Tek yaşayan bir kişinin aylık gideri ne kadar olur?

merssj

Hectopat
Daha fazla  
Yakında bir arkadaşım tek yaşamaya başlayacak, bu konuyu dert ediyor. Asgari ucretli bir iste calisip 17k+4K maas alacak. Aylık 15 bine kiraya her şey dahil bir ev tuttu, ona 6K para kalacak. Sizce bu parayla hayatını geçirebilir mi? Ayrıca bu arkadaş kız.

Yakında bir arkadaşım tek yaşamaya başlayacak, bu konuyu dert ediyor. Asgari ucretli bir iste calisip 17k+4K maas alacak. Aylık 15 bine kiraya her şey dahil bir ev tuttu, ona 6K para kalacak. Sizce bu parayla hayatını geçirebilir mi? Ayrıca bu arkadaş kız.

Her gün makarna yerse eğer bir de suyu çeşmeden içerse miss gibi yaşar :D

Kiraya her şey dahil dediğin için faturaları bir kenara koyuyorum. 6K para maalesef karın tokluğuna çalışmak demek. Kız olduğu için giyimine kuşamına biz erkeklerden daha çok önem vericektir, aylık 2K zaten giyim kuşama gider muhtemelen ki bu da bu şartlarda minimum tutar. Her gün minimum minimum 100 TL beslenme gideri olsa ki bu ancak noodle vs. ile mümkün olur ve çok çok sağlıksız bir hayatı olur, ayda eder 3K TL. 1K da ulaşım, cep fatura, şu bu mutlaka gider... Bu şartlarda çalışmak istemek çok akıl karı değil. Karın tokluğuna çalışmak çok mantıklı değil. Çok çok zorunda değilse böyle bir işe kalkışmasın derim, ailesi ile kalıp böyle bir işte çalışabiliyosa çalışsın ama minimum rakamlardan bile kaba bi hesapla köleden bi farkı kalmıyo. Sinemaya bile gidemez, cafelerin önünden geçemez, ihtiyacı olduğunda cep telefonunu değiştiremez, iyi halli bi laptop alamaz ne bileyim sadece çalışmak için çalışır. Eğer bu yapacağı iş geçici ise ve ilerde esas yapmak istediği iş için bir basamaksa, kendisine bişeyler katacaksa hadi bir süre idare edip tecrübe kazanabilir bu şartlarda ama geleceğe dair başka bir planı yoksa... Malesef yürümez bu durum.

15k kira çok çıkmış. Her şey dahil olsun olmasın. 15k çok. Asgari ücretle tek çalışacak birinin daha düşük bir yere çıkması lazım.

Kiraya her şey dahil dediğin için faturaları bir kenara koyuyorum. 6K para maalesef karın tokluğuna çalışmak demek. Kız olduğu için giyi mine kuşamına biz erkeklerden daha çok önem verecektir, aylık 2K zaten giyim kuşama gider muhtemelen ki bu da bu şartlarda minimum tutar. Her gün minimum minimum 100 TL beslenme gideri olsa ki bu ancak noodle vs. ile mümkün olur ve çok çok sağlıksız bir hayatı olur, ayda eder 3K TL. 1K da ulaşım, cep fatura, şu bu mutlaka gider... Bu şartlarda çalışmak istemek çok akıl karı değil. Karın tokluğuna çalışmak çok mantıklı değil. Çok çok zorunda değilse böyle bir işe kalkışmasın derim, ailesi ile kalıp böyle bir işte çalışabiliyorsa çalışsın ama minimum rakamlardan bile kaba bir hesapla köleden bir farkı kalmıyor. Sinemaya bile gidemez, cafelerin önünden geçemez, ihtiyacı olduğunda cep telefonunu değiştiremez, iyi halli bir laptop alamaz ne bileyim sadece çalışmak için çalışır. Eğer bu yapacağı iş geçici ise ve ileride esas yapmak istediği iş için bir basamaksa, kendisine bir şeyler katacaksa hadi bir süre idare edip tecrübe kazanabilir bu şartlarda ama geleceğe dair başka bir planı yoksa... Maalesef yürümez bu durum.

Maalesef arkadaş ailesinden siddet goruyor ve yakında tanımadığı birisi ile evlenecek oda cozum olarak sehir degistirip boyle bir hayat kuracak lise mezunu kendisi okuma şansı yok bir şekilde böyle idare ederim kendimi sonra kafama göre birisini bulup evlenirim diye düşünüyor sizce böyle bir seye kalkısmalı mı kendisi 18 yasında.

Maalesef arkadaş ailesinden siddet goruyor ve yakında tanımadığı birisi ile evlenecek oda cozum olarak sehir degistirip boyle bir hayat kuracak lise mezunu kendisi okuma şansı yok bir şekilde böyle idare ederim kendimi sonra kafama göre birisini bulup evlenirim diye düşünüyor sizce böyle bir seye kalkısmalı mı kendisi 18 yasında.
Şehir değiştirmeyi zaten kafaya koyduysa, çıktığı şehirde daha ucuz bir yer arayışına düşsün, dediğim gibi. 16k çok. Her şey dahil olması bir şey değiştirmiyor. Tek başına yaşarken taş çatlasın 200kw elektrik tüketir aylık, hadi 240 olsun. 360~ lira tutuyor elektrik. Aynı civarda su faturası gelsin. Bir de doğal gaz olacak. Doğal gaz için de kışın 1.5 yaksın. 2.2k eder. Kira 14k~ civarı tutuyor demek bu. Her şey dahil fiyatlarda sorun bir de az tüketse bile o ay, o fiyatı mecbur ödeyecek. 1+0, 1+1 küçük daire bulunabilir 8-10k arasına. Hatta şehre bağlı olarak, 5-7k arasında bulmak bile mümkün.

1708091111583.png

Mesela yukarıdakiler. Küçük mü? Evet. Ama o tarz bir ortamdan kaçacak biri için çok bir önemi olacağını sanmıyorum. Üstelik başka şeylere daha fazla para ayırma şansı olur. 2.2k + 7-8k, 10k civarı bunlara gittiğini düşünürsek 11k civarı para kalacak.

Ben Kıbrıs'ta bile 6-8k arası ile hem haftada 3-5 gün kafeye gidiyor, hem spor salonuna para ayırıyor, hem de mutfak alışverişimi yapıyorum. Tek başıma aylık mutfak alışverişim 3-4k civarını buluyor. Çok sağlıksız beslenmiyorum. Tavuk, makarna, pilav diye günü yürütüyorum.

Tavuk kilosu 150 TL, günde 250 gr tavuk tüketiyorum. 37,5 lira. Yanına biber falan alıyorum 4-5 lira civarı ona gidiyor (toplu aldığımdan ve tek kişilik yaptığımdan yemekleri sadece yemek başı hesap yapıyorum. Yoksa bir market alışverişinde 60-80 liralık sebze alıyorum), makaran da bir alıyorsun 5-6 tabak çıkıyor rahat, 14 liraydı en son aldığımda. 3 lira da o olsun 50 lira bir öğün. Bir de sabah öğünü olsun işte, 60 lira civarı. 3-4k civarını buluyor.

Arkadaşında 5k harcasın yemeğe kalır hala 6 bin lirası. 6 bin liraylada aylık olarak ucuzundan ucuzundan keyfi harcama yapar. Ama başta düşük ev kiralı bir yere çıkması lazım.

Aklıma gelen ama yazmak istemediğim tahminim doğru çıktı. Ve evet başka çaresi yoksa idare edicek bu durumda... Umarım her şey güzel olur onun için.

Ama belki barınma için daha ucuz bir alternatif bulabilir. Ben de evlilik arefesindeyim ve maaşım Allah'a şükür gayet güzel ama 16 17K kiralar bana bile fazla geliyor...

Geri
Yukarı