Technopat sunucularını yenilemeli

Böyle bir konu açmadan önce Yöneticiler bu durumu düşünmüş mü, dert edinmiş mi diye araştırsaydın keşke...

Nisan ayından itibaren gerek konu olarak, gerekse video olarak yeni sunucuya geçileceği bas bas duyuruldu. Nitekim 2020'nin son çeyreğinde de geçildi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şimdi, gelelim konumuza:

Görüyorum ki kesintileri dert ediyorsun ama neden olduğunu araştırmıyorsun. Büyük kesintilerden sonra genellikle birçok konu açılıyor ve burada nedenlerini söylüyoruz. Kesintilerin %85'i DDoS saldırılarıyla alakalı oluyor. Kalan kısım ise genellikle Hosting sebepli oluyor. Hatta sene bitmeden önce. İdeal Hosting'e giden routerler patladığı için neredeyse yarım gün kapalı kalmıştı sunucu.

DDoS saldırılarına maalesef bir şey yapamıyorsunuz. Yani o kesilme maalesef oluyor. Zaten saldırı başladıktan birkaç dakika içinde CF devreye girip siteyi eski haline döndürüyor. Evet, can sıkıcı ama yapacak pek bir şey yok.

Bir insan kurduğu forumun erişim sıkıntıları hakkında neden kandırmaca yapsın ki. Üstelik, pandemiyle beraber yeni sunucu alımını öne çektiler. Yeni sunucu sonrası sitenin tepki hızı arttı.

Bunun dışında DDoS saldırıları da gerçek. Zaten bunun log kayıtları var, yani hangi sürede ne kadar sorgu gelmiş şeklinde.
Haklısınız. Konu kilitlenebilir.

9900K yetmiyor gibi.

Ama DDoS ve diğer etmen var ayrıca siteye yığılma var.

Evet, Xeon veya Threadripper iyi bir seçenek ama buraya adblock ile girip sitenin para kazanmasını önleyen ölücüler kalkıp sunucu neden yavaş diye dert yanmasın.

Ben buraya girerken adblock kapatıyorum.

İllaki izi bulunucak ve yaptığı suç. Nasıl insanlar bulunuyor. Technopata dadanan biri çok büyük gruplardan olamaz diye düşünüyorum.

DDoS saldırıları diğer saldırılar gibi değil. Aslında teknik olarak saldırı bile değil. Çok kısa bir zamanda, çok büyük bir kitle senin sitene erişmeye çalışıyor ve siten bunu kaldıramayıp, kendini korumaya alıyor.

İnternete bağlanan her cihaz, DDoS saldırısına katılabiliyor. Ve bunu para karşılığı yapan, paravan şirketler var. Birkaç Euro'ya bir siteyi anlık olarak kilitleyebiliyorsunuz. Yani burada asıl amaç sitenin ve kullanıcıların canını sıkmak. İşin güvenlik boyutunda derin bilgiye sahip birisi değilim, o konuda bilgili arkadaşlar konuya dahil olsa daha iyi olur belki. Ama durum bu.

9900K yetmiyor gibi.

Ama DDoS ve diğer etmen var ayrıca siteye yığılma var.

Evet, Xeon veya Threadripper iyi bir seçenek ama buraya adblock ile girip sitenin para kazanmasını önleyen ölücüler kalkıp sunucu neden yavaş diye dert yanmasın.

Ben buraya girerken adblock kapatıyorum.

9900K olayı, çekirdek başına lisansla alakalı. Bunun DDoS'da pek bir etkisi olduğunu sanmıyorum. Bir noktada siten kilitlenmese bile siteye ayrılan bant genişliği kilitlenebiliyor.

Aynen sorun bu olabilir. Yakın zamanda ve geciktirmeden geçiş sağlanırsa biz kullanıcılar için güzel olur. Desteğe de ihtiyaç varsa kullanıcılar olarak da yardım ederiz parasal sıkıntı gibi.

Sorun CF değil. CF zaten seni DDoS'a karşı koruyan sistem.

Geri
Yukarı