Tavukçuluk Mantıklı mı?

SuiCast

Kilopat
Herkese merhaba. Ailem şehirdeki evi kiraya verip köye taşınmayı düşünüyor. Bizim evi kiraya versek en az 1500 TL ediyor aylık. Köyümüzde ise kiralar 400-500 TL arası. Ancak ben köye gitmek istemiyorum. Ailem ise bana hayvancılık yaparsın diğerek ikna etmeye çalışıyorlar. Sizce hayvancılık yapmak kârlı mı? Uğraşmaya değer mi? Başlangıç olarak 20-30 tane tavuk alıp yumurtalarını satsam veya horoz alıp çoğaltsam uğraşmaya değer mi? Verdiğim emeğin karşılığını alır mıyım? Tavuklara bakmanın ne gibi zorlukları var bir bilen aydınlatırsa sevinirim. Sizin bu konudaki fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Bu arada belirtim 18 yaşındayım okula gitmiyorum çalışmıyorumda kendi işimi ufaktan kurmak istiyorum. Pek emir altında çalışabilen biri değilim. Bu zamanda yapılır mı bu iş? Tavukçuluk işini tutturursam büyütebilirim belki koyun falanda alırım. Yumurtaları satacak yer hazır bu arada çevrem geniş birisiyim.

Tam istediğim hayat. Şöyle iyi bir birikimden sonra köye yerleşmeyi düşünüyorum ben de. Hayvancılık şu dönemde kârlıdır diye düşünüyorum, köyler boş kaldı. İnsanlar şehir hayatına aldanıp köyden şehire fabrikada çalışmaya geliyor. Bakalım iyice bir düşünmek, hesap kitap yapmak lazım 🙂

Çiftçi değilim ama hayvancılıkla para kazanabilirsiniz ama onu yapmak içinde tarım gerekiyor. İneğin otu için tarladan ot getirmeniz falan filan.

Yakın akrabalarım da içinde bulunduğundan söylüyorum, gördüğüm kadarıyla günümüzde büyükbaş hayvancılık ve bazı tarım ürünleri dışında hayvancılık ve tarımdan gelir elde etmek çok zor. En azından çok fazla hayvan veya bitki sahibi değilsen durum böyle. Ha yapılır mı yapılır ama şansın çok yaver gitmezse kendini geçindirirsin köyde. Ama para kazanayım biriktireyim ilerleyeyim dersen biraz zor ne yazık ki.

Kümes hayvancılığın dan anlamam ama arz-talep dengesi çok karışık bir sektör ve coğrafya'ya bağlı olarak çok değişken olabiliyor ama biraz ağınız/çevreniz varsa, güvende verebiliyorsanız işinizi görür bir kar elde edebilirsiniz. Tabi bir de bu işin yetiştirme şartları var:İklim şartları gibi.
Not: Dediğim gibi kümes hayvancılığın dan anlamam ama sana yazık etmişler. Ayrıca köy yerine 800-900 TL kirası olan illere yerleşebilirsiniz ki kümes hayvancılığı için köye yerleşmek mantıksız olur.

Son düzenleme:
20-30 tavukla para kazanamassın. En az 100 tane olması lazım. 100 taneyle başla. Koyunda para çok. Kar yokken dağlarda gezdirecen. İşi büyütünce çoban tutarsın. Afgan çobanlar var. Ucuza tutarsın. Köyün işi iyi.

Yakın akrabalarım da içinde bulunduğundan söylüyorum, gördüğüm kadarıyla günümüzde büyükbaş hayvancılık ve bazı tarım ürünleri dışında hayvancılık ve tarımdan gelir elde etmek çok zor. En azından çok fazla hayvan veya bitki sahibi değilsen durum böyle. Ha yapılır mı yapılır ama şansın çok yaver gitmezse kendini geçindirirsin köyde. Ama para kazanayım biriktireyim ilerleyeyim dersen biraz zor ne yazık ki.
Başlangıç için sigara param çıksın yeter.

Tavukçuluk biraz meşaketli bir süreç ilk önce bulunduğu yer uygun olmalı aşırı soğuk gibi yerlerde sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Her dönem belirli aşılar yapılmalı(Newcastle aşısı vs.) bunları düzenli takip etmeniz gerek yavru alımı için başlangıçta kendi kuluçka makinenizi yapabilirsiniz ama çıkan civcivler bildiğiniz bebekmiş gibi bakmanız lazım yoksa ölürler, altını temizleyecek ilacını yemini verecek, güneşe çıkartırıp güneş almasını sağlayacaksınız,
Ben baktım bir ara sürü 30 35 yetişkin 70 kadar civciv oldu sonra işlerin yoğun olduğu bir dönemde civcivlerle ilgilenemedim hepsini kayıp ettim malesef, bu tür işlerde bilginizin ve vaktinizin olması lazım

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı