuna düşmemek için insan taklidi yapar. Yoksa hâlâ vahşi, akılsız, acımasız bir türüz o azınlık hariç.
Hocam bunlar hiç olmuyor demiyorum. Ama biz Osmanlı ile Bizans'ı kıyasla. Hangisi daha masum?
Onlar sana saldırırsa sen de onlara saldırırsın.
Arkadaş öyle bir diyor ki sanki gittik durduk yere savaşıyoruz. Karşı taraf masummuş gibi ima ediyor.

Atan olduğunu hala değiştirmiyor. Aynı ırktansın.
Ben doğrudan atam olmuyor dedim. Uzaktan yani. Aynı ırktan olduğumuzu reddetmedim.
Sana katliam yaptı mı dedim? Askerlere sorarak aldık herhalde İstanbul'u. Eminim 1 Hristiyan bile öldürmemişizdir zaten(!) Atan olduğunu hala değiştirmiyor. Aynı ırktansın.
Sen öldürmek dedin.
Haksız öldürmeyi baz aldım. Belki askerlerinden masum olan vardır ama yapılabilecek bir şey var mı?

Biz Osmanlı ile Bizans'ı kıyasla. Hangisi daha masum?
Ortada sömürgecilik, katliam, savaş varsa kimse masum değildir. Mesela en basit örnek Osmanlı sömürgeci değil miydi? Ele geçirdiği yerdeki insanlar istekleri dışında asker/hizmetli olarak alınmıyor muydu? Ele geçirilen yerlerden zorla vergi alınmıyor muydu? Bölgede olan değerli bir kaynağa el koyulmuyor muydu? Ele geçirildikten sonra yağmalanmıyor muydu?

1. Dünya Savaşı başlamadan çok öncesinden beri zaten merkezi yönetimden uzak bölgeler kale yapımı hariç neredeyse hiç yatırım almaması ve sürekli elindekileri vermek durumunda kalmaları yüzünden defalarca ayaklandı. Osmanlı tarihi de diğer tüm imparatorluklar gibi bunlarla dolu ve dediğim gibi bunda suçlanacak ya da yargılayacak bir durum yok. O dönemlerde devlet sistemini ayakta tutmak istiyorsan bunları yapmak zorunda kalıyordun, genişleyemeyip yerel bir devlet kalırsan da sömürge oluyordun. Herkesin deneyip Osmanlı, Roma, Makedonya, Habsburglar gibi çok azının başarabildiği bir şey bu durumdan kurtulmak. Osmanlı da bu durumdan kendini kurtarıp imparatorluk oldu diye suçlanacak bir şey yok.

Hocam Türkiye ne alaka? Eğitim sisteminden bahsetmedim. Markacı bakış açısı var ya.
Bu konuda çok doluyum, o anda bir yere sıkıştırayım dedim. :D Beton binalar bütününe üniversite demeye bin şahit ister, firavun anıtı gibi kapı yapmak için milyonlar harcıyorlar...

Mesela İTÜ'den mi tamam kafası var ya. Ondan bahsettim.

Hocam bunlar hiç olmuyor demiyorum. Ama biz osmanlı ile Bizans'ı kıyasla. Hangisi daha masum?
Onlar sana saldırırsa sen de onlara saldırırsın.
Arkadaş öyle bir diyor ki sanki gittik durduk yere savaşıyoruz. Karşı taraf masummuş gibi ima ediyor.

Ben doğrudan atam olmuyor dedim. Uzaktan yani. Aynı ırktan olduğumuzu reddetmedim.

Sen öldürmek dedin.
Haksız öldürmeyi baz aldım. Belki askerlerinden masum olan vardır ama yapılabilecek bir şey var mı?

O zaman böyle saçma şeyler demeyin. Osmanlı'da toprak almak için yaptı onlar da yaptı. Yukarıda birinin dediği gibi askerlere bir süre yağma hakkı veriliyordu. Burada da masum değiliz.

Onlar bize saldırıyor. Osmanlı geçirdiği Hristiyan yerleşimlerine katliam mı yapıyordu?

Ortada sömürgecilik, katliam, savaş varsa kimse masum değildir. Mesela en basit örnek Osmanlı sömürgeci değil miydi? Ele geçirdiği yerdeki insanlar istekleri dışında asker/hizmetli olarak alınmıyor muydu? Ele geçirilen yerlerden zorla vergi alınmıyor muydu? Bölgede olan değerli bir kaynağa el koyulmuyor muydu? Ele geçirildikten sonra yağmalanmıyor muydu?
Hocam kıyaslarsak dedim. Kıyaslarsak Osmanlı daha masum kalıyor.
Ele geçirdiği yerdekileri asker hizmetli olarak alıyordu ama taa sadrazamlığa kadar yükselebiliyorlardı.
Zaten sonralarda devşirmeler yönetimde bayağı etkin oluyorlar.
Ele geçirilen yerlerden zorla vergiden kasıt cizye vergisini kastediyorsanız şunu diyeyim. Müslüman olanlar askere alınıyor. Zorunlu bu. gayrimüslimlerden cizye vergisi alınıyordu. Günümüzde millet askere gitmemek için para ödüyor. Resmen cizye vergisi.

Ve bölgede olan değerli bir kaynağa el koyulmuyor muydu diyorsunuz ama Balkanları Anadolu'dan çok imar ediyor.

Bu arada sizle tartışmak güzel oluyor.

Geri
Yukarı