TEKNOFEST için hangi programlama dili kullanılmalı?

484873

Decapat
TEKNOFEST'e katılmak istiyorum ve bunun için programlama bilmem gerekiyormuş. Ucundan Python biliyorum ama yeterli düzeyde programlama bilgim yok, TEKNOFEST projesini gerçekleştirmek için karmaşık olmayan ve işe yarar bir programlama dili öğrenmek istiyorum. Sizce hangi programlama diline hakim olmam benim için daha avantajlıdır? Konuya hakim birisi yeşillendirirse sevinirim.(Makine Mühendisliği okuyorum)

Bu tamamen yapacağınız proje ile alakalı. Mesela gömülü sistemler üzerine çalışacaksanız olay bambaşkayken görüntü işleme üzerine çalışmak için bambaşka noktalarda uzmanlıklar edinmeniz gerekebilir.
Benim gözlemim makine mühendisliği öğrencileri genellikle yapısal ve mekanik konularda çalışıyorlar.

Gömülü sistemler çalışacaksan C, Rust falan olabilir. Görüntü işleme yapacaksan belki Python. Ancak başka herhangi bir dili de kullanabilirsin ki sadece tek bir proje için tek bir dil gibi bir zorunluluk da yok. Tamamen sana ve keyfine kalmış.

Gömülü sistemler çalışacaksan C, Rust falan olabilir. Görüntü işleme yapacaksan belki Python. Ancak başka herhangi bir dili de kullanabilirsin ki sadece tek bir proje için tek bir dil gibi bir zorunluluk da yok. Tamamen sana ve keyfine kalmış.
Bir roket projesi düşünüyoruz roketin belirli bir mesafede durduğu vakit paraşüt açması gerekiyor. Yani daha çok bu durum gerçekleşirse bunu yap.(roketin mevcut hızı 0m/s olursa paraşütü aç). Gibi konularda kullanılabilecek bir dil olmalı.

Bir roket projesi düşünüyoruz roketin belirli bir mesafede durduğu vakit paraşüt açması gerekiyor. Yani daha çok bu durum gerçekleşirse bunu yap.(roketin mevcut hızı 0m/s olursa paraşütü aç). Gibi konularda kullanılabilecek bir dil olmalı.

Piyasadaki öncü tüm dillerle bunu yaparsın. Hepsini YouTube'a yaz hangisi daha rahatına gözüktüyse, sevdiysen onu kullan. Tavsiyem C belki Arduino IDE ile programlanabilir bir işlemci kullanırsan C++. C# olur. Python olur. Kısaca neredeyse her şey olur. (Ama mesela Python'la yüksek ihtimal roketi kaldıramazsın. Ne açıyla kalkacağını hesaplayana kadar zaten çakılır herhalde.) İyi bir araştırman gerekiyor. Görev tanımını da iyi belirlemen lazım.

Piyasadaki öncü tüm dillerle bunu yaparsın. Hepsini YouTube'a yaz hangisi daha rahatına gözüktüyse, sevdiysen onu kullan. Tavsiyem C belki Arduino IDE ile programlanabilir bir işlemci kullanırsan C++. C# olur. Python olur. Kısaca neredeyse her şey olur. (Ama mesela Python'la yüksek ihtimal roketi kaldıramazsın. Ne açıyla kalkacağını hesaplayana kadar zaten çakılır herhalde.) İyi bir araştırman gerekiyor. Görev tanımını da iyi belirlemen lazım.
Programlama bilgim print("merhaba dünya") dan ibaret birde vakti zamanında biraz html öğrenmiştim o kadar. Bunu kısa süre içerisinde öğrenmek benim için zahmetli bir süreç olacak. Buyüzden yanlış ve yetersiz bir dil öğrenip emeklerim boşa gitsin istemiyorum

Ben olsam C/C++ kullanirdim. Ancak programlama bilgisi az birisine Python rahatlikla önerebilirim. Arduino + python ile basic bir proje yapman mumkun. Zaten isin kapasitesi buyudugunde bu islerin 1 kisi ile olmayacagini fark edip yazilimdan daha iyi anlayan birisini yanina alarak daha iyi bir yazilim yazarsiniz.

Roket su noktadayken bu olmali tarzi gereksinimler isin icine girdigi anda "Mission Critical" yazilim gelistirme prensipleri izlemen gerektigi ortaya cikar.

Bu da dil tercihinden paradigma tercihine, test kurgusundan lifecycle management'a kadar her seyi degistiriyor.

C/C++ tavsiye ederim. Rust da olabilir. Go olmaz, Python olmaz, C# olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı