Telefon nasıl şarj edilmeli?

'Bazı A serisi cihazlar 1 ana Android güncellemesi, bazı cihazlar ise 2 ana Android güncellemesi alır." Oppo kendisi söylemişti.
O bazı cihazlar da Hindistan'daki F serisi, TR'deki A73-74'ler yani. A72 ve A5x'ler tek güncellemede EOL. A55'in son güncellemesi Android 12. A54-A72, Android 11'de kalır.

Bu değerler asla hiçbir yerde söylenmedi. Genelde li-on bataryalar için %20 - %80 aralığı uygundur. Ama %20 civarında takıp %100 olunca almak daha mantıklı. Zaten çoğu telefon şu an direkt akımı kesiyor.

E akımı kesiyor da şarj 99'a düşünce yeniden başlıyor bu da uzun vadede zarar verir bataryaya.

E akımı kesiyor da şarj 99'a düşünce yeniden başlıyor bu da uzun vadede zarar verir bataryaya.
5000 mAh batarya bir de siz şarjdan sökmeden kullanmayacağınıza göre 99'a çok sonra düşecektir. Ayrıca Oppo telefonlar geceleri optimize gece şarjı moduna alınırlar. Şarjı sabah saat 6.00'a kadar yavaş yavaş doldurup saat 6.00'da akımı keserler. Kendi telefonumda da var bu özellik.

A74 LTE modelini kullanıyorum. LTE diye söylüyorum çünkü 5G modeli de var. Ülkemizde A74 deyince hala 4G modeli çıkıyor fakat diğer ülkelerde A74 ve A74 5G olarak ayrılmışlar. Mesela A74 5G'de bazı değişiklikler var. Parmak izi ekran içinde değil güç butonu ile birleşik. Ve 4G yerine 5G kullanılıyor. Adından da anlaşılacağı üzere.

Peki hocam siz hangi telefonu kullanıyorsunuz?
Şuanlık Xiaomi Note 10S kullanıyorum hocam.

Öncelikle bu konuları kafaya takmanızın sebebi cihazı yeni almanız, 2. aydan sonra telefonu koltuğa fırlatacaksınız :D

1-Telefonun şarjını çok fazla %20'nin altına düşürmeye çalışmayın, %25 veya daha üstü bir şekilde şarja takın ve şarjda cihazı çok kurcalamayın. Yeni telefonların bataryaları yeni teknolojiye göre uyarlanmış, akıllı bataryalar yani pek dert etmeyin. Hor kullanmadıkça problem olmaz :)
2- O işletim sistemi hakkında pek bir bilgim yok.
3- Ekran koruyucuyu düzeltmeye kalkarsanız zarar verebilirsiniz, zaten eni sonu kırılacak ve yenisini takacaksınız problem değil :)

Hayırlı olsun, güle güle kullanın.
Nokta tespit bu arada. iPhone 13 Pro Max kullanıyorum. Aldıktan 1 ay sonra koltuğa fırlatmaya başladım cihazı :D

Konu dışı saçma sapan espriler yazmak sosyalde yasak bunu bilmiyor musunuz? Orada hocam belirtmiş (% kaç ile kaç arası şarja takılmalı) diye. Neden konu dışına sapıp saçma sapan espriler yapıyorsunuz anlamıyorum. Ayrıca şarja takmak zorunda da değiller. Powerbank veya kablosuz şarj gibi alternatifler de var.

Konu dışı saçma sapan espriler yazmak sosyalde yasak bunu bilmiyor musunuz? Orada hocam belirtmiş (% kaç ile kaç arası şarja takılmalı) diye. Neden konu dışına sapıp saçma sapan espriler yapıyorsunuz anlamıyorum. Ayrıca şarja takmak zorunda da değiller. Powerbank veya kablosuz şarj gibi alternatifler de var.

Yahu bir espiri yaptık ya

Geri
Yukarı