Taşınabilir harici diske oyun yüklemek mümkün mü?

erkinreis

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Laptopta yer kalmadığı için taşınabilir harici disk almayı düşünüyordum ama teknoloji mağazalarına gidince, oradaki görevliler o taşınabilir disklere oyun yükleyemezsiniz diyorlar. Oyunu açmaz, çok kasar, onlar oyun için değil; video, film, resim gibi şeyler yüklersiniz diye cevaplarla karşılaştım. Daha sonra YouTube'dan izlediğim videolarda taşınabilir harici diske Steam üzerinden oyun yüklendiğini gördüm daha da kafam karıştı bu işin aslı nedir bilgisi olan varsa cevaplayabilir mi?

Not: Benim tek amacım laptopta yer kalmadığı için taşınabilir diske oyun yüklemek. SSD veya HDD çok pahalı olduğu için ilk tercihim değil.

Teknoloji mağazalarına gidince, oradaki görevliler o taşınabilir disklere oyun yükleyemezsiniz diyorlar. Oyunu açmaz, çok kasar, onlar oyun için değil; video, film, resim gibi şeyler yüklersiniz diye cevaplarla karşılaştım.
Haklılar. Taşınabilir disklerin içinde genelde 2.5" laptop diski oluyor ve bunlar da yavaş oluyor. 3.5" olanlar bile 5400 RPM oluyor. Oyuna göre de takılma, FPS düşüşü bile yaşayabilirsiniz yavaşlıktan dolayı.

Öte yandan taşınabilir USB 3+ bir SSD ile böyle bir sorun yaşamazsınız:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows XP kullandığım dönemlerde yapmıştım açılıyordu tabii o zamanlardaki oyunlar ile şimdiki oyunları kıyaslamak çok zor. Okuma yazma hızları olsun vs. kapladıkları yer daha Steam filan zor iş. Birde taşınabilir bir HDD ile 2.5 inç laptop HDD fiyatları arasında uçurum yok bence.

Haklılar. Taşınabilir disklerin içinde genelde 2.5" laptop diski oluyor ve bunlar da yavaş oluyor. 3.5" olanlar bile 5400 RPM oluyor. Oyuna göre de takılma, FPS düşüşü bile yaşayabilirsiniz yavaşlıktan dolayı.

Öte yandan taşınabilir USB 3+ bir SSD ile böyle bir sorun yaşamazsınız:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Haklısınız. Benim elimde hem harici HDD hem de harici SSD var. Harici SSD diskimi Patriot Burst 120GB dahili SSD ve Ugreen disk kutusu ile yaptım. Harici SSD'ye Pop!_OS kurmuştum, dahili Kingston A2000 1TB NVMe SSD'de kurulu olan Windows 11'den daha hızlı açılıp kapanıyordu. Elbette Pop!_OS Linux da daha hızlı ve hafif bir sistem. Fakat harici HDD'ye kursaydım o zaman bilgisayarımdaki NVMe SSD'deki Windows'tan daha yavaş açılırdı.

Hatta harici SSD'ye Windows 11 bile kurmuştum ve dahili SSD'deki Windows 11 ile açılış hızı açısından hiçbir fark yoktu. Hız olarak da çok hızlıydı. Ki ben en ucuz sayılabilecek SSD'lerden biriyle bu deneyimi elde ettim. Samsung T7 gibi taşınabilir SSD'lerde bu deneyim çok daha iyi olacaktır.

Harici HDD'de ise bir Windows 7 sanal makinesi çalıştırmıştım ve SSD'den çalıştırdığım Windows 7 sanal makinelerine göre bariz derecede daha yavaş çalışıyordu.

Oyun için harici HDD yerine harici SSD almanız daha iyi olur. Harici veya dahili bağımsız olarak HDD'lerde artık oyunlar bile sıkıntılı çalışabiliyor. Sadece Windows 10/11 değil, oyunlar bile sıkıntı yaşayabiliyor. O yüzden artık SSD kullanmak daha iyi olacaktır.

5400 RPM bir modeli 1 yıla yakındır kullanıyorum. Bazı yeni oyunlar hariç hiçbir sorun çıkarmaz taşınabilir HDD. Yükleme süreleri hariç tabii ki.

Teşekkür ederim cevaplarınız için yardımcı oldunuz. Ben işim dolayısıyla çok fazla oyun oynayamıyorum ama 10 taneye yakın oyunum var bunların hepsini yükleyip bir gün onu bir gün diğerini tarzı oynamak gibi niyetim var peki bana 1tb hdd mi önerirsiniz yoksa 500 gb ssd mi önerirsiniz.
Abra A7 V11.5 17,3" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook
laptopum budur 500gb ssd olan 1200tl, 1tb hdd 900 tl fiyat dediler sizce hangisi mantıklı ilerde ssd için yine yer sıkıntısı çekebilirim gibi geliyor bana.

900 TL'ye hard disk nerede hocam? Birkaç gün önce bende baktım SSD yetmediği için. Hem M.2 SSD NVMe slotum var hem 2.5 inç slotum ama onlar pahalı diye vazgeçtim. 1 TB hard disk 2.5 inçler markasına göre 400-500 TL. Birkaç link atayım hatta size. https://www.trendyol.com/seagate/2-...boutiqueId=591794&merchantId=106664&gads=true
Okuma yazma hızlarına bakmadım sadece fiyat performans açısından.

Olmaz diye cümleye başlıyorsa devamını dinlememek lazım aslında. Her türlü oynarsın, hdd'de yavaş açılır ssd'de ise hızlı. Ssd ve usb 3 hdd kutusunu ayrı ayrı alırsan daha ucuza gelebilir.

900 TL'ye hard disk nerede hocam? Birkaç gün önce bende baktım SSD yetmediği için. Hem M.2 SSD NVMe slotum var hem 2.5 inç slotum ama onlar pahalı diye vazgeçtim. 1 TB hard disk 2.5 inçler markasına göre 400-500 TL. Birkaç link atayım hatta size. https://www.trendyol.com/seagate/2-...boutiqueId=591794&merchantId=106664&gads=true
Okuma yazma hızlarına bakmadım sadece fiyat performans açısından.
monster yetkili servisi bana öyle dedi içine ben kendim taksam garantisi bozulur diye Bir şeyde yapamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı