Technopat'ın Reklam Yerleşimi ve Optimizasyon Sorunu

Halâ alexa verilerine itibar eden birilerini gördüğüme şaşırdım doğrusu. :)

- Sunucu yazılımınız iyi olabilir ancak xenforo ve wp ikilisinde zorlanıyor.
- Wp'in en performanslı eklentilerini de kullansanız bi önemi yok. Wp özünde kasıntı bir sistem, şimdi kalkıp şu kadar websitesi kullanıyor demeyin. Performansı düşük bir yazılım wp , en kral eklentiyi de yükleseniz performans anlamında tatmin etmez. Cache eklentileri kullanarak geçici çözümler üretirsiniz.
- Cloudflare başlı başına isteklerin gecikmesini sağlıyor zaten. Faydalarını tartışmıyorum illaki faydalı ancak getirisini hesap ederken götürülerini de dile getirmek lazım. Sunucunun ve dns server'in lokasyonu seçilirken ziyaretçi kitlesinin lokasyonu göz önünde bulundurulmalı.
- Veritabanı yazılımınız güncel diye websiteniz hızlı açılmaz.
- En gelişmiş indexleme yazılımı da doğru kullanılmazsa performans anlamında mutlu etmez.
- Veritabanına bakım yapılması hızlı çalışacağı anlamına gelmez.
- Php 7.3 kullanıyor olmanız da web sitenizin hızlı açılacağını garanti etmez.

Bunlar haricinde SESSION'ları diskte tutuyorsanız bunun yerine facebook'un yaptığı gibi redis'te tutmalısınız. Gözle görülür hızlanma sağlayacaktır.

Yukardakilerin tümü performansı pozitif yönde artıracak şeyler, ancak sisteminiz iyi değil istediğiniz kadar uğraşın verim alamazsınız. Filanca sayfa yavaş açıyor sebebi şu eklenti , falanca yerde şöyle bir sorun var farkındayız şeklinde cevaplar okuyorum. Bu şekilde bir yere varamazsınız.

Ya bu yazılıma uygun sistemi kuracaksınız yada yazılımınızı yenileyeceksiniz.
Teknik detaylar paylaşılırsa performansı iyileştirecek hem yazılımsal hemde sistemsel önerilerde bulunabilirim.

Açılış hızı ben seneler öncesi söylemiştim bunun için çalışmalar yaptıklarını söylemişti Recep Bey. Eminim ki halen daha çalışma yaptığına da. Bazen sayfalara bende de ulaşılmıyor ya da geç giriyorum. Netimde sorun var sanıyorum fakat diğer siteler yağ gibi akıyor. Reklam konusunda tek şikayetim Touchpad ile gezinirken konuları aşağı yukarı kaydırırken Google reklamı görününce kasma olduğunu hissediyorum. Touchpad ile sorunum mu var diyorum fakat Technopat Anasayfa yerinde sorun olmadığını görüyorum. Özellikle mesajların arasında olan reklamlar beni rahatsız ediyor ve dediğim gibi atlama yapıyor bazen sayfada. Google Chrome son sürümünü kullanıyorum.

@yakoSin Bin yaşa. Sonunda teknik anlamda gerçekleri söyleyen biri çıkmış. Bizim amacımız burayı kötülemek değil, eksiklerini söyleyip gelişmesini sağlamak. Dışarıdan yanlış anlaşılmasın. 15 saniyede bir sayfanın yüklenmesi hepimizin canını sıkar, dürüst olalım.

En son sorunu kendimde aradım, diğer sitelerin aktığını görünce sorunun burada olduğunu anladım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı