Tecrübelere dayalı kitap önerisi

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşlar bir kitap istiyorum 30-40-60'lı yaşlarda bir yazar yazsın.
Her manada görmüş geçirmiş ve tecrübe edinmiş birisi olsun istiyorum.

Bak genç, şunları şunları yap ama şunları şunları asla yapma çünkü şöyle şöyle olur desin istiyorum.
Bu tarz bir kitap bilen var mı acaba?

Kitap değil ama eski okul müdürümün söylediği ve hiç unutmadığım bir söz: "Her gece başını yastığa koyduğunda günün muhasebesini yap."

Neden mi? Tecrübeyi en hızlı edinme yolu budur, gençler geleceğe bakar, yaşlılar geçmişe. Eğer gençken sık sık "Ben neredeyim, ne yapıyorum" sorusunu sorarsan, kafanı yıllar sonra bir yerlere vurmak yerine hem nereye bastığını, hem adımını nereye attığını görebilirsin.

Her gün yaparsan, hayatın bir gününü bile boşa geçirmemiş olursun.

Kafanızı yastığa koyduğunuz "ula keşke şunu da deseydim" diyorsunuz ya. işte o an çok kötü bir yandan çok iyi. :)

5 kitap buldum ve aklıma yazdım, kitap evinde hiçbiri yokmuş ne hikmetse.
Ben de beğendiklerimden birini, o an karar verip aldım.

Doğan Cüceloğlu'nun İletişim Donanımları isimli kitabını satın aldım. Donanım falan yazınca kimse tutamadı zaten beni.
Okumaya başladım ancak öyle çok da merak hissi uyandırmıyor. Genç işi değil sanki, bilmiyorum okudukça güzelleşir belki de :)
Veya benim aradıklarım yok bu kitapta bilemedim.

Siz önerilerinizi mutlaka yapın, bu kitap zaten 200 sayfa bir okunuşta biter.

Konuya ilk girdiğimde de şimdi de aklıma gelen ilk kitap; Kızıla boyalı saçlar...

Kitaptan Alıntılar:

-...Sefil düşünceler ve küçüklükler arasında kaybolup, hayattaki büyük sırrı çözemedik, soru da cevapsız ve acımasız kalakaldı: Nasıl yaşadın, neden öyle yaşadın, neyi yapabilecekken yapmadın, başka bir yol, başka bir anlam arıyordun, yanlış zilleri, yanlış kapıları çaldın, yanlış yollara saptın, yanlış insanları sevdin, yanlış yataklarda uyudun, yanlış evlerde yaşadın. Neden hayal ettiklerini, düşündüklerini bu kadar küçümsüyorsun? ..

- Ama bir gece karşıma benliğim çıkacak
ve benden hesap soracak gaddar bir yargıç gibi,
ve bu titreyen, aciz elim silah tutacak,
nişan alacak, suçluyu korkusuzca vuracak.

Yavuz Bülent Bakiler- Sözün Doğrusu 1 ve 2. Kitap günümüzde ki Türkçe'nin eski Türkçe'ye göre daha gerilemeye başladığını anlatıyor. Yazarın yaşını bilmiyorum ama okuyanı çok etkiliyor. Sanırım deneme kitabı.

Dikkat vücudunuz konuşuyor isimli bir kitap daha aldım, sırf dikkatimi çektiği için.
Ve içerisinde gerçekten işime yarayacak bilgiler var, öneririm.

Sizin önerilerinizi de araştırıyorum. Bu kitaplar zaten 1 hafta götürür, ilgimi çekerse sizi önerdiğiniz kitapları da alırım.

Cidden işe yarar bilgiler ile dolu bir kitap, bir akşamda yarıladım, yarın bitmiş olur :) Önerileri lütfen kesmeyelim arkadaşlar.

20150204_235752.jpg

Kitap bitti, uyuyabilirim artık :)
Kitabın son 5-10 sayfası kaynakça ile dolu.
Yazar gerçekten kimsenin emeğini çalmamaya büyük özem göstermiş.
Bu kitabı okumanızı öneririm.
Birde önerdiğiniz 2 kitabı da yarın inceleyeceğim, gerekirse onları da okurum.

20150206_014340.jpg

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı