Technopat Sosyal kuralları can sıkıcı

Bir cümlede virgül kullanılmadı diye o cümle anlaşılmaz bir cümle mi?
Evet. Virgülün olayı anlam karmaşasını engellemek. Çok basit ama meşhur bir örnek.

Oku da adam ol baban gibi eşek olma.
Oku da adam ol baban gibi, eşek olma.
Oku da adam ol, baban gibi eşek olma.

İlk cümlede anlam belirsizliği var. Virgül kullanılmadığı için ne demek istediği tam anlaşılmıyor. İkinci cümlede babası gibi okuyup adam olması tavsiye ediliyor. Üçüncü cümlede okuyup adam olması, babası gibi eşek olmaması tavsiye ediliyor. Şimdi gelelim soruna, anlaşılmaz oluyor değil mi?

Son düzenleme:
TDK'ye mektup yazmıyor olabilirsiniz fakat yazılarınızın okunur ve güzel olması için imla, yazım kuralları şart. Şikayetçi olmaktan ziyade doğrusunu öğrenin, her yerde işinize yarar. Kendinizi sadece forumla kısıtlamayın.

TDK'ye mektup yazmıyor olabilirsiniz fakat yazılarınızın okunur ve güzel olması için imla, yazım kuralları şart. Şikayetçi olmaktan ziyade doğrusunu öğrenin, her yerde işinize yarar. Kendinizi sadece forumla kısıtlamayın.
Bir kişi ne zaman moderasyon ekibinin hatasını söylese hemen o kişiye saldırıyorsun. Sen bu moderasyon ekibinin koruması mısın? Tüm hatalar kullanıcıdaymış gibi konuşuyorsun. Ben sana bilgisayarım o zamanlar kastığı için telefondan ekran görüntüsü alıp, fotoğrafı konuya attım diyorum. Sen bana git bilgisayardan SS alıp atsaydın diyorsun anlamazsınız. Eminim ki birçok kişi forumu bu yüzden bıraktı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu yüzden özel mesaj gelmeli.
Özel mesaj sistemi suistimal ediliyor. Birine bir konuda yardım edilecekse herkese açık yardım edilmeli. Bazı kullanıcılar "haci benim şu konuya bi bak yav", "haci benim bi problem var sen çözersin" gibi geldikleri için olmayan bir sistem. PM'in olduğu bütün forumlarda istisnasız yaşanır. Özel destek miyiz biz, özelden yardımcı olalım, değil mi? Burada yaptığımız pek çok yardım daha sonrasında Google'da birilerinin aramalarına düşüyor ve onlar da verdiğimiz bilgilerden faydalanıyorlar.

Eğer illa geyik yapacaksanız, konu dışına konu açın, geyiği orda yapın. Yada yaptığınız geyik konu hakkında olsun. İlla özele gidecekseniz biriyle, açın konu dışından tanışma konusunu, etiketleyin kişiyi, paylaşın discord vb kullanıcı adlarınızı, geçin iletişime.

Son düzenleme:
Eğer illa geyik yapacaksanız, konu dışına konu açın, geyiği orda yapın. Yada yaptığınız geyik konu hakkında olsun. İlla özele gidecekseniz biriyle, açın konu dışından tanışma konusunu, etiketleyin kişiyi, paylaşın discord vb kullanıcı adlarınızı, geçin iletişime.
Teşekkür ettim. 💗

Bu forumdaki kurallar gerçekten can sıkıcı ve saçma neden cümle uzun olduğu için ve noktalama işaretlerine hata yaptığı için ceza verirsin anlamakta zorluk çekiyorum. Arkadaşlar TDK'ye mektup yazmıyorum insanları ile iletişime geçip sorunlarımızı çözmeye çalışıyoruz.

Bakın güzel arkadaşlarım çok uzatmayacağım malûm siz virgülsüz cümleyi anlayamıyorsunuz.
Bana göre samimiyetsiz ve saçma kuralları olan forumumuzda sizleri bol bol imla kuralları kullanma dileği ile başbaşa bırakıyorum iyi günler.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-09-01-17-02-57-945_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-09-01-17-02-57-945_com.android.chrome.jpg
    81,8 KB · Görüntüleme: 26

Yeni konular

Geri
Yukarı