Tek doz BioNTech etkili koruyor mu?

Merhabalar. 16 yaşındayım, 2 hafta önce ilk doz BioNTech aşımı oldum. 2. doz aşımı da olacağım fakat şu durumda COVID'e yakalansam tek doz BioNTech hafif atlatmam için yeterli olur mu? Bu soruyu sormamın sebebi okulda COVID vakalarının çıkmaya başlaması.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. 16 yaşındayım, 2 hafta önce ilk doz BioNTech aşımı oldum. 2. doz aşımı da olacağım fakat şu durumda COVID'e yakalansam tek doz BioNTech hafif atlatmam için yeterli olur mu? Bu soruyu sormamın sebebi okulda COVID vakalarının çıkmaya başlaması.
Bana göre grip gibi geçirirsin bazıları 6 ay koruyor diyor bazıları daha uzun bir süre herkesin kafa karışık.

Yakın bir arkadaşım da 2 hafta önce aşısını olmasına rağmen şu an korona olduğu için karantinada.
Arkadaşınız isterse 100 doz olsun yine de pozitif olabilir. Aşı, insanları pozitif olmaktan kurtarmıyor. Aşı, insanları pozitif olduklarında hastalığı hafif atlatmalarına yardımcı oluyor.

3 doz da olsan fayda etmiyor. 2 arkadaşım 3 doz aşı oldu hiçbir hastalıkları yoktu, birisi ağır geçirdi diğeri orta derecede. Aşılar faydalı olsaydı zaten sağlık bakanı maske mesafe devam ettirmezlerdi.

Aşılar olmasaydı büyük ihtimal ağır geçiren yoğun bakımda orta geçiren de ağır geçirecekti :) aşılar olmasa Delta hepimizi bellemişti.

3 doz da olsan fayda etmiyor. 2 arkadaşım 3 doz aşı oldu hiçbir hastalıkları yoktu, birisi ağır geçirdi diğeri orta derecede. Aşılar faydalı olsaydı zaten sağlık bakanı maske mesafe devam ettirmezlerdi.
3 doz Biontech yok?
Önemli olan 2. doz. İlk dozda aşı vurulup vurulmadığımı hissetmedim. Fakat 2. doz hafif ya da ağır bir şekilde hissettiriyor.

Geri
Yukarı