Çözüldü Technopat ne zaman monitör alım rehberi çekecek?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BNQQ99

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Uzun zamandır monitörleri araştırıyorum, malesef ülkemizde sponsor almadan doğru düzgün bir monitörü neyine bakarak alacağımızı nelere dikkat etmemizi söyleyen bir video bulamadım. Yabancı sitelerde uzun araştırmalarım sonucunda input lag gibi şeylerin önemini farkettim. Technopat ne zaman monitör alırken nelere dikkat etmemizi gerektiren bir video hazırlayacak? <3
+ Özellikle yeni nesil ekran kartları ile birlikte 2K monitörlere gelen ilgi artar mı?

Çözüm
Tam anlamıyla monitör incelemesi yapan Türkçe kanal veya site yok. Hepsi sadece üstünden geçip kağıttaki bilgileri okuyorlar, bir tek Technopat'ın fazladan renk skalası ve input lag testi yapıyor gördüğüm kadarıyla. Hatta bir seferinde PC Hocası'na "Panel bit değeri, input lag gibi konulardan neden bahsetmiyorsunuz?" dediğimde "Bize verilen inceleme kağıdında ne varsa onu okuyoruz. İstersen fabrikasyon üretim işlemlerini de anlatalım." demişlerdi.

Eğer monitörler hakkında gerçek inceleme istiyorsan RTINGS, Linus Tech Tips ve Hardware Unboxed gibi yerleri öneririm.
Technopat yapar mı bilmiyorum ama donanım arşivi inceliyor incelediği monitörlerde değişik markalarda var bakabilirsiniz.
Alacağım monitöre karar verdim de 4ms 1ms büyük pazar oyunu dönüyor input lag farkı daha önemli diyen baya bir kişi varda tam çözüme kavuşmadı daha olay

Açık konuşmak gerekirse bir çok ürunde Türkçe hem yazılı hem de YouTube üzerinde detaylı inceleme yok. Buna Technopat da dahil. Bir çoğu üstünkörü, sitesinden öğrenebileceğimiz özellikleri çekip koyuyorlar. Son zamanlarda inceleme kaliteleri birazcık da olsa artti. Yine de gidip Tomshardware veya Linustechtips gibi sitelerin yazılı incelemelerini okuduktan sonra Türkçe incelemelere bakasınız kalmıyor. PSU'lar, SSD'ler, monitörler, ekran kartları, anakartlar VS. bir çok şey için aynı. Evet ekran kartı da dedim. Buradakilerin %99'u YouTube'dan Türkçe ekran kartı incelemesine bakmıştır bir defa bile olsa. Bir de gidip GamersNexus'un ekran kartı Tear Down videolarına bakın. Nasıl ekran kartı incelenir anlarsınız.

Mesela ben dün Redragon K553 Usas RGB model klavyenin incelemesini yaptım.
Açıkçası yaptığım incelemeden memnun kaldım. Elimden geldiğince bütün detaylara değinmeye çalıştım. Ama Youtube'de klavye incelemesine baktığınızda tek yaptıkları "Bakın X marka mekanik Switchler, metal gövde, Switch'lerin sesi böyle, aha bir de altın uç tamamdir. Hadi oyun testine testine geçelim." Sanki klavyede oyun testinin bir anlamı varmış gibi...

Tam anlamıyla monitör incelemesi yapan Türkçe kanal veya site yok. Hepsi sadece üstünden geçip kağıttaki bilgileri okuyorlar, bir tek Technopat'ın fazladan renk skalası ve input lag testi yapıyor gördüğüm kadarıyla. Hatta bir seferinde PC Hocası'na "Panel bit değeri, input lag gibi konulardan neden bahsetmiyorsunuz?" dediğimde "Bize verilen inceleme kağıdında ne varsa onu okuyoruz. İstersen fabrikasyon üretim işlemlerini de anlatalım." demişlerdi.

Eğer monitörler hakkında gerçek inceleme istiyorsan RTINGS, Linus Tech Tips ve Hardware Unboxed gibi yerleri öneririm.

Çözüm

Geri
Yukarı