Technopat Ofisi Hangi Ekran Kartını Tercih Ediyor

Arkadaşın adını hatırlayamadım ancak bayan bir arkadaş Ray Tracing ve DLSS yüzünden tercih ettiğini söyledi, aslında Ray Tracing'de AMD'de mevcut muadil olarak da FSR teknolojisi mevcut. Bunu demek yerine NVIDIA'daki Ray Tracing veya DLSS, AMD'den daha iyi çalışıyor diyebilirdi. Sanki AMD çok boşmuş gibi söylediği için gözüme battı.

Bunu demek sanırım sponsor olanların ağızına yapışmış bir laf.

XXX bir yayıncısına gitsen ilk dediği 2 şey DLSS ve RT. Diğer özellikleri sonradan gelir. Veya gelmez.

@ZwiReK RTX 3000 serisinde bile DLSS diyorlardı :D RTX 4000 serisinde yine neyse Frame Generation ile beraber çok iyi oluyor ancak gerçekten saçma sapan şeyler. "NVIDIA'yı şu yüzden tercih ediyorum" diyenler sürekli saçma sapan nedenler söylüyor. Sanki AMD'de hiç yokmuş gibi sebepler...

@ZwiReK DLSS gerçekten de çok iyi. FSR'dan bariz bir şekilde çok daha üstün ama RT ikisinde de var dediğiniz gibi. Açıkçası benim diyeceğim ilk 2 şey DLSS ve stüdyo sürücüleri olurdu.

DLSS kalite modu ile FSR Kalite modu arasında farklar var. Burada ben zaten buna sonuna kadar katılıyorum.
FSR 3 daha adamakıllı çıkan veya dağılan bir oyun olmadı.

Ama kimse bu yola kusursuz gelmedi. NVIDIA'nın DLSS modunda olupta Elektrik tellerinin korkuluk gibi alanlarda "pır pır" yaptığını bilmeyenler var sanırım. Demek istediğim o teknoloji de buralara hataları ile geldi.
Zamanla gelişir.

@ZwiReK RTX 3000 serisinde bile DLSS diyorlardı :D RTX 4000 serisinde yine neyse Frame Generation ile beraber çok iyi oluyor ancak gerçekten saçma sapan şeyler. "NVIDIA'yı şu yüzden tercih ediyorum" diyenler sürekli saçma sapan nedenler söylüyor. Sanki AMD'de hiç yokmuş gibi sebepler...

Bu konu hakkında konuşursam hocam taraf tutmuş gibi olurum o yüzden. Herkes kendi nasıl mutlu olacaksa onu alsın.

Kimse mesela AMD Ryzen, işlemci konusunda berbat diyemez. Çünkü öyle bir şey yok.

İleride Ekran kartıları da gelişir ise bir yönelme olabilir AMD tarafına.

Kafa yapılarının ve vizyonlarını biraz açmaları lazım. Takip etmekle olmuyor. Bazen ilk adımı onlar atacak.

AMD hem Intel hem NVIDIA ile rekabette. Zor olsa gerek.

Son düzenleme:
2005'te GeForce 7800 GT ile başladığım PC toplama serüvenime bugün hala Nvidia ile devam ediyorum.

Bunca yıl bir kere bile AMD kullanmadım, kaçırdığım bir şey var mı bilmiyorum ama Nvidia'nın stabilite ve performansı beni bu zamana kadar hiç üzmedi, bir kaç istisna hariç (mobil GPUlar.)

Piyasada önemli olan rekabettir. AMD güzel atılımlar yapıp, Nvidia'ya rakip olduğunda bu yalnızca kullanıcının yüzünü güldürür, etiket fiyatlarına yansır.

Tıpkı AMD'nin 2017'de Ryzen serileri ile güzel atılımların başlangıcına imza atması gibi. Bugün Intel işlemci kullanmamın sebebi de AMD'nin göstermiş olduğu ileri seviye atılımlardır.

AMD her zaman daha iyisini yapmalı ki piyasada rekabet olsun.

Beğenmedimleri göreyim aşağıda.

Geri
Yukarı