Telefoncu Authenticator uygulamasına giriş yapmış

Hocam kodları değiştirmem bitti, microsoft uygulamasından girişleri kontrol ettim sadece benim cihazlarım var ama şöyle bir soru takıldı aklıma, microsoft içerisindeki şifreleri kendine aktardıysa benim yeni eklediklerim ona senkronize bir şekilde gidebilir mi ?
Şifreleri aktaramaz.

Arkadaşlar Google Authenticator neymiş diye baktım ama tam anlamadım. Gmail'e 2 adımlı koruma, diğer e-posta, yedek kodlar koymak yeterli değil mi? Google Authenticator ne kadar gerekli? Hatta Gmail ayarlarından 2. telefon numarası da eklenmiyor muydu kod almak için, herhangi bir olumsuz durumda?

Bir de niye iyiki Android kullanmıyormuşsun falan denildi?

O cihaz Android olsaydı ve Bitdefender gibi bir antivirüsü ücretli alıp sonra önemli uygulamaları şifreleme gibi bir şey vardı sanırım bunda, önemli yerleri şifrelenebilir.

Hatta telefonu verdiğiniz kişi bu şifreli yerlerin şifresini sanırım 3 kez yanlış girince antivirüs onun fotoğrafını çekiyordu yanılmıyorsam?

Şifreleri aktaramaz.
Teşekkür ederim hocam içim rahatladı.

Arkadaşlar Google Authenticator neymiş diye baktım ama tam anlamadım. Gmail'e 2 adımlı koruma, diğer e-posta, yedek kodlar koymak yeterli değil mi? Google Authenticator ne kadar gerekli? Hatta Gmail ayarlarından 2. telefon numarası da eklenmiyor muydu kod almak için, herhangi bir olumsuz durumda?

Bir de niye iyiki Android kullanmıyormuşsun falan denildi?

O cihaz Android olsaydı ve Bitdefender gibi bir antivirüsü ücretli alıp sonra önemli uygulamaları şifreleme gibi bir şey vardı sanırım bunda, önemli yerleri şifrelenebilir.

Hatta telefonu verdiğiniz kişi bu şifreli yerlerin şifresini sanırım 3 kez yanlış girince antivirüs onun fotoğrafını çekiyordu yanılmıyorsam?
Evet aslında e-posta koruma gayet yeterli ama bu daha pratik geliyor.

Teşekkür ederim hocam içim rahatladı.

Evet aslında e-posta koruma gayet yeterli ama bu daha pratik geliyor.
Hocam bu Authenticator'ı Gmail ayarlarında buldum ve tıkladığımda benden Gmail şifremi girmemi istedi. Ben de girmedim şimdi yanlışlıkla kurarsam sonra silerken sıkıntı falan olmasın diye, nasıl kullanılıyor bilmiyorum çünkü.

Sen de galiba direkt uygulama olarak yüklüydü herhalde? O zaman şifresiz mi giriliyor tıklanıldığında?

Hocam bu Authenticator'ı Gmail ayarlarında buldum ve tıkladığımda benden Gmail şifremi girmemi istedi. Ben de girmedim şimdi yanlışlıkla kurarım sonra silerken sıkıntı falan olmasın diye, nasıl kullanılıyor bilmiyorum çünkü.

Sen de galiba direkt uygulama olarak yüklüydü herhalde? O zaman şifresiz mi giriliyor tıklanıldığında?
Telefoncu şifreyi istemişti, o sayede girebildi.

2FA için evet farklı seçenekler mevcut hocam. Fakat belirttiğiniz "2 farklı telefon 3 farklı mail ile bağlasak" önerilen bir yöntem değil. Bildiğim kadarıyla bir sistemi korumak için 5 tane aynı tip korumadan ziyade, 2 farklı koruma daha çok öneriliyor. Bu farklı yöntemler ezberlediğiniz(şifreniz), cihazınız ve size ait olan (parmak izi, yüz okuma vs) 3 farklı şekildedir.
Authenticator'da aslında burada devreye giriyor. 1 cihaz ile eşleşerek şifreli bir doğrulama sağlıyor.

Evet SMS'lerde teknik olarak cihazınız ile eşleşiyor ama SMS şifresiz bir iletişim aracı. Birisi şebekeyi dinlese, numaranızı kopyalasa veya zararlı yazılım yükleseniz SMS'inize erişebilirler.

Authenticator'un de Dezavantajları var mesela cihazınıza erişimi kaybederseniz ne olacak gibi. Çözüm olarak bazı authenticator uygulamaları mailiniz ile eşliyor vs ama bu sefer de geri en başa mailinizi korumaya dönüyorsunuz. Maalesef siyah-beyaz bir konu değil.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı