Tasinabilir HDD FPS düşürür mü?

Mordo RS

Hectopat
Daha fazla  
Technopat'ta da incelemesi olan Acer Swift 314-42 model bir laptopum var 256 GB SSD'si var laptop un anakartında sadece 1 SSD slotu var.
Almayı düşündüğüm harddiskler bunlar:

1-harici bir 3.0 harddisk alsam oyunlarda FPS düşer mi?
2-dahili HDD alıp USB çevirici kutu alsam daha mi mantıklı olur?
3-taşınabilir harddiski Type-C OTG ile Type-C girişine bağlayabilir miyim?

Hataları ben bizzat yaşamadım ancak sorunsuz kullanan insanlar olması, harici HDD ile oyunun sorunsuz olduğu anlamına gelmez haklısınız. Sabit bir disk ile çok daha stabil performans almak mümkün. Haricinin riskini almaya gerek yok. Sonuçta hata yaşayan birileri varsa, o sistem risklidir haklısınız.

SATA3 6.0 Gbps yani 725 MB/s değil mi hocam, USB 3.0 da 625 MB/s, bu açıdan pek farkları yok, ben mi yanlış biliyorum? Zaten 5400 RPM HDD'ler kaç MB/s okuma yazma hızına sahip ki? 50-150 MB/s arası değil mi? Teorik olarak iki bağlantı da bu hızları rahatlıkla destekliyor, ama pratikte SATA bağlantısı daha stabil olabilir, harici HDD'ler aynı fiyata daha kaliteli olduğu için de performans illa ki farklı olacaktır.

Konu sahibinin laptopunda disk sürücüsü de yok galiba zaten, dahili bir HDD takma şansı var mı ki içeride SATA girişi yoksa?

Dediklerinize katılıyorum fakat 5400RPM'e sahip diskle 150mb/s yazma almak imkansız gibi. Buyurun izlemek isterseniz;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İkinci olarak, Laptop'a 2. disk takılabilir. İlk olarak var olan diski değiştirebilirsiniz, bu yöntem HDD'den SSD'ye geçmekte kullanıyor genellikle.

Diğer yönetem ise, M.2 slotu varsa oradan takmak. Bu yöntem her laptopta bulunmayabiliyor fakat olursa normal SSD'lerden okuma ve yazma olarak 3 ile 5 kat daha fazla hıza sahip oluyorsunuz.

Bu söylediğim yöntem de, DVD writer yerine takabiliyorsunuz. 12.7mm özelliğe sahip diski rahatça montajlayabilirsiniz. Bunların dışında benim bildiğim yöntem yok.

Bu arkadaşın yapacağı anakartı açıp, M.2 yuvası var mı diye bakmak olacaktır. Yoksa da tartıştığımız gibi taşınabilir HDD almak zorunda.

Dediklerinize katılıyorum fakat 5400RPM'e sahip diskle 150mb/s yazma almak imkansız gibi. Buyurun izlemek isterseniz;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İkinci olarak, Laptop'a 2. disk takılabilir. İlk olarak var olan diski değiştirebilirsiniz, bu yöntem HDD'den SSD'ye geçmekte kullanıyor genellikle.

Diğer yönetem ise, M.2 slotu varsa oradan takmak. Bu yöntem her laptopta bulunmayabiliyor fakat olursa normal SSD'lerden okuma ve yazma olarak 3 ile 5 kat daha fazla hıza sahip oluyorsunuz.

Bu söylediğim yöntem de, DVD writer yerine takabiliyorsunuz. 12.7mm özelliğe sahip diski rahatça montajlayabilirsiniz. Bunların dışında benim bildiğim yöntem yok.

Bu arkadaşın yapacağı anakartı açıp, M.2 yuvası var mı diye bakmak olacaktır. Yoksa da tartıştığımız gibi taşınabilir HDD almak zorunda.
Dediklerinizin çoğuna katılıyorum ancak 5400 RPM bir taşınabilir HDD ile 150 Mb/s almak zor olablir USB bağlantısı ile birlikte belki de ancak kullandığım taşınabilir HDD gayet tatmin edici sonuçlar veriyor.

Dosya Ekleri

• unknown.png
    unknown.png
    3,8 MB · Görüntüleme: 36
Dediklerinizin çoğuna katılıyorum ancak 5400 RPM bir taşınabilir HDD ile 150 Mb/s almak zor olabilir USB bağlantısı ile birlikte belki de ancak kullandığım taşınabilir HDD gayet tatmin edici sonuçlar veriyor.

Markası nedir hocam, merak ettim doğrusu.

Geri
Yukarı