Tek ekran kartı ile hem mining yapıp hem oyun oynanabilir mi?

Yapamazsın çünkü miningden kar etmek için bellek hızını arttırmak zorundasın ve gücü kısmalısın böyle olunca oyunda performans olmaz.
Kardesim öncellikle gücü azaltsan bile mining yapan(Sözüm ETH kazan makinelere sebebi en az 6GB dan başlaması çünki eth en az 4GB istiyor piyasadada 5GB olmadığı için en az 6GB lık bir kart olması.) Ekran kartları güçsüz kartlar değil zaten o yüzden rahatlıkla oynayabilirsiniz tabiki ekran kartınızın belleği ve ram'ler önemli bi etken 6GB lik bir kartta en az 4GB bellek isteyen bi oyunu oynarken performans yani fps kaybı yaşarsın çünki zaten sana mining ve sistemden sonra geriye kalan 1,5-1,8GB anca kalıyor(Tekrardan söylüyorum 6GB lık bir kart için konuşuyorum.)İsterseniz fotoğraflarıda atabilirim 3060 lı sistemimde mining+PUBG ultra ayarlarda 100fps üstünü çok rahat görüyorum sıcaklığımda fanlar %50 civarında 51-52 dereceyi geçmiyor ama dediğim gibi burda bellek çok önemli benim kartımın belleği 12GB bu kartı seçme nedenlerimden biri de bu,rtx özelliğini pek kullanmadığım içinde ekran kartını güncellemesem de oyunlarda hiç sorun çıkarmıyor eğer hem oyun hem kuvvetli hemde mining yapan bir pc bakıyorsanız en az 3060 lı bir kasa bakın onların fiyatıda 16k civarı en az 16GB ram olmasınada dikkat edin 8GB Ram artık bu devirde pek kullanıslı değil.Ayrıca gücü kısmalısın demişsin sanırım demek istediğin power limit ki power limit olsada oyunlarda belleğinizin gücü yettiği sürece sorun çıkacağını zannetmem ayrıca Core Clock'u - (eksi) değerlere çekmenize gerek yok (Oyun ve miningi aynı anda yapmak isteyenler için konuşuyorum)ben 0 yada +100 de kullanıyorum kartınıza göre OC ayarı değişir ama Kartınızın Core hızını en azından oyun yada programlara girerken eksiye çekmeyin performans istiyorsanız tabi.MSİ AFTER BURNER uygulaması çeşitli profiller kaydetmenize olanak sağlıyor zaten oradan oyun için core clocku +100 değerlerinde bir profil, Mining için core clock değerinin - (eksi) değerlerinde ayarlayarak 2 profil arasında kullanımınıza göre geçiş yapabilirsiniz.

Ben RTX 3080 alacağım 16:00-22:30 arası oyun oynasam geri kalan vakit ile de mining yapsam ne olur?

Konunun sahibi olarak, kendim deneyimledim. Valorant, LoL gibi oyunlar üzerinde neredeyse hiç Mh/s kayıbı olmuyor, oynanabiliyor yani.

Mining yaparken ile oyun oynanabilir ama tam performans alamazsın hem miningte hem de oyunda. Afterburner'dan profil oluşturursunuz biri mining ayarları için diğeri de kartın fabrika çıkışlı geldiği veya overlock yapacaksanız yapılmış şekilde ayarlanırsa rahatça hem mining yaparsınız hem de oyun oynarsınız.

Yani aylık kaç TL olur.
Kart lhr mi? Lhr olan günlük şuan ~1.9 dolar getiri sağlıyor lhr olmayan ~3.2 dolar gibi bir getirisi var. Sen bu değerleri 24 e bölüp saatlik kazancını hesaplayabilirsin daha sonra günde kaç saat mining yapıcaksan onunla çarparsın.
(Elektrik fiyatı çıkmış hali ve elektrik fiyatı yaklaşık olarak pahalı tarifeye denk gelen 0.13 dolardan hesaplanmıştır)

1. Kartın 1 yıl dayanmaz büyük ihtimal kendi yanar ve anakartı da yakar.
2. Oyunda çok düşük FPS alırsın, hatta bir yerden sonra oyundan atar.

Yani mining yaparken oyun oynama mining kapat oyuna öyle gir oyundan çıkınca da mining başlat ikisini aynı anda sakın yapma.

Geç bir cevap oldu ama kusura bakma.

1. Kartın 1 yıl dayanmaz büyük ihtimal kendi yanar ve anakartı da yakar.
2. Oyunda çok düşük FPS alırsın, hatta bir yerden sonra oyundan atar.

Yani mining yaparken oyun oynama mining kapat oyuna öyle gir oyundan çıkınca da mining başlat ikisini aynı anda sakın yapma.

Geç bir cevap oldu ama kusura bakma.
Yaklaşık 2 senedir mining yapıyorum ve arkada LoL-Valorant gibi oyunları oynuyorum. Ne anakartım yandı, ne sıcaklıklar değişti ne de başka bir şey oldu.

2.si FPS üzerinde oynama bile olmadı, aynı FPS'i aldım. Oyundan da atmadı.

Geri
Yukarı