Technopat Neden AMD FX Sistem Toplamıyor?

volkan-68

Kilopat
Daha fazla  
Technopat'ın Youtube kanalındaki nerdeyse bütün sistem toplama videolarını izledim ama hiç "AMD FX " sistem topladığını görmedim. Yöneticilere şunu belirtmek isterim ki düşük bütçede bilgisayar toplayanlar için AMD 'nin fiyat avantajı çok yüksek ve bazı arkadaşlarımda gördüm ki İNTEL'in fiyat performansını Benchmark testlerinde hep üstün olarak görmemize rağmen günlük kullanılan bilgisayarda okadar gözle görülür bir fark göremedim. Bazı araştırmalar sonucunda malesef şunu da gördüm ki belli başlı bazı sağlam programlarda İ7 'nin farkı gözle görülür olarak önde iken çoğu ev tipi programlarda İ5 ' in fazlası ile yeterli olduğunu gördüm çoğu kişinin büyük boyutlu programlarla da ilgi ve alakası olmadığını da düşününce AMD nin işlemcilerinin de fiyat farkını göz önüne alınca halen daha AMD işlemcilerine sistem toplama rehberinizde az yer verilmesinin nedenini merak ettim. Bunu saygısızlık olarak değilde merak ettiğim bir soru olarak algılamanızı isterim

AMD ürünü çıkarır ve piyasaya sürer gerisine bakmaz. Hep böyle oldu. Şimdi i3-4160 varken FX-6300 mü alınsın ? Veya i7-4770k gibi üst seviye işlemci varken gidip AMD tarafında en güçlülerden sayılan FX-9590 mı alınsın ? AMD artık gidip adam gibi yeni seri çıkarmalı. O çekirdeklerin hiçbir faydası yok. Kaç yıldır diyorlardı o çekirdekler ilerde oyunlarda çok işe yarayacak diye. Eee nerde o 6 çekirdekli FX serisi. GTA 5'de AMD işlemcilerde performans yerlerde. Tabi bunun yanında oyun firmalarının da katkı payı yok değil. 2007 yılından beri AMD işlemci kullanıcısıyım. Her zaman bir sempatim vardır AMD ailesine. Fakat ciddi anlamda bir şeyler yapması lazım. Piyasanın rekabete ihtiyacı var. Şimdi kimse burada INTEL ile AMD kıyaslaması yapmasın. Sonuç bariz ortada.

Oturup objektif düşündüğümüzde İntel her zaman daha az enerjiyle daha yüksek performans veren taraf oldu. Üretim teknolojilerini her zaman AMD'nin bir adım ötesinde tutmayı başardı. Bana biri hediye etse, FX 9590 mı istersin i5 4460 mı dese İntel'i tercih ederim. İleride ne olur bilemem ama şu an işlemci konusunda bariz üstün taraf İntel.

İyi diyorsunuz arkadaşlar, ama şunu göz ardı etmeyin oyunda performansın özelliği, ekran kartına bağlı.

İNTEL GHz 'e oynamak yerine mimari geliştiriyor. AMD ise mimariyi az geliştirip GHz 'e oynuyor Technopat ' da bakkal tabir edilen bilgisayar satıcıları ise İNTEL ' in fazla mimarili sürüm sürmesinden fazlası ile yararlanıp, stokta kalmış malı satmaya çalışıyor. Bu işlerde fazla bilgisi olmayan insanlar, bu bakkallardan kazıklanıyor. Bana göre AMD toplayan, bir insanın bakkallar tarafından da kazıklanması biraz zor.
"Ne almak istiyorsun?" - "İNTEL İ5 xxxx" dedi. Uyanık bakkal ise xxxx numarasına sahip elinde kalmış malı verebiliyor. Hele zaten "U" , "K", "X" nedir bilmiyorsa yandı alıcı.
"Ne almak istiyorsun?" - "AMD xxxx veya FX x " dedi. AMD 'de aynı kodu kullanan 2-3 tane sürüm olmadığı için , bakkal en fazla GHz 'i düşük olan modeli verebilir.

Bana kalırsa toplanan sistemlerin ekstrem sistemler olmasından, orta ya da yüksek seviye kullanıcıya hitap etmesinden kaynaklanıyor bu durum. Markadan bağımsız olarak söylüyorum (birini diğerinden üstün tutabileceğim bir olumsuzluk yaşamadım) ekonomik sistemler için AMD, oturaklı ve uzun vadeli sistemler için Intel tercih ediliyor ve edilmeli de. 6.000 Liralık sistem toplayıp AMD koymak abes geliyor ne yalan söyleyeyim. Bu tarz bir genelleme yanlış olabilir elbette. Sağlıklı istisnaları tenzih ederim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı