Telefon ankastresinden 0 kablo çekme

luke shawalker

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle konuyu açmadan önce internette bulabildiğim tüm video ve yazılı anlatımları okudum. Amacım ankastreden evime 0 yamayla kablo çekmek ve anlamadığım 2 tane nokta var.
  • Çektiğim kabloyu hem saha dolabına bağlı regrete hem de iç hat regretine aynı anda bağlamamı gerekiyor yoksa sadece iç hatta mı bağlamalıyım?
  • Okuduğum tüm yazılarda yama yapmaktan bahsediyorlardı, yama yapmak yerine mevcut kabloyu söküp yeni kabloyu taksam olmuyor mu?

Arkadaşlar öncelikle konuyu açmadan önce internette bulabildiğim tüm video ve yazılı anlatımları okudum. Amacım ankastreden evime 0 yamayla kablo çekmek ve anlamadığım 2 tane nokta var.
  • Çektiğim kabloyu hem saha dolabına bağlı regrete hem de iç hat regretine aynı anda bağlamamı gerekiyor yoksa sadece iç hatta mı bağlamalıyım?
  • Okuduğum tüm yazılarda yama yapmaktan bahsediyorlardı, yama yapmak yerine mevcut kabloyu söküp yeni kabloyu taksam olmuyor mu?
Öncelikle bina dışındanmi kabloyu sarkıtacaksın yoksa iç tesisattanmı göndereceksin kabloyu?

İç tesisattan göndereceğim, kablo kanalları mevcut binada.
Ankastreden evine giden kablo kanalını biliyorsan sıkıntı yok. Anlatayım elektrikçiden gidip CAT6 kablo alacaksın ve içinden 2 kabloyu alıp 2 sinide ankastreye direk bağlayacaksın sonra eve gelen 2 ucuda prize yada ucuna rj11 soket takıp modeme takıcaksın bu kadar basit. Ancak bina yeniyse bir şey yapmana gerek yok.

Zaten evinizin içine kadar telefon kablosu gelmesi lazım hatta bir kaç hat olabilir mesela bizim evde iki ayrı boğattan bakır kablo geliyor.
Ankastreden evine giden kablo kanalını biliyorsan sıkıntı yok. Anlatayım elektrikçiden gidip CAT6 kablo alacaksın ve içinden 2 kabloyu alıp 2 sinide ankastreye direk bağlayacaksın sonra eve gelen 2 ucuda prize yada ucuna rj11 soket takıp modeme takıcaksın bu kadar basit.
Cat6 ne alaka anlamadım, iki kanallı basit bir telefon kablosu yeterli.

Zaten evinizin içine kadar telefon kablosu gelmesi lazım hatta bir kaç hat olabilir mesela bizim evde iki ayrı boğattan bakır kablo geliyor.

Telefon kablosu snR değerini düşürür ve yeni binalarda CAT6 kablo kullanmak zorunludur. Bu iş için CAT6 Utp kablo gereklidir ve eski binalarda illa hat çekilmesi zorunlu değildi yani arkadaşda hat çekilmemiş olabilir.

Ankastreden evine giden kablo kanalını biliyorsan sıkıntı yok. Anlatayım elektrikçiden gidip CAT6 kablo alacaksın ve içinden 2 kabloyu alıp 2 sinide ankastreye direk bağlayacaksın sonra eve gelen 2 ucuda prize yada ucuna rj11 soket takıp modeme takıcaksın bu kadar basit. Ancak bina yeniyse bir şey yapmana gerek yok.
Teşekkür ederim

Bizim evde de aynı şekilde 2 hat var ancak 2 si de yamalı ve kablolar çok kalitesiz. onun için cat6 kabloyla yamasız hat çekmek istiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı