Telefona Linux kurulumu nasıl yapılır?

Reeder P13 Blue Max var hocam ayrı olarak bende 4 GB RAM 64 GB ROM'a sahip.
RAM'e çok yüklenmediğiniz sürece kasmaz. Dağıtımı kuracak kadar boş depolama alanı olduğundan da emin olun. ARM işlemci desteği olan uygulamaları çalıştırabilirsiniz.

Bir de telefon gibi küçük bir ekranda masaüstü kullanmak çok zor oluyor. Termux'u Linux komut satırı uygulamaları için kullanıyorum.

BootToGecko projesi devam ediyor mu ya?
Aslında keşke devam etseydi ya. Arayüzü filan çok hoş
Teknik olarak desteklenmesede Mozilla tarafından, bu gün hala KaiOS çatalı olarak devam ediyor.
Screenshot_20220320_230154.jpg

Keşke şu telefonlarda UEFI tarzı bir Bootloader kullanılsa.
UEFI kullansa bile degisen pek bir şey olmaz. Sadece Bootloader kilidi gibi saçma olaylar olmaz.

Sorun Bootloader degil, kapali kaynak suruculer. Suruculer acik kaynak olsaydi ve Linux'ta halihazırda bulunsaydi bu kadar ugras gerekmezdi.
Ubuntu Touch, Plasma Mobile, PureOS, FirefoxOS, KaiOS, PinePhone, Tizen, HarmonyOS, SailfishOS.
FirefoxOS oldu, Plasma Mobile bir DE'den ibaret, PureOS mainline istiyor diye biliyorum, PinePhone bir Linux telefon bir Linux distro degil, Tizen telefon icin uygun olan bir isletim sistemi degil, HarmonyOS sirf Linux Kernel'ini kullanmiyor ve Linux Kernel'i disina cikmak telefonlarda şu an bir hayal ve KaiOS ve SailfishOS'i cogunlukla kapali kaynak oldugundan dolayi onermiyorum.

Son düzenleme:
UEFI kullansa bile degisen pek bir şey olmaz. Sadece Bootloader kilidi gibi saçma olaylar olmaz.

Sorun Bootloader degil, kapali kaynak suruculer. Suruculer acik kaynak olsaydi ve Linux'ta halihazırda bulunsaydi bu kadar ugras gerekmezdi.

FirefoxOS oldu, Plasma Mobile bir DE'den ibaret, PureOS mainline istiyor diye biliyorum, PinePhone bir Linux telefon bir Linux distro degil, Tizen telefon icin uygun olan bir isletim sistemi degil, HarmonyOS sirf Linux Kernel'ini kullanmiyor ve Linux Kernel'i disina cikmak telefonlarda şu an bir hayal ve SailfishOS'i cogunlukla kapali kaynak oldugundan dolayi onermiyorum.

E o zaman hiçbiri mi olmaz? SailfishOS göze hoş geliyordu.

Hocam bu biraz imkansız gibi, bildiğime göre telefonlar ve tabletler için yapılmış Android'den başka dağıtım yok.
selam linux dağıtımı ubuntu android den başka bir işletim sistemi olarak ubuntu phoneyi geliştirmiştir ve haylan daha kullanılabilir

Hocam bu biraz imkansız gibi, bildiğime göre telefonlar ve tabletler için yapılmış Android'den başka dağıtım yok.
selam linux dağıtımı ubuntu android den başka bir işletim sistemi olarak ubuntu phoneyi geliştirmiştir ve haylan daha kullanılabilir

Geri
Yukarı