Technopat Ceza Sistemi

Ceza sisteminde sizce de hoş görü olmalı mı?

• Evet olmalı.

Oy: 15 65,2%
  • Hayır olmamalı.

Oy: 8 34,8%

• Oy verenlerin toplamı
    23
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Temha

Kilopat
Daha fazla  
Herkesin bildiği gibi ''Technopat.net'' en çok ceza alınan teknoloji forumu, kuralların sıkı olması güzel ama bunları uygularken yapılan hatalar:
  • Mesela ceza verilmesi gereken bir konu açıldı saat 02.47 bu sırada moderatörlerden kimse görmedi ve bu konuyu saat 12.45 de gördüler ceza kendi gördükleri saaten itibaren etkin oluyor yani haftaya kadar ceza aldık diyelim cezamız konumuzu açtığımız saat 02.47 değil 12.45 de kalkıyor.
  • Moderatörlerlerin hepsinin aynı olmaması birisi hataya göz yumarken diğeri 1 hafta 1 ay aynı hataya ceza verebilir. Bu yüzden hangi moderatörün açık olduğuna bakıyorum ona göre konumu açıyorum maalesef ve sonuç tahmin ettiğim gibi oluyor.
  • Hesap birleştirme olayı ben arkadaşımın bilgisiyarından kendi sosyal hesabıma giriş yaptığım anda 2 hafta ceza yiyoruz niye çünkü arkaşımında sosyal hesabı var ve biz ortak ip adresi üzerinden 2 farklı hesaba giriş yapamadığımız gibi bu hesaplar ayrılmıyorda yani birleşen hesaplardan her iki kişinin mailine kendi açmadğı yada yazmadığı konu hakkında bildirimler geliyor ve ortak şifreyle girmek zorunda oluyorlar saçma sapan bir durum ortaya çıkıyor.
  • Cezalıyken herhangi bir mesajı beğenme hakkın bile olmuyor.
  • Masaüstü bilgisiyarlar konu başlığında ne zaman bir konu açsam ceza yedim bu istisnasız böyle dikkat ettim, başlığa baktım, yazılarımı kontrol ettim, ama ne zaman açsam hep ceza yedim o yüzden masaüstü bilgisiyarlar bölümü bana göre aşırı ihtiyacın olmadığı sürece tehlikeli bölge.
  • Bizim için önemli olan bir konu açtık ve gelicek cevaplara göre sorunu çözücez ama bir dakika ceza yedin ve cezan açılana kadar yazılan cevaplara cevap veremiyceksin ve bu süre zarfında senin konun aşağılara inecek. En azından sadecece en son açtığın başlıkların altına yazabilsen daha iyi olur.
  • Ceza verildikten sonra cezanın açıklayıcı olmaması mesela ceza yedim bildirim şöyle: ''Türkçe kurallarına uymayan mesaj gönderdiğiniz için 1 puanlık ceza'' ne demek bu ? Tamam güzel cezamı yedim ee sonuç nerde yanlış yazmışım nasıl yazmam gerekiyordu ve -yi birleşik mi yazdım noktadan sonra boşluk mu bırakmadım ? Hatamı bilmiyorum düzeltemiyorum ve çoğunlukla moderatörde cezayı verdikten sonra düzeltmiyor hatalı bulduğu konuyu.
  • Sosyal kurallarında 38. kuralın geçerliliğini korumuyor olması artık youtube üzerinden videodaki mesela:

• ''
    Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
    '' ''ube'' kısmını silerseniz videoyu indirebilirsiniz buna da youtube izin veriyor hatta bu yüzden müzik videolarını 128 kbps seçeneğinden fazlasını indiremezsiniz. Technopat Sosyal Kuralları
Benim başıma gelen sorunlar bunlar eminim pek çok kişinin bu tarz sorunlar başına gelmiştir ve bu sorunlardan dolayı geç cevap vermek zorunda kalmıştır yada konu açamamıştır.

Not: İnşallah bu konu yüzünden de ceza yemem.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Bir kaç seferdir başıma geldiğinden bunu artık bir konu olarak açma ihtiyacı duydum ve sizin görüşlerinizi de merak ediyorum.
Bir kaç gün önce bir konu açtım ve bu steam disk yazma hatasının sabit tüm oyunlarda ki çözümüydü. Oldukça yararlı olduğunu düşündüğüm bir husustu. Ama ban yedim ve buradan yetkili arkadaşlara sesleniyorum, lütfen kimse kişisel algılamasın.
Hata alan kişiler için yardım etmeye çalışıyoruz. Hayır bir hakaret v.s olsa gene anlarım ama Windows 10 Pro' nun w ve p sini küçük yazmaktan dolayı banlamak, konu başlığını beğenmeyince banlamak iyice işin keyfileştiğini gösteriyor. Tamam sosyal kuralları vardır eyvallah.Biz de bunları kabul ederek burada duruyoruz. Ama şu yapılanın ne yapan kişiye ne de yaptığına bir faydası olur. Sosyalde fazla olmasa da elimden geldiğince yardım etmeye çalıştıkça, bilgi alışverişinde bulunup bu ortamı sevdikçe, şu ortamdan soğutmak için elinden geleni yapan moderatörler var.
Moderatör olmayı sadece banlamak olduğunu sananlar var. Steam de çokça kişinin başına gelebilecek bir hatanın çözümünü paylaşıyorum. Belki sabit bir konu bile olabilir ama bir iki hata yaptığından dolayı sadece şahsıma değil herkese direk olarak forumdan belli bir süre uzaklaştırma cezası var. Uyarı gene bir kaç saat olsa ki o bile fazla mantıklı değil ama yine de anlarım. Fakat burada resmen insanın hatasız olması bekleniyor ve bu imkansız bir şeydir. Ve hele ki art arda hatalar yaparsan direkt olarak daha uzun bir süre ban yiyorsun işte olayın absürt tarafı da bu. İnsanın fıtratında, temelde insan hata yapar ve bundan ders çıkarır bir daha yapmamaya çalışır. Ama siz bu hata yapan kişiyi 1 hafta 1 ay o ortamdan uzaklaştırırsanız doğal olarak geldiğinde de o ortama tekrar kısmen bir yabancı gibi bakacak ve yine aynı hataları yapacaktır.
Ben saygısızlık edenleri, argo kullananları, dalga geçenler v.s banlamayın diyen bir görüş içerisinde değilim. Bu kadar basit hataların hoş görülmesinin ne dilimize bir zararı olur nede bizi bu iyi niyetten suistimal eden kişilere dönüştürür. İllaki suistimal edenler olur ve moderatörler o zaman orada devreye girer ve işe el atar. Kalkıp tüm metni özenle yazıp basit bir yanlışı bilerek yapmakla hata yapmak arasında fark vardır ve moderatörler artık bunu fark etmelidir.
En basit örneğiyle sizde gerek sosyalde gerek videolarla buradaki arkadaşlara elinizden geldikçe yardım edip en iyi sistemleri toplamalarına, doğru bilgiler edinmelerine yardım ediyorsunuz. Diliniz sürçse ve ya o an hata yapsanız direk olarak bulunduğunuz ortamda ki konuşma hakkınız elinizden alınsa ne düşünürsünüz? Umarım objektif bir şekilde empati yapar ve bu duruma bir el koyarsınız @Recep Baltaş @Ali Güngör .

Normalde ben ayrı bir konu olarak açmıştım ama böle olması çok daha iyi olmuş. Sonuçta bir elin nesi var iki elin sesi. Bunu düşünen moderatöre teşekkürler (y).

2 elin sesi var, 3 elin 2 sesi var. Şu ankete bir bakın. ''Hoşgörü olmamalı tek bir nokta bile eksik koysanız size ban atacaklar hahahahah'' diyen insanlar var. Şu oyları kimin verdiğini görsek de iyi olur. Sorsan kendileri hatasız, disiplindi ve bütün kurallara harfiyen uyuyorlar. Moderatörlere lafım yok, gerçekten yardımcı ve iyi olan modaratörler var. Fakat ne yazık ki şu üstteki 6 kişi gibi hoşgörü nedir bilmeyen insanlar var. Kendilerine bir nokta koymadıkları için ceza verilse kıyameti koparırlar. Neyse daha lafı uzatmaya gerek olduğunu sanmıyorum. En azından bu konuyu gören arkadaşlar da birer mesaj yazsa da konu yukarılara çıksa, belki yöneticiler görür de bi' nebze de olsa kuralcı ve mükemmeliyetçi zihniyetten kurtuluruz.

Dediklerine katılıyorum acil bir web tasarım işi yetiştirmem lazımdı konu açtım tavsiyeleriniz neler anasayfayi beğenmedim diye tema önizlemesini web sitemden verdim diye ceza yedim. Reklam bulunduran içerik yazıyordu. (Technopat'ın FTP'si halka açık da biz mi bilmiyoruz yoksa?) Tabi işi o haliyle akşam teslim ettim konu altında kimse ile istişare edemedim...

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı