Telefon numarası çalınınca ne yapılmalı?

Onur Polat

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bir grup arkadaşlar illegal yolla numaramı buldular sanırım. Bir grup kişi ile Discord üzerinden tartışıyorduk. Sonra çocuk bunu yapmazsan şunu yaparım tarzı mesajları oldu. Sonrasında telefonuma mesaj spamları geldi. Büyük ihtimal bu arkadaşlar MERNİS datalarını çalan tayfalardan illegal yollarla bilgilerime ulaştılar. Bu konu hakkında ne yapmam gerekiyor bilgisi olan var mı? Sadece mesaj spamı mı atabilirler? Yoksa telefon numaram onlarda olduğundan alışveriş tarzı şeylerle başka kötü şeylerde yapabilirler mi? Ne yapmam gerekiyor söyler misiniz?

Arkadaşlar bir grup arkadaşlar illegal yolla numaramı buldular sanırım. Bir grup kişi ile Discord üzerinden tartışıyorduk. Sonra çocuk bunu yapmazsan şunu yaparım tarzı mesajları oldu. Sonrasında telefonuma mesaj spamları geldi. Büyük ihtimal bu arkadaşlar MERNİS datalarını çalan tayfalardan illegal yollarla bilgilerime ulaştılar. Bu konu hakkında ne yapmam gerekiyor bilgisi olan var mı? Sadece mesaj spamı mı atabilirler? Yoksa telefon numaram onlarda olduğundan alışveriş tarzı şeylerle başka kötü şeylerde yapabilirler mi? Ne yapmam gerekiyor söyler misiniz?

Bir şey yapamazlar. Tehditlerinin ss'ini/kanıtını al CİMER'e şikayet et. Ayrıca spam mesajları Google mesajlar ile engelleyebiliyorsun diye biliyorum.

Hiçbir şey olmaz kafana takma genelde 14 yaşında yt'den sms spam scripti bulmuş ergenler oluyorlar, telefon numarasıyla bir şey yapamazlar. Ama evham yaptıysan istersen müşteri hizmetlerini arayıp numara değişimi talep edebilirsin.

Hayır, herhangi bir sorun sıkıntı yaşamazsınız. Sadece SMS bomb atarlar veya numaranızı yaymaya çalışırlar. En iyisi aramaları yabancı numaralara kapatmak. Müşteri hizmetlerinden yapabilirsiniz.

Discord konuşmalarınızı CİMER, siber suçlar vs atsanız bile bir işe yaramıyor. Discord'da IP bulmak çok kolay ancak insanların bilgisiz, isteksiz tavırları bu işi imkansız kılıyor.

Şahışlar yazarak değil seslide söylediler. İşte şunu bunu yapmazsan senle uğraşırım tarzında cümleler kurmuştu. SS gibi kanıtım yok ama kurdukları grubun ID'sini kopyaladım.

Ben şeyi öğrenmek istiyorum. Bu şimdi telefonuma mesaj spamları geldiği çok belli aynı dakikalar içinde üst üste mesajlar geldi doğrulama kodları geldi. Ben bunu savcılığa götürsem böyle böyle firmalardan doğrulama kodları spamı geliyor illegal yolla numaramı bulup bana spam attırdılar diyerek söylesem. Bunları kimlerin spamlattığını bulabilirler mi? Spamlattıkları firmalar: Tıkla Gelsin, mopas, English Home, file market, BİM, qumpara, kimgbister, tazı, martı, paybol. Bu firmalardan spamlattılar. Bunları savcılığa versem firmalar üzerinden IP adreslerine ulaşılıp kimlerin bu doğrulama kodlarını attırmaya çalışltığı bulunabilir mi?

Şahışlar yazarak değil seslide söylediler. İşte şunu bunu yapmazsan senle uğraşırım tarzında cümleler kurmuştu. SS gibi kanıtım yok ama kurdukları grubun ID'sini kopyaladım.

Ben şeyi öğrenmek istiyorum. Bu şimdi telefonuma mesaj spamları geldiği çok belli aynı dakikalar içinde üst üste mesajlar geldi doğrulama kodları geldi. Ben bunu savcılığa götürsem böyle böyle firmalardan doğrulama kodları spamı geliyor illegal yolla numaramı bulup bana spam attırdılar diyerek söylesem. Bunları kimlerin spamlattığını bulabilirler mi? Spamlattıkları firmalar: Tıkla gelsin, mopas, English Home, file market, BİM, qumpara, kimgbister, tazı, martı, paybol. Bu firmalardan spamlattılar. Bunları savcılığa versem firmalar üzerinden IP adreslerine ulaşılıp kimlerin bu doğrulama kodlarını attırmaya çalışltığı bulunabilir mi?

Mâlesef Hayır bulamazsınız.

Hayır, herhangi bir sorun sıkıntı yaşamazsınız. Sadece SMS bomb atarlar veya numaranızı yaymaya çalışırlar. En iyisi aramaları yabancı numaralara kapatmak. Müşteri hizmetlerinden yapabilirsiniz.

Discord konuşmalarınızı CİMER, siber suçlar vs atsanız bile bir işe yaramıyor. Discord'da IP bulmak çok kolay ancak insanların bilgisiz, isteksiz tavırları bu işi imkansız kılıyor.
Hocam mernisteki sızıntı yüzünden telefon numaramızı öğrenip bize gelen SMSleri verilerimizi kullanmak suretiyle kendi hatlarına yönlendirip görebilme ihtimalleri var mı?

Hocam MERNİS'teki sızıntı yüzünden telefon numaramızı öğrenip bize gelen SMS'leri verilerimizi kullanmak suretiyle kendi hatlarına yönlendirip görebilme ihtimalleri var mı?

Bahsettiğin olaya "SIM Swapping" deniyor, ve teknik olarak evet. Twitter eski CEO'sunun bile numarası swap edilip Twitter hesabı hacklenmişti. Yurt dışında SIM swapping çok yapılan bir şey ama Türkiye'deki hatlarda daha duymadım. Hangi sağlayıcıyı kullanıyorsunuz? Vodafone, Türk Telekom, BİMCELL?

Hocam MERNİS'teki sızıntı yüzünden telefon numaramızı öğrenip bize gelen SMS'leri verilerimizi kullanmak suretiyle kendi hatlarına yönlendirip görebilme ihtimalleri var mı?

Hayır, kullandıkları uygulama fazla basit amacı sadece kişiyi taciz etmek ve rahatsızlık vermek herhangi bir SMS ile verilerinizi çalamazlar(kullandıkları yazılım ile) içiniz rahat olsun.

Bahsettiğin olaya "SIM Swapping" deniyor, ve teknik olarak evet. Twitter eski CEO'sunun bile numarası swap edilip Twitter hesabı hacklenmişti. Yurt dışında SIM swapping çok yapılan bir şey ama Türkiye'deki hatlarda daha duymadım. Hangi sağlayıcıyı kullanıyorsunuz? Vodafone, Türk Telekom, BİMCELL?

(konuyla alakasız) Hocam profilinizdeki tarayıcı ve işletim sistemi bilgilerinin bulunduğu yere vaşak resmi falan koymuşsunuz, nasıl yapıldığının rehberini yapabilir misiniz?

Geri
Yukarı