Tek CHA_FAN girişine 3 fan takmak

Ben b450m anakartımda 3 pinli dc fanlar kullanıyorum. Cha fanları işlemci 60 dereceye çıkmadan çalışmaması için program. Böyle harici beslemeye sahip çoklayıcılar bunu yapmamıza olanak sağlıyor mu? Yoksa fanlar sürekli mi dönüyor?

Gücü molex üzerinden dönme hızı sinyalini ise PWM üzerinden aldığından anakart üzerindeki PWM sinyali kesilince fanlarında durması gerekir.

Benim anakartta 8 fan bağlı bir sorun yaşamıyorum. Merak etme anakart yanmaz. Her anakartın maksimum bir kapasitesi vardır. Yeni anakartlarda 3.2 ampere kadar güç verebiliyor. Anakartın kılavuzunda bazen yazar ya da yazmayabilir. Zaten sınıra geldiğinde fanın maksimum devri düşer. Yani 1800 rpm ise maksimum 1500 lerde falan çalışır anlarsın. Yani deneme yoluyla öğrenirsin. Mesela bende 5700 rpm asic fanı takmıştım fan devri 5400 maks fakat benim en fazla gördüğüm 3720 civarı. Ama anakartı yakmazsın merak etme. Anakart verebileceği maksimum amperi verir zaten.

Benim kasamda, Molex güç kablosuna bağlı tam 5 tane fan var. Molex'de Sarı(12V), Siyah 2X(Eksi kutup), Kırımızı (5V) şeklinde kablolar var.
Fanların ise 3 adet kablosu var, Artı kutup(kırmızı), eksi kutup (siyah), güç kontrolü (sarı) şeklinde. 2 çeşit bağlayabilirsiniz. Anakarttaki 3 pinli fan çıkışına 5 tanesini paralel şekilde bağlayarak. Veya fanlardaki artı ve eksi kutupları Molex çıkışına direkt bağlamak. Artı kutubu Molex'de kırmızıya (5V) bağlanırsa sessiz bir şekilde çalışır. Sarıya (12V) bağlanırsa sesli bir şekilde 2-2.5 kat daha hızlı dönecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı