Technopat Sosyal 2024 Planlarımız

@Emre C, 2024 planlarınızın arasında reaksiyon sistemini herkese açık olarak getirmek var mı acaba? Bunu kaldıran Recep Baltaş idi diye hatırlıyorum.

Etkilendi elbette, gecikme olacaktır ama mevcut harita halen geçerli.

Önümüzde en önemli konular Xenforo 2.3 geçişi ve bu geçiş için öncelikle veritabanı yükseltmesi. Başka teknik şartlar görürsek de bunların mantıksal sırasını takip edeceğiz.

Jira'daki maddeler belli, yazılımcı arkadaşlarla konuşup burada güncellemeleri paylaşmaya devam ederiz.

"Zaten şu özellik bizim sahip olduğumuz bu yazılıma eklenecekmiş, o yüzden biz geliştirmeyelim, 3 ay daha bekleyelim." tarzı olaylar hep oluyor, geçmişte takvimi en çok bunlar değiştirdi. Ancak niyet ve yapılması gerekenler değişmedi.

Şahsi fikrim, değiştirdiği yönünde. En basitinden GIF özelliğini açmayı planlayan oydu.
ezgif-4-c175ae9987.gif

Merhaba arkadaşlar,

Bu konuda kısaca Technopat Sosyal'e 2024'ün başlarında yapmak istediğimiz güncellemeleri paylaşmak istiyorum.

• XenForo 2.3 güncellemesi:
    • Sosyal'in altyapısı XenForo 2.2 forum yazılımıdır. Bu yazılımın yeni 2.3 sürümünün özellikleri belli oldu. Sürümün bu sene çıkmasını bekliyoruz. Çıkar çıkmaz geçmek için de şimdiden çalışmalara başladık. Beta sürümler geldiğinde yerelde test edip nihai sürüm çıkar çıkmaz hızlıca geçmek istiyoruz.

• WebP formatına geçiş:
      • Biliyorum bazılarınız bu formatı sevmiyor (@Ali Güngör ?) ama hem resimlerin daha az yer kaplaması hem de sitenin daha hızlı açılması için Sosyal'deki bütün resimleri geri dönüşü olmayacak şekilde WebP formatına çevireceğiz. Bu işlem, örnek veriyorum, 40 GB olan resim boyutunu 20 GB'a indirecek. Bunu da XenForo 2.3 güncellemesi sonrasında yapacağız.
    • Resmi Karanlık Mod:
      • Şu anda Sosyal'de karanlık mod var ama bunu üçüncü parti bir eklenti ile yapıyoruz. XenForo 2.3 ile birlikte bilgisayrınızın temasına göre ayarlanan bir moda geçeceğiz. Bu sayede karanlık tema kullananlar karanlık, açık kullanan Sosyal'i açık renkte görecek.
    • Roket Hızında Mobil:
      • Türkiye'deki ilk AMP kullanan XenForo platformu olarak mobildeki hıza ne kadar önem verdiğimizi biliyorsunuz. Şimdi bu hızı sadece AMP sürümünde değil, standart mobil sürümde de sunacağız. Bu tabii ki XenForo 2.3 ile mümkün olacak zira yeni sürüm Google'ın Lighthouse testinden 99 puan almayı başarıyor!
  • MariaDB 10.11 güncellemesi:
    • Technopat şu anda Haziran 2021'de piyasaya sürülmüş olan ve 2026 yılına kadar güncellenecek olan MariaDB 10.6 sürümünü kullanıyor lakin yakın zamanda daha güncel 10.11 sürümüne geçmeyi planlıyoruz. Yeni sürümle birlikte hem Sosyal hem de ana sayfanın performansı büyük ölçüde artacak ve bu sayede GIF gibi özellikleri daha kolay bir şekilde ekleyebileceğiz.
Bunlara ek olarak başka yeni özellikler de eklenecek fakat bunları da zamanla paylaşacağız.
Dostum muhtemelen istediklerini yapamayacaksın. Sebebini sorma :D

Geri
Yukarı