Teknobiyotik iademi reddetti

• Konuyu başlatan Fqn
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 100
  • Görüntüleme 4B
Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Ne Diyor?

Yürürlükteki 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un temel amacı, tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunmasıdır. Bu kapsamda, tüketicilerin zararlarının tazmini, Kanun’un temel varlık sebeplerinden biridir. Ancak, tüketicilerin zararlarının tazmin edilmesi, temel olarak satın aldığımız mal veya hizmetin ayıplı, kusurlu olması şartına bağlanmıştır. “Ben bu kazağın rengini beğenmedim, bu cekete benzer ceketim evde varmış, bu oyun grubunu çocuğum beğenmedi, eşim mobilya takımını istemiyor veya bu koltuk takımı odaya çok büyük geldi” şeklindeki gerekçelerle, satın aldığımız malları iade etmek veya değiştirmek her zaman mümkün değildir.

Satın aldığımız bir malı sonradan iade etmek veya değiştirmek gibi seçimlik yasal haklarımızı kullanmak için temel şart, öncelikle malın ayıplı mal olmasıdır.

Keyfe keder yapılan iadeler yüzünden bu iade süreçlerinde firmalar iyice yokuş yapmaya başladılar. 15 günlük iade sürecini geçirtip sizi THH sürecine dahil ediyorlar. Asıl burada bozuk arızalı ürün alanlar ciddi mağduriyet yaşamaya başladı.

Sırf bilgisayarın rengini sevmedim diye iade etmeye çalışan adamlar, hatta dünya kupası maçları izlemek için büyük televizyon alıp maçlardaki bitince iade etmek için uğraşan adamlar tanıyorum.

Firmalarda artık “gidin haklarınızı arayın” diyerek sizi tüketici hakem heyetlerinde tabiri caizse süründürüyorlar. O süreçte uzun sürdüğünden bizim enflasyonu belirsiz ülkemizde karar sonucuna kadar ödediğiniz paranında değeri kalmıyor.

Burada iki tarafta haklı ne yazık ki.

Cayma hakkı, internet üzerinden satış yapan firmaların operasyonel maliyetini arttıran bir uygulama. Yurtdışında tüketicinin cayma hakkını kullanıp iade ettiği ürünler, normal satış kanalında tekrar satışa sunulmuyor. Outlet veya diğer alternatif kanallar üzerinde çok uygun fiyatla satılıyor. Türkiye'de bu tip alternatif satış kanalları neredeyse hiç yok. Ambalajı zarar görmüş ürün tekrar satılamıyor. Firmalar da bu ek maliyetten kaçınmak için, cayma hakkını değiştirmek için lobi yaptılar. Cayma hakkının kaldırılmasını istiyorlar.

Oysa, bu hak gelişmiş ülkelerde tüketiciyi korumak amacıyla uzun süredir var. Bu hak sayesinde tüketiciler çekinmeden internet üzerinden alışveriş yapabiliyorlar. Amazon'un dünyanın en büyük şirketlerinden biri olmasının sebebi, tüketiciye sağladığı güven duygusudur. Tüketici çekinmeden alışveriş yapabileceği, memnun kalmadığında probleminin en hızlı şekilde çözüleceği mecra olarak Amazon'u gördüğü için tercih ediyor. Amazon cayma hakkı kullanılarak iade edilen ürünleri kendisi ve alternatif kanallar üzerinden satarak çözmüş. Bizim firmalar da karı maksimize edeceğim diye alternatif satış kanalları oluşturmayıp, en çok karı nasıl kazanırım diye düşünüyor.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Ne Diyor?

Yürürlükteki 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un temel amacı, tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunmasıdır. Bu kapsamda, tüketicilerin zararlarının tazmini, Kanun’un temel varlık sebeplerinden biridir. Ancak, tüketicilerin zararlarının tazmin edilmesi, temel olarak satın aldığımız mal veya hizmetin ayıplı, kusurlu olması şartına bağlanmıştır. “Ben bu kazağın rengini beğenmedim, bu cekete benzer ceketim evde varmış, bu oyun grubunu çocuğum beğenmedi, eşim mobilya takımını istemiyor veya bu koltuk takımı odaya çok büyük geldi” şeklindeki gerekçelerle, satın aldığımız malları iade etmek veya değiştirmek her zaman mümkün değildir.

Satın aldığımız bir malı sonradan iade etmek veya değiştirmek gibi seçimlik yasal haklarımızı kullanmak için temel şart, öncelikle malın ayıplı mal olmasıdır.

Bu başka bir şey! Cayma hakkı başka bir şey!

evet, daha bana iadenin kabul olmadigini haber vermeden kargoya verip gerisin geri yollamislar bile dun kargoya verilmis urun az once elime ulasti iadenin kabul edilmedigi haberini ise ben sorunca bugun verdiler. degisim soruma ise herhangi bir cevap yok.

evet, daha bana iadenin kabul olmadigini haber vermeden kargoya verip gerisin geri yollamislar bile dun kargoya verilmis urun az once elime ulasti iadenin kabul edilmedigi haberini ise ben sorunca bugun verdiler. degisim soruma ise herhangi bir cevap yok.
Hocam siz zorlayın değişim konusunda bari değişim yapsınlar.

Dostum tekrardan sistemine takıp arctic soğutucu ile biosta işlemcinin sıcaklığını bize mümkünse fotoğrafla bildirir misin? Kasanın kapakları açık olsun. Fanların kaç rpm ile çalıştığını da not et. Sana yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Arkadaşının sisteminde daha serin çalışıyor diye senin içine kurt düşmüş ve haliyle iade etmek istiyorsun. %95 o işlemci sorunsuz. Dönüş yap bize.

*termal macunu mümkünse bir spatula ile tüm yüzeye yaymanı öneriyorum. Ortaya tek bir damla bırakma.

Arkadaşının sisteminde daha serin çalışıyor diye senin içine kurt düşmüş ve haliyle iade etmek istiyorsun. %95 o işlemci sorunsuz. Dönüş yap bize.
Arkadaşının sisteminde daha serin çalışma nedeni bir kaç ayar kapatmış olabilir. Bunu da bilmiyoruz.

Dostum tekrardan sistemine takıp arctic soğutucu ile biosta işlemcinin sıcaklığını bize mümkünse fotoğrafla bildirir misin? Kasanın kapakları açık olsun. Fanların kaç rpm ile çalıştığını da not et. Sana yardımcı olmaya çalışıyoruz.

*termal macunu mümkünse bir spatula ile tüm yüzeye yaymanı öneriyorum. Ortaya tek bir damla bırakma.
elimde suan termal macun yok siparis verdim yarin/yarindan sonra ulasinca deneyip donus yapacagim. tesekkurler yardimlariniz icin.

Arkadaşının sisteminde daha serin çalışma nedeni bir kaç ayar kapatmış olabilir. Bunu da bilmiyoruz.
kendisi fan curve ayarladigini soylemisti full yukte ve 100% fan hizinda 70-75 derece aldigini soyluyor. fan curve ayarlamamistim tekrar taktigimda o ayari da yapip deneyecegim.

Hocam siz zorlayın değişim konusunda bari değişim yapsınlar.
arkadaslarin yorumu dahilinde kendimde hata yapmis olabilecegimi dusunmeye basladim tekrardan bir deneyip eger olmazsa servise gondermeyi dusunuyorum urun sorunluysa orada cikar ve degisimi yapilir zaten arkadaslarin dedigi gibi. tuketici hakem asiri uzun bir yol gibi gorundugu icin servise gondermekte ise yaramazsa denemeyi dusunuyorum

@Robinito

mbtemp.jpg

Dereceler anakartta iken normal gozukuyor herhangi bir sorun yok.

idlesicaklik.png

bilgisayari ilk actigimda 75 dereceden basliyor max. kisminda gorebileceginiz gibi ve 50 dereceye kadar dusuyor, boyle bir spike normal mi bilemedim.

operaacinca.png

bu da 50 derece sicakliktan opera acinca ciktigi sicaklik suan odam biraz soguk oldugu icin nispeten daha dusuk seviyeleri gordu normalde 75-80 goruyor
opera.png
bu da odam biraz daha sicakken operayi actigimda. arkadasima cekmek icin ss aldigimdan tamamini ss almamisim.

cpuburnerfurmark.png

furmark cpu burner kullandigimda olusan sonuc hem 90 dereceye cikiyor hem de 300-400 MHz lik bir throttle var.

oyuncilimitli.png

elimde fazla oyun yuklu olmadigi icin yuklu olanlarla test ettim oyun warframe. sicakliklar genellikle oyunicinde bayagi iyi en fazla 65 dereceye falan cikiyor, tabii bu fps limiti var iken.

fpslimitsizwf.png

bu da fps limitsiz hali 75 dereceye kadar cikiyor.

yuklemeekraniwf.png

bu da ayni oyunun yukleme ekrani.

minecraftshaders.png

bu da minecraft degerleri shader acik iken.

elden ringde yuklemistim arkadasim karsilastirmak istedigi icin fakat ss almamisim orada ise acik alanlarda 70-72 kapali alanlarda 65-68 civari geziniyordu.

1673081177310.png

3dmark timespy testi. ilk 3 grafik testi boyunca 4.4-4.45 GHz sabitligini korur iken cpu testine geldigimizde 4.2 ye kadar bir throttle yiyor.

1673081322511.png

burada da ortalama islemci sicakligi 66-70 iken cpu testine geldigimizde buyuk bir sicaklik tirmanisi var ve 91 derecede sabitleniyor.

sonuca geldigimizde genel olarak agir is yapmaz iken sicakliklar normal iken en ufak kullanim artisinda 80-90 lara firliyor garibime giden taraf bu. ben emin olamadim ne kadar oyunici sicakliklar normal gozuksede islemci biraz kullanildiginda sicakligin absurt derecede arttigini gozlemledim.

az once teknobiyotikten arandim ve iadem reddedilmis olmasina ragmen urunleri geri istediler iademin coktan yapildigini one surerek. paramin ekstremde gozukmedigini ve iadenin kendi destekleri tarafindan reddedildigini belirtsemde israrla kargo numarasini vereyim bize geri gonderin, urunu baska bir aliciya sattik denildi(ayipli olarak belirttigim urunu nasil baskasina satiyorlarsa artik). biraz daha israrla elimdeki islemcinin iadesinin reddedildigini belirtince yetkili birisine verdi ve yetkili kisi ilk cikan kisinin tam aksine urun size ait. iade reddedilmis arkadaslar yanlislikla aramis diyerek konusmayi bitirdi.

az once tekrar arandim ve bu sefer yetkili kisi denilen kisinin dediginin aksine ilk cikan kisi tekrardan sistemde sorun cikmis iadeniz yapilmis urunu bize gonderin dedi. bayagi profesyonel calisiyorlar anlasilan.

Dosya Ekleri

• opera.png
    opera.png
    2,1 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Öncelikle şunu söyleyeyim için rahatlasın. İşlemcin sorunsuz. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Kule tipi soğutucuyla ulaştığın bu değerler gayet normal. Sıvı soğutmaya geçiş yaptığında tam performansını alacaksın. Ben son kalite 360mm sıvı soğutucu kullanmama rağmen oyunlarda işlemci sıcaklığım 75’lere çıktığı oluyor. Cinebench r23 testinde 95 derece görüyorum. Güçlü işlemcilerde tam güçte bu sıcaklıklar normal. Tavsiyemi dinle maddi olarak rahatladığında taksitle kasa boyutuna göre 240 veya 360mm bir sıvı soğutucu al.

Teknobiyotiğin telefon trafiğine çok güldüm açıkçası:D Başkasına sattık bize gönderin ne ya hahahahahah.

Dediğim gibi ben ilk mesajımdan beri firma ile alakasız olarak işlemcinin sorunsuz olduğunu savundum öyle de çıktı. Gerisi önemli değil. Savaş çığırtkanı gibi “nasıl geri almazlar, almak zorundalar, her mesajıma dislike atanlar, resmi gazeteden kanunlar maddeler vs.” şeklinde takılanlar nasıl faydalı oldular merak ediyorum. Önemli olan senin problemini çözmekti bence. Neyseki çözüldü. Hayırlı olsun.

Öncelikle şunu söyleyeyim için rahatlasın. İşlemcin sorunsuz. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Kule tipi soğutucuyla ulaştığın bu değerler gayet normal. Sıvı soğutmaya geçiş yaptığında tam performansını alacaksın. Ben son kalite 360mm sıvı soğutucu kullanmama rağmen oyunlarda işlemci sıcaklığım 75’lere çıktığı oluyor. Cinebench r23 testinde 95 derece görüyorum. Güçlü işlemcilerde tam güçte bu sıcaklıklar normal. Tavsiyemi dinle maddi olarak rahatladığında taksitle kasa boyutuna göre 240 veya 360mm bir sıvı soğutucu al.

Teknobiyotiğin telefon trafiğine çok güldüm açıkçası:D Başkasına sattık bize gönderin ne ya hahahahahah.

Dediğim gibi ben ilk mesajımdan beri firma ile alakasız olarak işlemcinin sorunsuz olduğunu savundum öyle de çıktı. Gerisi önemli değil. Savaş çığırtkanı gibi “nasıl geri almazlar, almak zorundalar, her mesajıma dislike atanlar, resmi gazeteden kanunlar maddeler vs.” şeklinde takılanlar nasıl faydalı oldular merak ediyorum. Önemli olan senin problemini çözmekti bence. Neyseki çözüldü. Hayırlı olsun.
tesekkurler yardimin icin genel olarak sicakliklar normal iken sadece yuksek kullanim degerinde yasanan sicakliklar aklimi celdi ama kule tipi sogutucuda normal olabilir dedigin gibi. arkadaslarinda kotu bir niyeti oldugunu sanmiyorum tuketici olarak hakkimi savunmami istediler sadece.

teknobiyotige bende bayagi guldum ozellikle “yetkili biri” urun size ait arkadaslar yanlislikla aramis deyip 5 dakika sonra tekrar arayip urunun iadesi yapilmis sistemde hata olmus urunu gonderin demeleri asiri ilginc

tesekkurler yardimin icin genel olarak sicakliklar normal iken sadece yuksek kullanim degerinde yasanan sicakliklar aklimi celdi ama kule tipi sogutucuda normal olabilir dedigin gibi. arkadaslarinda kotu bir niyeti oldugunu sanmiyorum tuketici olarak hakkimi savunmami istediler sadece.

teknobiyotige bende bayagi guldum ozellikle “yetkili biri” urun size ait arkadaslar yanlislikla aramis deyip 5 dakika sonra tekrar arayip urunun iadesi yapilmis sistemde hata olmus urunu gonderin demeleri asiri ilginc
Rica ederim. Biostan fan ayarını düzgün yap ve istersen undervoltta yapabilirsin daha iyi olur. En azından aio alana kadar.

Ben de kötü niyetli olduklarını düşünmüyorum tabii ama seninle aynı düşüncede olmayan insanlara agresif tepkiler göstermek gerekmiyor her zaman. Herkeste saldırgan bir hava var. Ülkece içinde olduğumuz olumsuz koşulların etkisinin olduğunu düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı