Tek CHA_FAN girişine 3 fan takmak

Adieu

Decapat
Arkadaşlar selam, ASUS Prime B350-Plus anakartımın CHA_FAN girişine fan çoklayıcı yardımıyla 2 adet 14 cm, 1 adet de farklı bir marka ve model olan 12 cm bir fan takmak istiyorum. Ancak aklımda iki soru var. Birincisi anakart tek CHA_FAN girişinden bu üç fanı besleyebilir mi? İkincisi de fanlardan birisinin farklı olması sorun çıkartır mı? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. @SideWinder

Son düzenleyen: Moderatör:
Fanlar aynı tür olduğu sürece rahatlıkla bir arada kullanılır ve kontrolünde de sorun çıkmaz. İki türleri vardır:
1- DC (3 pin)
2- PWM (4pin)
veya RGB/ARGB aydınlatmalı olanların bazılarında aydınlatma ve gücü birleşik olarak 6 pinle falan veriyorlar. Özellikle Xigmatek fanlarında görülüyor.

Güç konusuna gelirsek. Her ihtimale karşı anakartın kullanım kılavuzundan CHA_FAN başlığının ne kadar akım(A) veya güç(W) değeri varmış ona bakmak lazım. Benim tahminim 1A akım verebileceği yönündedir. Çoğu 12cm fan da yaklaşık 0.3-0.35A akım çekiyor diye biliyorum. Bu durumda 12cm fanları basit bir Y şeklinde çoklayıcı ile CHA_FAN konnektöre bağlamakta sorun çıkmayacaktır. Eğer etiketlerinde yazıyorsa veya internetten bulabiliyorsan bahsettiğin fanların güç değerlerine bak. Toplamda çıkan değer anakart kılavuzundan yazanın fazla üzerine çıkmıyorsa sorun çıkmaz. Ben de şu an tek başlıktan paralel bağlı 12cm üç fan kullanıyorum. Eğer güç değeri çok olursa veya ileride kasaya anakart kontrolünde olacak ilave fan bağlama ihtimali varsa harici fan kontrolcü almak gerekir. Bu kontrolcüler gücü PATA/SATA ile güç kaynağından alır. Aynı zamanda anakarttaki CHA_FAN veya adı her neyse oraya bağlanır ve anakarttan gelen kontrol sinyaline göre yine fanları kontrol etme şansı olur.

Arkadaşlar selam, ASUS Prime B350-Plus anakartımın CHA_FAN girişine fan çoklayıcı yardımıyla 2 adet 14 cm, 1 adet de farklı bir marka ve model olan 12 cm bir fan takmak istiyorum. Ancak aklımda iki soru var. Birincisi anakart tek CHA_FAN girişinden bu üç fanı besleyebilir mi? İkincisi de fanlardan birisinin farklı olması sorun çıkartır mı? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. @SideWinder

Fanlar genellikle 0,2 - 0,3 amper oluyor. Bu da %100 hızda çektiği güç. Anakartların o soket çıkışları 1 - 1,5 - 2 vs. gidiyor daha da artabiliyor. En kötü ihtimalle %50 fan hızında çalıştırdığında 1 soket ortalama 4 fanı rahatlıkla besler.

Fanlar genellikle 0,2 - 0,3 amper oluyor. Bu da %100 hızda çektiği güç. Anakartların o soket çıkışları 1 - 1,5 - 2 vs. gidiyor daha da artabiliyor. En kötü ihtimalle %50 fan hızında çalıştırdığında 1 soket ortalama 4 fanı rahatlıkla besler.

Bilgisayarlarımdan birinde olan anakartın SYS_FAN soketi 2 amper. Aşağıdaki linkteki 5'li fan çoklayıcıyı tek bir girişe takarak sorunsuz kullanabiliyorum.

Peki elimdeki iki fanın ikisini de tepeye taksam olur mu? Bir arka bir üst de yapabilirim ancak uğraştıracak beni. Eğer fark etmezse ikisini de tepeye takayım diyorum.

Alfais 4337 10 Port Fan Çoklayıcı Y PWM Splitter 4 pin 12v Switch Power Güç IDE Çoğaltıcı Molex Kanal Kasa Alfais 4337 10 Port Fan Çoklayıcı Y PWM Splitter 4 pin 12v Switch Power Güç IDE Çoğaltıcı Molex Kanal Kasa : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Bunu alırsanız besleme riskli ortadan kalkar.
Ben b450m anakartımda 3 pinli dc fanlar kullanıyorum. Cha fanları işlemci 60 dereceye çıkmadan çalışmaması için program. Böyle harici beslemeye sahip çoklayıcılar bunu yapmamıza olanak sağlıyor mu? Yoksa fanlar sürekli mi dönüyor?

Geri
Yukarı