Teknik direktör olmak için ne gerekiyor?

Anladım teşekkür ederim. Herhangi amatör bir kulüple anlaşsam lisansımı çıkarsalar o tarz olur mu ve bunun üstüne ek üniversite okusam daha mı faydalı olur benim için lisans konusunda.

Bu arada baktım tekrar değişmiş sanırım sistem. Siz artık direk C kategorisinden başlayabilirsiniz. TFF'nin açtığı kursa katılmanız gerekiyor. Amatör futbolcu lisansının antrenörlük için çok faydası olacağını sanmıyorum. Zaten o olmadan da direkt C kategorisindeki kursa başvuruluyor şu anda. Sizin yapacağınız olay şu, besyo okuyacaksınız ve oradan antrenörlük alanında uzmanlaşarak TFF'nin kurslarından lisans alacaksınız. Sonrası artık sizin ekstra olarak aldığınız özellikle UEFA destekli yabancı kurslardan ve seminerlerden belgelerle birlikte bağlantılarınıza kalıyor. CV'nize ne kadar çok kaliteli belge eklerseniz o kadar şansınız artar.

Bu arada baktım tekrar değişmiş sanırım sistem. Siz artık direk C kategorisinden başlayabilirsiniz. TFF'nin açtığı kursa katılmanız gerekiyor. Amatör futbolcu lisansının antrenörlük için çok faydası olacağını sanmıyorum. Zaten o olmadan da direkt C kategorisindeki kursa başvuruluyor şu anda. Sizin yapacağınız olay şu, besyo okuyacaksınız ve oradan antrenörlük alanında uzmanlaşarak TFF'nin kurslarından lisans alacaksınız. Sonrası artık sizin ekstra olarak aldığınız özellikle UEFA destekli yabancı kurslardan ve seminerlerden belgelerle birlikte bağlantılarınıza kalıyor. CV'nize ne kadar çok kaliteli belge eklerseniz o kadar şansınız artar.

Yabancı kurslar yurt dışında mı oluyor ve ingilizcem o kadar iyi değil geliştirmem mi gerekiyor bunun için.
Yani ben besyoyu okuyacağım C kategorisinde ki kusra girip C lisasını mı alacağım.

Yabancı kurslar yurt dışında mı oluyor ve ingilizcem o kadar iyi değil geliştirmem mi gerekiyor bunun için.

Antrenör olacaksanız İngilizce şart gibi. Kurslar hem Türkiye'de hem yurt dışında oluyor. Yabancı dil mutlaka gerekiyor. Hatta birden fazla yabancı dil çok daha iyi olur.
Yani ben besyoyu okuyacağım C kategorisinde ki kusra girip C lisasını mı alacağım.

Evet C lisansı ile başlayarak yukarıya doğru devam edeceksiniz. C lisansı ile alt liglerde antrenörlük yaparsınız. Zamanla lisans yükseltip üstliglere. Şöyle bir durum var. Bizim ülkemizde ahbap çavuş iliskisi çok yoğun olduğu için sizin hiç lisansınız olmadan bile td olabilirsiniz ama onun için aşırı tanıdık torpili gerekiyor. Bu soruyu burada sorduğunuza göre sizin tanıdığınız yok diye düşünüyorum. Bu sebeple mümkün olduğunca ekstra bir şeyler eklemeniz gerekiyor niteliklerinize.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoda her şey detaylı olarak anlatılıyor.

Antrenör olacaksanız İngilizce şart gibi. Kurslar hem Türkiye'de hem yurt dışında oluyor. Yabancı dil mutlaka gerekiyor. Hatta birden fazla yabancı dil çok daha iyi olur.

Çok teşekkür ederim özür dilerim çok fazla soru soruyorum çünkü internette nasıl araştıracağım pek bilmiyorum beceremiyorum. Sence ingizlice temeli olmadan kaç yılda antrenör olmam için yeterli İngilizce öğrenebilirim tahminini soruyorum sadece.

Çok teşekkür ederim özür dilerim çok fazla soru soruyorum çünkü internette nasıl araştıracağım pek bilmiyorum beceremiyorum. Sence ingizlice temeli olmadan kaç yılda antrenör olmam için yeterli İngilizce öğrenebilirim tahminini soruyorum sadece.

Hayır sorun değil sorabilirsin. Sistem çok hızlı değiştiği için benim söylediğim her şey de doğru olmayabilir. Bugün doğru olsa yarın olmayabilir. Siz devamlı olarak araştırmanızı yapın. Dil öğrenmek çok zor değil imkan varsa gerekli kurslara gidersiniz imkan yoksa YouTube aracılığı ile bile çok iyi ögrenilebilir. Öğrenme zamanı tamamen size bağlı.

Evet C lisansı ile başlayarak yukarıya doğru devam edeceksiniz. C lisansı ile alt liglerde antrenörlük yaparsınız. Zamanla lisans yükseltip üstliglere. Şöyle bir durum var. Bizim ülkemizde ahbap çavuş iliskisi çok yoğun olduğu için sizin hiç lisansınız olmadan bile td olabilirsiniz ama onun için aşırı tanıdık torpili gerekiyor. Bu soruyu burada sorduğunuza göre sizin tanıdığınız yok diye düşünüyorum. Bu sebeple mümkün olduğunca ekstra bir şeyler eklemeniz gerekiyor niteliklerinize.

Eğitim TFF bu attığınız sitedeki tutarları ödeyeceğim değil mi her girdiğim kurs için ve ek olarak C lisansı olarak alt liglerden bir takım beni işe aldı ben burada uzun yıllar çalışsam iyi de bir performans göstersem lisansım otomatik yükselir mi? Ve bu konudan ayrı olarak saçma bir soru olabilir ama ben FM oynuyorum ve orada anlaştığım antrenörlerin zaman geçtikçe kurs ücretlerini ben ödüyordum böyle bir durum var mı yoksa sallamasyon mu yapmışlar.

Eğitim TFF bu attığınız sitedeki tutarları ödeyeceğim değil mi her girdiğim kurs için ve ek olarak C lisansı olarak alt liglerden bir takım beni işe aldı ben burada uzun yıllar çalışsam iyi de bir performans göstersem lisansım otomatik yükselir mi? Ve bu konudan ayrı olarak saçma bir soru olabilir ama ben FM oynuyorum ve orada anlaştığım antrenörlerin zaman geçtikçe kurs ücretlerini ben ödüyordum böyle bir durum var mı yoksa sallamasyon mu yapmışlar.

Şimdi siz ilk lisans için kendiniz ödersiniz. Daha sonra bir takım ile anlaşıp çalışmaya başlayınca genelde takım sizin için öder. Ama ödemek zorunda mı tam bilmiyorum. Siz iyi bir antrenörseniz sizi takımda tutmak için öder. Ama şöyle bir durum var. C lisansı amatör kulüplerde çalışmaya izin veriyor. Amatör kulüpler öder mi emin değilim. Siz iyi bir imaj sergilerseniz daha üst liglerde yer almak için başvuru yaptığınız kulüpler sizin için lisans ücretini ödeyebilir. Bakın şunu çok iyi anlamanız gerekiyor, siz bu lisansları alacaksınız ama sadece lisansınız var diye kimse sizi evinizden alıp bir takımın başına oturtmayacak. Sizin sürekli eğitimler sırasında ve çalışma hayatınızda bağlantılarınızı iyi tutmanız lazım. Network genişliği çok önemli. Bunlara ek olarak daha önce de dediğim gibi sürekli yeni eğitimler ve kursları takip etmeli ve başarı ile bitirmelisiniz. Avrupa'da elinizdeki sertifikalarla bir kulübe gidip rahatlıkla iş başvurusu yapabilirsiniz fakat bizim ülkemizde futbol biraz farklı işliyor. Yani tanıdık, ahbap vs yoluyla herkes bir yerlere giriyor bir şekilde. Sizin böyle bir tanıdığınız yok ise paranızı ve zamanınızı uzunca bir süre kendinize yatırmak zorundasınız. Sizin artık ben oldum, her türlü işim garanti diyebileceğiniz kısma geçene kadar maddi olarak çok bir beklenti içinde olmasanız iyi olur. İyi kazanırsınız belki ama bir süre kendinize harcayacaksınız. Fatih Terim videoları izliyorum demişsiniz oradan bir örnek vereyim size. Ülkemizde Fatih terimden daha modern antrenman bilgisine sahip ve elinde UEFA'dan alınmış bir sürü kurs sertifikası olan hocalar mevcut. Fakat bu hocaları Fatih terim gibi piyasada göremiyoruz maalesef. Çünkü Fatih terim çok iyi bir networke sahip. Bunun faydalarını da fazlasıyla görüyor. ( kendisini severim iyi bir antrenördür ama modern futbolu çok daha iyi okuyan ve yönetme becerisine sahip farklı antrenörlerde var yani.) Anlayın yani demek istediğimi buradan.

Şimdi siz ilk lisans için kendiniz ödersiniz. Daha sonra bir takım ile anlaşıp çalışmaya başlayınca genelde takım sizin için öder. Ama ödemek zorunda mı tam bilmiyorum. Siz iyi bir antrenörseniz sizi takımda tutmak için öder. Ama şöyle bir durum var. C lisansı amatör kulüplerde çalışmaya izin veriyor. Amatör kulüpler öder mi emin değilim. Siz iyi bir imaj sergilerseniz daha üst liglerde yer almak için başvuru yaptığınız kulüpler sizin için lisans ücretini ödeyebilir. Bakın şunu çok iyi anlamanız gerekiyor, siz bu lisansları alacaksınız ama sadece lisansınız var diye kimse sizi evinizden alıp bir takımın başına oturtmayacak. Sizin sürekli eğitimler sırasında ve çalışma hayatınızda bağlantılarınızı iyi tutmanız lazım. Network genişliği çok önemli. Bunlara ek olarak daha önce de dediğim gibi sürekli yeni eğitimler ve kursları takip etmeli ve başarı ile bitirmelisiniz. Avrupa'da elinizdeki sertifikalarla bir kulübe gidip rahatlıkla iş başvurusu yapabilirsiniz fakat bizim ülkemizde futbol biraz farklı işliyor. Yani tanıdık, ahbap vs yoluyla herkes bir yerlere giriyor bir şekilde. Sizin böyle bir tanıdığınız yok ise paranızı ve zamanınızı uzunca bir süre kendinize yatırmak zorundasınız. Sizin artık ben oldum, her türlü işim garanti diyebileceğiniz kısma geçene kadar maddi olarak çok bir beklenti içinde olmasanız iyi olur. İyi kazanırsınız belki ama bir süre kendinize harcayacaksınız. Fatih terim videoları izliyorum demişsiniz oradan bir örnek vereyim size. Ülkemizde Fatih terimden daha modern antrenman bilgisine sahip ve elinde UEFA'dan alınmış bir sürü kurs sertifikası olan hocalar mevcut. Fakat bu hocaları Fatih terim gibi piyasada göremiyoruz maalesef. Çünkü Fatih terim çok iyi bir networke sahip. Bunun faydalarını da fazlasıyla görüyor. ( kendisini severim iyi bir antrenördür ama modern futbolu çok daha iyi okuyan ve yönetme becerisine sahip farklı antrenörlerde var yani.) Anlayın yani demek istediğimi buradan.

Anladım cidden çok teşekkür ederim umarım istediğim yerlere varabilirim yardımların için çok teşekkürler.

Geri
Yukarı