Teknoloji ''bakkalları'' ile Kötü ve Komik Anılarınız

Geçen yaz Asus anakartımdan işlemciyi çıkarırken soket pinlerini yamultmuştum. 4-5 tane pin yamulmuştu. Ben de mahallede herkesçe sayılan bir bilgisayarcı abiye gittim ve durumu gösterdim. Pin düzeltme işlemi ince bir işlem olduğu için büyüteç lazım olduğu ancak şu anda büyüteci olmadığı, 2-3 saat sonra arkadaşının geri getireceğini söyledi. Anakartı saat 12.00 gibi bıraktım ve okuluma döndüm. Saat 15.00 olduğunda hala haber alamadığım için telefon ettim, saat 17.00 gibi gelebileceğimi söyledi. Saat 17.00 sularında dükkana geri gittim ve bilgisayarcı bana "Anakartın köşedeki televizyoncuda, büyüteç onda olduğu için ona yolladım, istersen oraya git bak ne yapmış." dedi. Gittiğimde televizyoncu amca durumu daha da berbat hale getirmişti. 4-5 tane yamuk pin sayısı 15-20'ye ulaşmıştı. Televizyoncu amca soket pinlerinin yönlerinin hepsinin aynı yöne bakması gerektiğini düşünmüş ve normalde ters yöne bakması gereken pinleri de diğer taraftaki pinlerle aynı yöne yamultmaya çalışmış. Televizyoncuya fabrikasyonda pinlerin bir tarafı başka bir yere, bir tarafı başka bir yere bakar diye anlatmaya çalıştım. Yaşı biraz erdiği için anlamayı reddetti. Ben de büyüğüm olduğu için üzerine gitmek istemedim. Kartı alıp bilgisayarcıya gösterdim ve o da şaşırdı. Nasıl böyle bir şey yapar, dedi. Ona da bir laf söylemekten kaçındım. Şimdi bir anakartın televizyoncuda ne işi var gibisinden sormak istemedim doğrusu.
Anlayacağınız, soket yuvası savaş alanına dönmüş bir durumdaydı. Tamir artık mümkün değildi. Hiçbir ücret vermeden dükkandan çıktım ve anakartı çöpe attım. Birkaç hafta sonra buradaki, Sosyal'deki, bir ağabeyden ikinci el bir anakart satın aldım ve şu an onu kullanıyorum.

Geçmiş olsun.
Okurken sinirlendim, normalde sana aynı anakartı vermek zorunda.

Benim de laptopun termal macun değişimi ve 4 GB DDR3L 677 MHz RAM taktığı için 240 TL almıştı.
Format atmayı bilmediğim zamanlar W7 orijinal laptopuma crackli W7 yüklemişti, zaten PC'de bir sorun olduğunda istisnasız hep format atardı, dükkana girdiğimde aynı anda 3 PC format atılıyor olurdu 😥.

Son düzenleyen: Moderatör:
@@Alicem Doğan
O soket pinlerini bakkal bilgisayarlar tamir edemez. Yetkili teknik servisin de edebileceğini sanmıyorum. Bu tip durumlarda hakkınızı arayın lütfen. Ayrıca şu esnafın "yapamam" dememesine sinir oluyorum. İlla kurcalayacak bir şeyleri, bilmiyorum de geç ne oyalıyorsun insanları. Tekrardan geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Geçen yaz Asus anakartımdan işlemciyi çıkarırken soket pinlerini yamultmuştum. 4-5 tane pin yamulmuştu. Ben de mahallede herkesçe sayılan bir bilgisayarcı abiye gittim ve durumu gösterdim. Pin düzeltme işlemi ince bir işlem olduğu için büyüteç lazım olduğu ancak şu anda büyüteci olmadığı, 2-3 saat sonra arkadaşının geri getireceğini söyledi. Anakartı saat 12.00 gibi bıraktım ve okuluma döndüm. Saat 15.00 olduğunda hala haber alamadığım için telefon ettim, saat 17.00 gibi gelebileceğimi söyledi. Saat 17.00 sularında dükkana geri gittim ve bilgisayarcı bana "Anakartın köşedeki televizyoncuda, büyüteç onda olduğu için ona yolladım, istersen oraya git bak ne yapmış." dedi. Gittiğimde televizyoncu amca durumu daha da berbat hale getirmişti. 4-5 tane yamuk pin sayısı 15-20'ye ulaşmıştı. Televizyoncu amca soket pinlerinin yönlerinin hepsinin aynı yöne bakması gerektiğini düşünmüş ve normalde ters yöne bakması gereken pinleri de diğer taraftaki pinlerle aynı yöne yamultmaya çalışmış. Televizyoncuya fabrikasyonda pinlerin bir tarafı başka bir yere, bir tarafı başka bir yere bakar diye anlatmaya çalıştım. Yaşı biraz erdiği için anlamayı reddetti. Ben de büyüğüm olduğu için üzerine gitmek istemedim. Kartı alıp bilgisayarcıya gösterdim ve o da şaşırdı. Nasıl böyle bir şey yapar, dedi. Ona da bir laf söylemekten kaçındım. Şimdi bir anakartın televizyoncuda ne işi var gibisinden sormak istemedim doğrusu.
Anlayacağınız, soket yuvası savaş alanına dönmüş bir durumdaydı. Tamir artık mümkün değildi. Hiçbir ücret vermeden dükkandan çıktım ve anakartı çöpe attım. Birkaç hafta sonra buradaki, Sosyal'deki, bir ağabeyden ikinci el bir anakart satın aldım ve şu an onu kullanıyorum.
Kardeşim geçmiş olsun öncelikle adına üzüldüm senin yerinde olsaydım kavga çıkarırdım herhalde , güçlü bir sabrın var

Vestel Venus v3 5020 kullanıcısıyım, bataryada sorun olduğunu düşündüm çünkü 5 dakikada yaklaşık %3 bir şarj düşüşü vardı ve sinirim bozuluyordu. Arkadasimin birine mesaj attım tanıdığı telefoncunun birine gittik 50 TL istedi, iftardan sonra da gel dedi. Tamam dedim, akşam arkadaşla beraber gittik. Batarya değişimi yapmış bataryayi da 3 gün önce aynı model telefon anakarti yanmış kısa devre yapmış oradan almış. Ona da tamam dedim abi sonra kardeş 50 TL alacaktık ya o 70 TL oldu dedi. Abi 50 TL diye anlaşmıştık yanımda 50 TL getirdim dedim. Sonra o da 20 TL'yi de bir ara geçerken bırak dedi. Ben de tamam abi dedim ve çıktım.

Parayı bırakmayacağım anlaşma neyse o kalsin :)
Bu arada şarj sorunum ne alemde mi? Artık 5 dk da %2 düşüyor :)

Laptopun M2 yuvasına SSD takması için götürmüştüm. Takarken hem şarj soketini kırmış hem de C-yerel diskteki Windows'u klonlamamış, Windows ürün anahtarımız gitmiş. Allahtan Monster servisi hiç para almadan durumu düzeltti.

Buraları bilmediğim zaman eski bilgisayarım arızalanmıştı. Ben de bulunduğum yerde bilgisayarcı aradım. 200TL gibi bir maliyeti olursa yaptırmayacaktım. Götürdüm bilgisayarımı adam 250TL dedi. ''Teşekkür ederim kalsın sıkıntısı ne?'' dedim. ''Arıza tespit ücreti 50TL.'' dedi. Aldım bilgisayarımı götürdüm. Sonra evde parçaladım. 4GB 1333MHz RAM'imi 50TL'ye sattım. O zamanlar piyasası 100TL falandı. Ekran kartım yanmıştı zaten. Anakartı da çöpe attım. İşlemci peçeteye sarılı bir biçimde duruyor. Sonra RAM'de sıkıntı olmadığını anladım işlemciyi arkadaşımda denedim o da çalışıyormuş. En son harddiskimde sorun olduğunu farkettim. 500GB'lık HDD için 250TL ücret istemek de iyiymiş. O zamanlar 1TB 190TL idi. Allah belanı versin senin bilgisayarcı senin yüzünden gül gibi PC'yi parçaladım.

Aklıma bu video geldi :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Çoğu şeyi özetliyor 😂

Şimdi bir gün Windows 8.1 bilgisayarım açılmıyordu. Bende bilgisayardan anlarım aslında. Babam tuturdu bilgisayarcıya götürecem diye. Dedim tamam, sonra bu götürdü. Getirdiğinde işte Zula, PUBG Lite, PUBG Mobile neredeyse bütün oyunlarım DLL hatası veriyordu. Bir de tam format atmamış, sadece C diskini temizlemiş, D full dolu. Ama içimden nasıl söyleniyorum ''Al götürdün işte'' Bende daha önce format attım başıma hiç böyle bir şey gelmemişti. Zaten dedi ki bilgisayarcı ''Bu bilgisayara Windows 10 ağır gelir'' ulan zaten Windows 10 değildi ki. Neyse bu en sonunda çok hata verince babam bunu bir daha götürdü. Bende yanında gittim. Bilgisayarcı dükkanda değildi, sadece kardeşi vardı. Babam dedi ''Ne istiyon söyle şimdi'' dedi. Bende anlattım sonra biz çıktık, gelirken bir tane bilgisayar gördük ama bilgisayar sadece fiziksel olarak güzel. Babam dedi ''Gel bir şuna bakalım''.
Biz bakarken adam geldi ben sistem özelliklerini sordum.
Özellikler şöyle:

İ5 650
R7 200 series 4GB DDR3
8GB Ram
Windows 10

Adam birde anlatırken aynı şöyle dedi '' İ5 işlemci 8GB Ram''adam anlatırken ben sordum. Abi dedim İ5 kaçıncı nesil dedim. Adam güldü ve 1. Nesil dedi ve 8.Nesil ile hiçbir farkı yok ikisi de 4 çekirdekli dedi. Ben anladım zaten işi ve adam o bilgisayara 3100 TL dedi. Neyse biz geldik eve. Babam birkaç gün sonra bilgisayarcıyı aradı. Adam bilgisayarı yapmıştı. DLL hatalarının harddisk değerlerinde kaynaklandığını söyledi ve bu ömrünü yitirmiş yakında gider bunuda değiştirin dedi.
Bende değiştirtmedim.
Geçmiş olsun.
Okurken sinirlendim, normalde sana aynı anakartı vermek zorunda.

Benim de laptopun termal macun değişimi ve 4 GB DDR3L 677 MHz RAM taktığı için 240 TL almıştı.
Format atmayı bilmediğim zamanlar W7 orijinal laptopuma crackli W7 yüklemişti, zaten PC'de bir sorun olduğunda istisnasız hep format atardı, dükkana girdiğimde aynı anda 3 PC format atılıyor olurdu 😥.

Aynısı banda yapmış. Bana format atarken W7'yi cracklemiş ve crack yazılımı hala daha bilgisayrda duruyordu.

Vestel Venus v3 5020 kullanıcısıyım, bataryada sorun olduğunu düşündüm çünkü 5 dakikada yaklaşık %3 bir şarj düşüşü vardı ve sinirim bozuluyordu. Arkadasimin birine mesaj attım tanıdığı telefoncunun birine gittik 50 TL istedi, iftardan sonra da gel dedi. Tamam dedim, akşam arkadaşla beraber gittik. Batarya değişimi yapmış bataryayi da 3 gün önce aynı model telefon anakarti yanmış kısa devre yapmış oradan almış. Ona da tamam dedim abi sonra kardeş 50 TL alacaktık ya o 70 TL oldu dedi. Abi 50 TL diye anlaşmıştık yanımda 50 TL getirdim dedim. Sonra o da 20 TL'yi de bir ara geçerken bırak dedi. Ben de tamam abi dedim ve çıktım.

Parayı bırakmayacağım anlaşma neyse o kalsin :)
Bu arada şarj sorunum ne alemde mi? Artık 5 dsk da %2 düşüyor :)
Kesinlikle vermeyin parayı. En azından yapmadan önce söyler insan yaptıktan sonra ücret arttı ne demek ya?

Adam birde anlatırken aynı şöyle dedi '' İ5 işlemci 8GB Ram''adam anlatırken ben sordum. Abi dedim İ5 kaçıncı nesil dedim. Adam güldü ve 1. Nesil dedi ve 8.Nesil ile hiçbir farkı yok ikisi de 4 çekirdekli dedi. Ben anladım zaten işi ve adam o bilgisayara 3100 TL dedi. Neyse biz geldik eve. Babam birkaç gün sonra bilgisayarcıyı aradı. Adam bilgisayarı yapmıştı. DLL hatalarının harddisk değerlerinde kaynaklandığını söyledi ve bu ömrünü yitirmiş yakında gider bunuda değiştirin dedi.

İnanın hakettiği fiyatı istese bir şey demiyeceğim ama 3100 TL nedir yahu!

Abi o zaman bunlar salak mı 8 nesil çıkartıyolar diyeceksin, utanmadan arsız arsız bir de suçu sana atıp harrdisk bozuk diyor çıldırmalık!

Yorumları okurken çok sinirleniyorum arkadaşlar 😥
Bunun gibiler yüzünden bilgisiyardan anlamayanlar kazıklanıyor insanlar kolay para kazanmıyor bu devirde, bir dükkana girmiştim adam 8-10 yaşlarındaki çocuğuna bilgisayar almak istiyor satıcıya ben pek anlamıyorum çocuğa oyun bilgisiyarı bakıyoruz dedi. Adam gevrek gevrek bıyık altından sırıttı abi laptoplar masaüstülülerden daha iyi elimde 6000 TL'ye GTX 1050'li PC var dedi (Galiba 2. eldi).
Kadiköyde gerçekleşti olay.

Şimdi bu insan kazandığı para helal mi değerinden fahiş fiyatları satıp bilmeyen insanları dolandırmak o çocuk o PC'yi aldığında 1 sene sonra oyunları açamadığında babasına nediyecek babası ona bir daha kaç sene sonra PC alır, alır mı?O 6000 TL için kazıkladığın insanların hakkı yok mu üstünde.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı