Teknik lise mi ? Anadolu lisesi mi ?

Enes Buldur

Hectopat
Yer
Gebze, Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
STFA'da Anadolu Teknik çatısı altında bilişim bölümü okuyorum. Fakat matematik ile kafa yormadan Anadolu'ya geçip dil okumak istiyorum. Fakat Recep abinin durumunu görünce kafam iyice karıştı. Söylediği kadarıyla lisede dil okumuş ve şuan donanım dehası. Aslında benimde istediğim bu. Ne yapmam gerek ?

Teknik lise daha avantajlı nedeni ise altyapı hazır olacak fakat İngilizce'den mahrum kalacağım, haftada 2 saat görülen İngilizce ile 15 saat görülen İngilizce bir olmaz.

Meslek olarak ne yapmak istiyorsun? Neler yaptın... Beni zorla Anadolu lisesine sokmasalardı şimdiye çoktan grafik üzerinden girmiş olurdum şimdiki lisansıma...

Şimdi arkadaşlar bildiğiniz üzere , bilgisayar hakkındaki bölümler sayısalda sen diyorsan " Ben avukat olayım bilgisayarlada uğraşırım " Sonuçta öğrenmeye bağlı bu iş sen diyorsan ben donanım hakkında bir meslek istiyorum. Bilgisayar programcılığı , mühendisliği , tasarım ve diğer alakalı bölümler sayısalda okuman gerekir.

Recep Baltaş dil okudu ama çok bilgili bu onun kendi uğraşındandır. Sen bu işi okulda mı öğrenmek istiyorsun ? Yoksa kendi uğraşınla mı ? 2'sindede senin uğraşın önemli olay bu.

İyi Forumlar ^^

Bilgisayar ile ilgili bir şeyler yapmak istiyorum aslında, sorduğum sorunun cevabını tam olarak alabilirsem tabi. 10. sınıfa yeni başlamamıza rağmen diğer arkadaşlarımdan daha deneyimliyim. Teknik resim bilgimde var. Autocad, Catia gibi programlar kullandım. Solid bilgimde var. Agu bugu temel kodları yazabiliyorum. Bir kasanın tüm parçalarını söküp tekrarda takabilirim. İngilizce'm ise şuanki durumuma yetecek kadar var.

- - - Güncellendi - - -

Daha tam olarak mesleki derslere başlamamamıza rağmen bunları bildiğime göre dahada ekleyebileceğim bilgi var :D Haklısın uğraş olarak devam ettirmem daha iyi olur benim için.

CAD/CAM operatörü olmak istersen ayrı mesele. Program / script yazmak istersen, bu konuyla ilgili bambaşka mesele.
Operatör olarak bir fabrikada veya üretim tesisinde iş bulabilirsin, prog/script sana ve insanlığa faydalı şeyler yazmanı sağlar.

Bunlar harici eh derim yani... başka meslek seçebiliyorsan hobin olması daha iyi.

Üniversitede Teknik lise ek puan veriyor, eğer lisede okuduğun bölüm ile ilgili bir bölüm seçersen. Ve diğer Anadolu lisesi öğrencilerinden önde başlıyorsun çünkü elin yatkın. Fakat sorun şurda; üniversite sınavında mesleki derslerden soru sorulmuyor. Tabi ben Anadolu Teknik olduğum için standart kültür derslerini görüyorum. İngilizce'yi sonradan öğrenebilir miyim mi ki ? Bir sürü kurs var.

Dilleri öğrenmek diğer dillerin seninkiyle olan temasına bağlı, bu kadar doğru şaka zor bulursun hayatta, kendi dillerimden biliyorum ,)

Elin yatkın olabilir, ama meslek lisesi üni'ye gerek kalmadan iş hayatına atılabilmeni garantiler - ki doğrusu bu dur. Üniversite sadece askerlik erotizmi, üniversiteden çıkan herkes bi halta mı yanıyor sanıyorsun? Bu kadar bankacı niye var bi sor kendine...

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı