Tasinabilir HDD FPS düşürür mü?

Mordo RS

Hectopat
Daha fazla  
Technopat'ta da incelemesi olan Acer Swift 314-42 model bir laptopum var 256 GB SSD'si var laptop un anakartında sadece 1 SSD slotu var.
Almayı düşündüğüm harddiskler bunlar:

1-harici bir 3.0 harddisk alsam oyunlarda FPS düşer mi?
2-dahili HDD alıp USB çevirici kutu alsam daha mi mantıklı olur?
3-taşınabilir harddiski Type-C OTG ile Type-C girişine bağlayabilir miyim?

FPS'i etkilemez fakat alacağınız HDD yavaş olursa ve aynı HDD üzerinde oyun oynarken başka bir işlem yapılıyorsa(veri yazma, aktarma vs.) FPS Drop yaşayabilirsiniz.
Normal HDD alıp USB'ye çevirirseniz daha performanslı fakat sesli çalışabilir.

Performans kaybı oluyor hocam. Bizzat kendim denedim, oyunlarda ani olarak fare algılamama sorunu bile verebiliyor.
Laptopta DVD bölümü varsa o bölüme takabilirsiniz HDD'yi.

FPS'i etkilemez fakat alacağınız HDD yavaş olursa ve aynı HDD üzerinde oyun oynarken başka bir işlem yapılıyorsa(veri yazma, aktarma vs.) FPS düşmesi yaşayabilirsiniz.
Normal HDD alıp USB'ye çevirirseniz daha performanslı fakat sesli çalışabilir.

Hocam normal HDD alıp USB'ye çevirmenin hiçbir mantığı yok. Zaten boşuna HDD'yi SATA yuvasına takıyoruz, değil mi?

USB yuvasının verebileceği maksimum hız ile SATA'nın verebileceği maksimum hız farkl, bu yüzden o kadar zahmete girip SATA portuna bağlıyoruz HDD'yi.

Taşınabilir ve normal HDD arasında boyut haricinde bir fark yok, aynısı denilebilir. Ses konusununda da benzer performans verilebilir.

USB yuvaları zamanla temassızlık sorunu yaratacağından ileride en küçük bir hareketle bile kesinti yaşama ihtimalinde direk oyundan atabilir veya farklı sorunlar ileride karşılaşabilirsin. Sana tavsiyem az daha bütçeyi yükseltip 500 GB ya da 1 TB SSD almandır.

Sistem kurulu olmadığı sürece sorun yaşamazsınız. Ben de aktif olarak bazı oyunları taşınabilir HDD üzerinden oynuyorum ve bir sorunla karşılaşmadım henüz.

USB 3.0 625 mb/s hız destekliyor. Taşınabilir HDD'ler genelde sabit HDD'lerden pahalı oluyor. Aynı fiyata çok daha kaliteli sabit HDD alınabiliyor. O yüzden zahmete girip SATA portuna bağlıyoruz.
USB yuvasının verebileceği maksimum hız ile SATA'nın verebileceği maksimum hız farkl, bu yüzden o kadar zahmete girip SATA portuna bağlıyoruz HDD'yi.

Taşınabilir HDD'nin çıkışı önemli hocam. O değerler'in yarısı bile veremiyor bazı cihazlar.
Orası öyle, ama o cihaza bağlı sonuçta. Özellikle taşıma ihtiyacı varsa parasını verip uygun cihaz ile aynı performansı sağlamak mümkün değil mi? Yanlış biliyorsam düzeltin.

Ben dahili WD HDD'm ve harici WD HDD'mden CrystalDiskMark ile aynı sonuçları alıyorum. Oyun performansları da aynı.

Ama sabit HDD'nin kullanım kolaylığı hakkında söylediklerinize katılıyorum. Özellikle de laptop için. Zaten sınırlı USB girişi var, ileride o girişin temassızlık vb sorun çıkarma riski var. Ben masaüstümde arka girişte sabit kullanıyorum HDD'mi.

Orası öyle, ama o cihaza bağlı sonuçta. Özellikle taşıma ihtiyacı varsa parasını verip uygun cihaz ile aynı performansı sağlamak mümkün değil mi? Yanlış biliyorsam düzeltin.

Hocam oyun oynamak amacıyla ise mümkün değil, bizzat kendim test ettim. Fare takılmaları, FPS droplar ve bunun gibi hatalar alabiliyorsunuz. Kullandığım marka da kalitesiz bir marka değil, WD Blue.

Bir de SATA 3 6.0gb/ps'ye kadar destekliyor. Yani dediğiniz rakamın yaklaşık 9 katı, farkı anlamışsınızdır umarım.

Hocam oyun oynamak amacıyla ise mümkün değil, bizzat kendim test ettim. Fare takılmaları, FPS droplar ve bunun gibi hatalar alabiliyorsunuz. Kullandığım marka da kalitesiz bir marka değil, WD Blue.

Bir de SATA 3 6.0gb/ps'ye kadar destekliyor. Yani dediğiniz rakamın yaklaşık 9 katı, farkı anlamışsınızdır umarım.
Hataları ben bizzat yaşamadım ancak sorunsuz kullanan insanlar olması, harici HDD ile oyunun sorunsuz olduğu anlamına gelmez haklısınız. Sabit bir disk ile çok daha stabil performans almak mümkün. Haricinin riskini almaya gerek yok. Sonuçta hata yaşayan birileri varsa, o sistem risklidir haklısınız.

SATA3 6.0 Gbps yani 725 MB/s değil mi hocam, USB 3.0 da 625 MB/s, bu açıdan pek farkları yok, ben mi yanlış biliyorum? Zaten 5400 RPM HDD'ler kaç MB/s okuma yazma hızına sahip ki? 50-150 MB/s arası değil mi? Teorik olarak iki bağlantı da bu hızları rahatlıkla destekliyor, ama pratikte SATA bağlantısı daha stabil olabilir, harici HDD'ler aynı fiyata daha kaliteli olduğu için de performans illa ki farklı olacaktır.

Konu sahibinin Laptopunda disk sürücüsü de yok galiba zaten, dahili bir HDD takma şansı var mı ki içeride SATA girişi yoksa?

Geri
Yukarı